15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira

Mire ügyeljünk, ha magot szeretnénk gyűjteni a virágzó dísznövényekből?

Agrofórum Online

Hogyan szedjek magot a dísznövényekből? Mire ügyeljek? Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Kertünkben számos olyan virágzó dísznövény található, melyből érdemes magot szedni, így a következő évben magjainak megvásárlását meg lehet spórolni. Könnyen fogható mag a büdöskéből, dísznapraforgóból, de a körömvirágból, kövér porcsinból és rézvirágból stb. egyaránt. A begyűjtés helyes időpontja növényenként változik, valamint az egyes növények fejlettsége, így ültetésének ideje egyaránt befolyásolja azt. Általában azonban a nyár végi, kora őszi időszakban már számos növényfaj magja elég érett ahhoz, hogy azokat be tudjunk gyűjteni. A maggyűjtésre érdemes ​napos és meleg időszakot választani, így előzve meg az átnedvesedett magok gyűjtését, azok penészedését.

A magok színe segítségünkre van annak eldöntésében, hogy gyűjtésre alkalmas-e, hiszen az érett mag száraz, barnás árnyalatú, illetve a növény virágainak szirmai is már az öregedés jelét mutatják. A túl késői begyűjtés kerülendő, mivel a túlérett magokat a szél könnyen kifújhatja, de a madarak egyaránt kicsipegethetik. Az éretlen magok begyűjtését pedig azért kerüljük, mivel nem megfelelő fejlettségük tavaszi csírázásuk elmaradásához is vezethet. A rendelkezésre álló növények közül azokról gyűjtsünk csak magot, melyek a legszebbek, illetve egészségesek és életerősek. A begyűjtött magokból szaporított növények azonban nem minden esetben fognak megegyezni az eredeti növénnyel, azok méretében, virágaik színében és formájában eltérő változatai is fejlődhetnek, főként igaz ez az F1 jelölésű magokból szaporított fajtáknál.

A gyűjtés során érdemes a virágokat metszőollóval levágni, majd pedig kézzel szétmorzsolni. A kinyerés után pár napig kissé szellős és napos helyen ajánlatos szikkasztani a magokat, majd pedig csak az egyéb növényi részektől megtisztított magokat célszerű tárolni. A magokat tegyük papírzacskóba, és ne felejtkezzünk meg a jelölésről sem, írjuk fel a gyűjtés időpontját, a dísznövény faját, ha tudjuk fajtáját egyaránt! A tavaszi időszakig lehetőség szerint tárolásuk hűvös és száraz helyen történjen!

Mitől keletkezett fehér lepedék a kövirózsán?

2022. május 22. 04:38

Évtizedek óta van kövirózsa az erkélyünkön, soha semmi baja nem volt, jól érezte magát a napos, száraz helyen. Tavaly kezdődött egy fehér lepedék kialakulása a növényen. Kiszedtem, lemostam, újra elültettem. Nagyon szépen megerősödött a tavasz elején, de most még erőteljesebben jelentkezett ez a probléma.

Hogyan szaporíthatom dugványozással a fokföldi ibolyát?

2021. január 5. 11:16

A tarka színű anyanövényekről szedett dugványokból nagy eséllyel egyszínű, mutáns növényeink lesznek.

Miért száradnak el a díszfák levelei nyáron?

2018. augusztus 28. 06:50

Sz. Zsófia kérdése: Házunk előtt a vadgesztenyefák lombja leszáradt, mintha leforrázták volna. Az utcánkban sajnos a többi fa is ilyen. Más faféléknél is száradnak a levelek. Tehetünk valamit értük?

Miért nem hoz virágokat a fokföldi ibolya?

2023. január 26. 08:05

Korábban rendszeren virágzó fokföldi ibolyám egy ideje nem képez virágokat. Áthelyezésre került a növény, lehet, hogy ez okozza a problémát?