Miért ültet rózsát a szőlősgazda a szőlősorok elé?

Agrofórum Online

H. László kérdése: Többször láttam már, hogy a szőlősorok elé rózsát ültettek. Miért teszik ezt a gazdák?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Erre a kérésre kétféle választ kaphatunk. Talán nem sértődnek meg azok, akik azt válaszolják: azért, mert szép. Igazuk van, de ennél többről van szó. Csak ezt a választ a legtöbb növényvédelmi szakember nem fogadja el, mert Dr. Lehoczky János a Szőlő növényvédelem című könyv és sok szőlővédelemmel kapcsolatos cikk szerzője, a kandidátusi értekezésében, is sokat foglalkozott a szőlőlisztharmattal. Azt mondta, hogy amikor a rózsatöveken megjelenik a lisztharmat, akkor rövidesen a szőlőtőkéink is lisztharmatosak lesznek. A kevésbé járatos növényvédelmi szakember erre azt a választ adja, hogy ez nem helyes, mert a szőlőt nem a rózsalisztharmat támadja meg, hanem a szőlőlisztharmat. Ez valóban így van, de a rózsalisztharmat fertőzés létrejöttéhez ugyanazok a miklroklímatikus körülmények kedveznek, mint a szőlőlisztharmatnak.

Kedvező környezeti feltételek esetén ugyanis a szőlőtőkéken tömegesen fejlődnek ki a micéliumszövedékek, azokon a nyári fertőzéseket előidéző konídiumok, a nyár végén pedig az áttelelő spórák, a kleisztotéciumok. A rózsatő nemcsak gyönyörködtet a szőlőtábla szélén, hanem felhívja a figyelmünket a szőlőlisztharmat elleni védekezésre. Tehát nem csak drága, speciális műszerekkel lehet jelezni a szőlőlisztharmatra kedvező miklroklímatikus tényezőket, hanem rózsával is.

Rózsalisztharmat

Sok szőlősgazdának különböző fajtákból áll az ültetvénye, és legtöbb gazda tudja, hogy ezek közül melyik fajta érzékeny a lisztharmatra, a csemegeszőlők közül például a Favorit, a borszőlőfajták közül például az Oporto, így a szőlő kihajtása utáni lisztharmat elleni védekezés sorrendjét is meg tudja határozni. Azonban a táblák helyzete, fekvése különböző, szükség van „műszerre” is, a rózsára, hogy jelezze, mikor kedvezőek a körülmények a szőlőlisztharmat fertőzésre.

Akiknek a szőlőtáblájában nem egy fajta van, azok a szőlőtermesztők is tudják, hogy melyik az a tőke, amelyiket „szemmel kell tartani”, többek között a szőlőlisztharmat fertőzés miatt is, melyek azok, amelyek a szőlőlisztharmattal szemben rezisztensek, például a Bianca vagy a Medina. Így nyugodtan mondhatjuk, hogy a rózsa nem csak dísze az ültetvénynek, hanem hasznos műszere is.

Hatékony tavaszi rovarvédelem a repcében - különös tekintettel a piretroid-rezisztens repce-fénybogarakra

2018. február 26. 16:40

Az elmúlt évek zöldtrágya növényei és a repce vetésterületének növekedése magával hozták az állati kártevők felszaporodását.

Növényvédelem, precíziós gazdálkodás és mindez együtt

2020. január 30. 10:05

2020. január 27. és 31-e között került megrendezésre a KITE Zrt. növényvédelmi képzése a jól megszokott helyszínen, Hévízen. Az idén 34 éves rendezvény mellett ismét megszervezték a Precíziós gazdálkodási konferenciát, immáron negyedik alkalommal. Az idei eseményen több, mint 150 résztvevő volt, és 50 témában közel 60 előadó tolmácsolásában hallgathatta az aktuális információkat.

Két alkalommal lesz permetezőgép-felülvizsgálati alapképzés szeptemberben

2019. szeptember 5. 11:47

Az alapképzés szakmai ismeretanyagának elsajátítása vizsgaköteles.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: erőteljes az árpatáblákon a gabonalisztharmat fertőzés

2022. november 7. 09:33

November első dekádjában tovább tart a gyakran borús, ködös időjárás. A jelentősebb csapadékot hozó időjárási frontok eddig elkerülték a Kárpát-medencét, inkább csak kisebb eső hullott, így a talaj felső rétege csak a ködszitálástól nedvesedik át. A nappali és éjszakai hőmérséklet között alig néhány fok az eltérés. A jelenlegi hőmérséklet kedvez a már kikelt kalászos gabonának és az őszi káposztarepcének a növekedésben, de a még nemrég elvetett búza kelését lelassította. Néhány gabona és repce kórokozó és kártevő fejlődése és terjedése a hűvösebb idő ellenére most is megfigyelhető.