A gyökerek is károsodnak vagy csak a leveleken alakulnak ki tüneteket?
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A szőlő-gyökértetű (Viteus vitifolii) egy Észak-Amerikából behurcolt kártevő faj, mely a szőlőtermesztést Magyarországon a századforduló előtti időszakban alapjaiban rendítette meg. Jelenleg is megtalálható kártevő hazánkban, de kártételének jelentősége a szőlő oltványról történő szaporítása következtében már lecsökkent. Az európai szőlő gyökerén a szívogatás hatására megvastagodások jelentkeznek, ezáltal a gyökér tápanyag és vízfelvevő képessége csökken. A földfeletti részen a növény kondicionális leromlása figyelhető meg. A tőkéken vékonyabb és rövidebb vesszők képződnek, a levelek kisebbek és halványzöldek. A termésképzés elmarad vagy csak törpe fürtök képződnek. A levéllakó alak elsősorban az amerikai fajták levelein borsószem nagyságú gubacsot okoz. Nagymértékű elszaporodása esetén a levelek összesodródnak, a megtámadott hajtás rendellenes fejlődése tapasztalható. Hazánkban főként a szőlő anyatelepeken az alanyfajták levelein szaporodik el tömegesen.
A kártevő teljes biológiai ciklusa 2 év alatt megy végbe. Az imágók és a lárváik együtt károsítanak. A föld feletti áttelelés a szőlővesszők kéregrepedéseiben történik. A nyár folyamán mintegy négy nemzedék alakul ki, melyek újabb és újabb gubacsokat hoznak létre a leveleken. A nyár közepétől kezdve a tojások egyre nagyobb hányadából gyökérlakó lárvák fejlődnek, ezek a gyökerekre húzódnak és ott áttelelnek. A gyökérlakó lárvából fejlődő nőstények lárvái ugyancsak a gyökereken maradnak, és további nemzedékeket hoznak létre. A gyökérlakó nemzedékekben a második nyár vége felé a lárvák egy része a felszínre törekszik és ott újabb vedlés után szárnyas nősténnyé válik.
A szőlő gyökértetű gyökérlakó alakjai elleni védekezésnek jelenleg két lehetősége van. Az egyik az oltás. Kötött talajú területeken kizárólag amerikai alanyokra oltott európai szőlőt termeszthetünk kockázat nélkül. A másik lehetőség a szőlő homoktalajon való termesztése, hiszen a legalább 75% kvarcot tartalmazó homoktalajon a filoxéra nem képes fennmaradni. A levéllakó alakok elleni védekezésre általában a szőlő anyatelepek esetében szokott sor kerülni, az intenzív hajtásnövekedés időszakban (spirotetramat). A tőkéken telelő tojások száma a nyugalmi időszakban elvégzett olajos lemosó kezeléssel is gyéríthető.