Mire szolgál a hernyóenyves öv? Tényleg érdemes kihelyezni?

Agrofórum Online

Szeretnék érdeklődni, hogy mire is szolgál pontosan a hernyóenyves öv? Egyáltalán érdemes kihelyezni, megéri a ráfordított költségeket?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A házikerti gyümölcsfa-tulajdonosok körében növényvédelmi vonatkozásban hasznos és elterjedt eljárásnak számít a fák törzsére helyezett hernyóenyves, más néven hernyófogó öv kihelyezése. Ezek a hullámpapírból, esetleg zsákvászonból készült, 15-20 cm széles, fa törzsét körbeérő övek szolgálnak ugyanis pl. az araszoló hernyófajok, valamint az almamoly, törzsön felfelé mászó példányainak összegyűjtésére, gyérítésére.

Az övek kihelyezése környezetbarát védekezési módszernek tekinthető, akár kereskedelemben is beszerezhetők, de otthon is könnyedén elkészíthetők. A kihelyezésre szánt papírcsíkot nem száradó ragasztóval, pl. enyvvel kell bekenni, majd pedig a fa törzsére erősen rögzíteni. A kihelyezési magasság a fa törzsének kialakításától függően, 50-100 cm-es magasságban történjen. Az enyves övek kihelyezését már kora ősszel, szeptember közepén ajánlatos elvégezni, majd tél elején, de legkésőbb a tél végén már mihamarabb érdemes eltávolítani. Az ősz folyamán akár az övek cseréjéről is gondoskodhatunk, amennyiben számos telelő alakot találunk bennük. Sikeres begyűjtés esetében jó megoldás lehet az övek elégetése, a bennük található egyedek biztos megsemmisítése.

Nemcsak az enyves övek kihelyezésével, hanem a téli fatisztogatási munkálatok elvégzésével is gyéríthetjük a telelő kártevők egyedszámát. A fatisztogatást elegendő a téli időszak végén megtenni, de nem ajánlatos a kora tavaszi időszaknál későbbre hagyni. A munkálat során egy drótkefével kíméletesen kell a fák fás részét megdörzsölni, de a fa épségére, sérülésektől való megóvására közben mindenképp ügyelni szükséges. Gondoskodjunk a lekapart maradványok összegyűjtéséről is, melyet már a művelet előtt a fa alá helyezett fólia leterítésével előzetesen is megoldhatunk. A fatisztogatás munkálatokkal egymenetben az elhalt ágak, gallyak, esetleg kipusztult fák kivágását is megtehetjük, majd pedig ne felejtkezzünk meg a fák tél végi lemosó kezeléséről sem. A lemosó kezelést nemcsak a lombhullás után, hanem a vegetációs időszak megindulása előtt is végezzük el, hiszen mindkét kezelés hatással van a telelő kártevőkre és kórokozókra, így az egész éves hatékony növényvédelem megalapozásában is segítségünkre van.

Száraknázó lepkék elterjedése és jelentőségük a világ kukoricatermesztésében

2018. november 22. 10:50

A száraknázók a velük együtt élő összes kártevőt figyelembe véve az adott termőterület legveszélyesebb károsítói, melyek elleni küzdelem az esetek többségében konkrét technológiába illesztett biotechnológiai vagy kémiai védekezést is megkövetel. A különböző kontinensek, és azok régióinak jelentős, kukoricaszárat aknázó lepkefajaival és azok elterjedési területeivel ismerkedhetünk meg az írás segítségével.

Így maximalizáljuk a kukorica hozamát: megfelelő lombtrágyázás + növényvédelem

2020. május 14. 12:16

A kukorica termésátlaga erősen évjáratfüggő. Hazánkban csapadékmennyiségtől, a légköri aszállyal sújtott időszak hosszától függően 4,0 és 8,1 tonna/hektár átlageredmények váltakoztak az elmúlt években. Az idei tavasz a szárazsággal, fagyokkal szintén kedvezőtlenül indult. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de két kritikus ponton megadhatjuk növényeinknek a kellő lendületet a kimagasló terméshozam megőrzéséhez.

5+1 tipp az eredményes kerti szezonért

2023. január 24. 05:36

Januárban a legfontosabb téma a kert tervezése, akár áttervezése és a tavalyi év átvezetése az ideire úgy, hogy kiküszöböljük a legtöbb hibát.