6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin

Mire szolgál a hernyóenyves öv? Tényleg érdemes kihelyezni?

Agrofórum Online

Szeretnék érdeklődni, hogy mire is szolgál pontosan a hernyóenyves öv? Egyáltalán érdemes kihelyezni, megéri a ráfordított költségeket?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A házikerti gyümölcsfa-tulajdonosok körében növényvédelmi vonatkozásban hasznos és elterjedt eljárásnak számít a fák törzsére helyezett hernyóenyves, más néven hernyófogó öv kihelyezése. Ezek a hullámpapírból, esetleg zsákvászonból készült, 15-20 cm széles, fa törzsét körbeérő övek szolgálnak ugyanis pl. az araszoló hernyófajok, valamint az almamoly, törzsön felfelé mászó példányainak összegyűjtésére, gyérítésére.

Az övek kihelyezése környezetbarát védekezési módszernek tekinthető, akár kereskedelemben is beszerezhetők, de otthon is könnyedén elkészíthetők. A kihelyezésre szánt papírcsíkot nem száradó ragasztóval, pl. enyvvel kell bekenni, majd pedig a fa törzsére erősen rögzíteni. A kihelyezési magasság a fa törzsének kialakításától függően, 50-100 cm-es magasságban történjen. Az enyves övek kihelyezését már kora ősszel, szeptember közepén ajánlatos elvégezni, majd tél elején, de legkésőbb a tél végén már mihamarabb érdemes eltávolítani. Az ősz folyamán akár az övek cseréjéről is gondoskodhatunk, amennyiben számos telelő alakot találunk bennük. Sikeres begyűjtés esetében jó megoldás lehet az övek elégetése, a bennük található egyedek biztos megsemmisítése.

Nemcsak az enyves övek kihelyezésével, hanem a téli fatisztogatási munkálatok elvégzésével is gyéríthetjük a telelő kártevők egyedszámát. A fatisztogatást elegendő a téli időszak végén megtenni, de nem ajánlatos a kora tavaszi időszaknál későbbre hagyni. A munkálat során egy drótkefével kíméletesen kell a fák fás részét megdörzsölni, de a fa épségére, sérülésektől való megóvására közben mindenképp ügyelni szükséges. Gondoskodjunk a lekapart maradványok összegyűjtéséről is, melyet már a művelet előtt a fa alá helyezett fólia leterítésével előzetesen is megoldhatunk. A fatisztogatás munkálatokkal egymenetben az elhalt ágak, gallyak, esetleg kipusztult fák kivágását is megtehetjük, majd pedig ne felejtkezzünk meg a fák tél végi lemosó kezeléséről sem. A lemosó kezelést nemcsak a lombhullás után, hanem a vegetációs időszak megindulása előtt is végezzük el, hiszen mindkét kezelés hatással van a telelő kártevőkre és kórokozókra, így az egész éves hatékony növényvédelem megalapozásában is segítségünkre van.

Bemutatjuk a Farmet Fantom PRO kultivátort

2020. május 19. 09:47

A Farmet Fantom PRO egy sokoldalúan használható félig függesztett kultivátor, amelynek szerepe egyre inkább fel fog értékelődni a talajművelés változó trendjeinek tükrében. A szigorodó vegyszerhasználati szabályok szükségessé teszik a mechanikai gyomirtás egyre intenzívebb alkalmazását, ugyanakkor igényként merül fel a minimális talajbolygatás, a lehető legsekélyebb művelés és a talajok nedvesség-veszteségének csökkentése.

Gyümölcsösök károsítói virágzás idején

2021. március 23. 06:37

Az idei „márciusi télnek” hamarosan vége. Megérkezik vélhetően az igazi tavaszi időjárás, megindul a gyümölcsösökben a fák virágzása, illetve lombozatának fejlődése. Sajnálatos módon nem csak a haszonnövények növekedése, fejlődése veszi kezdetét, hanem egyes kártevők is megjelennek, hogy részt követeljenek maguknak a virágok, fiatal termések és a legelső lomblevelek alkotta táplálékbázisból.

Védelem gombafertőzések ellen = nagyobb biztonságban a termés

2021. június 28. 10:12

A napraforgó betegségekre fogékony növény, sokféle kórokozó támadhatja, s bár ezek egy részének előfordulása évjáratfüggő, gyakorlatilag a teljes tenyészidőszakban fennállhat a fertőzésveszély.

Egységes Kérelem: nyilatkozni kell a szakirányításért felelős növényorvos adatairól

2022. április 7. 13:02

Jogszabályváltozás alapján a jövőben a növényvédelmi szolgáltatási tevékenységről a támogatásokban részesülők szolgáltatnak adatot.