21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra

Mit tehetünk a meggy optimális terméskötődése érdekében?

Agrofórum Online

N. László kérdése: A kertemben 10 darab meggyfa található. Terméskötődésre milyen permetszert alkalmazhatok?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kifizetődő gyümölcstermesztés alapja a rendszeres és optimális terméskötődés. Optimálisnak az adott évben az a terméskötődés tekinthető, amely biztosítja a megfelelő termésmennyiséget és gyümölcsminőséget, miközben fenntartja a fa képességét arra, hogy a következő évben is hasonló produktivitást biztosítson.

A meggy terméskötődési arányainak (15-60%) évenkénti és országonkénti nagy változékonysága azt bizonyítja, hogy virágzásakor (termékenyülésekor) igen érzékeny az ökológiai tényezőkre. Egyes fajták nagyfokú terméskötődése (pl. Újfehértói meggy) még a viszonylag kis gyümölcsű fajok esetében is veszélyezteti a megfelelő gyümölcsnagyság elérését. A virágzás alatti és a sziromhullás utáni időszak időjárása nagymértékben befolyásolja a terméskötődést. A virágzáskori túl magas (25 °C feletti) hőmérséklet csökkenti a terméskötődést. A kötődés mértékét nagyon sok tényező befolyásolja. Ebben első helyen áll a helyes fitotechnika és agrotechnika, amik együttesen határozzák meg a növény kondícióját.

A bőséges termés alapfeltétele a fák jó kondíciója és növényegészségi állapota. További fontos szempont a fa termőkapacitásával arányos gyümölcsterhelés fenntartása, valamint az előző évi termésterhelés mértéke is. A túlterhelt fákon a gyengébb minőségű termések mellet, a tápanyaghiány miatt kevesebb termőrügy fejlődik.

Mindenképpen fontos a fitotechnikai műveletek előrelátó alkalmazása, hiszen a nyári és téli metszés is termésszabályozó hatású. Gyors elvirágzás esetén a méheknek nincsen elég idejük a virágok megtermékenyítésére. Csapadékos, hideg, szeles időben pedig repülésük korlátozott mértékű.

A sok gyümölcsnek lehet örülni, viszont a megkésett gyümölcsritkítás miatt a következő évi gyengébb virágzási arány is bekövetkezhet. A termőrügyek képződése jelentős mértékben függ a növény előző évi tápanyag-utánpótlásától is. A virágok életképességét, a hosszabb termékenyülésre alkalmas állapotot az őszi nitrogéntrágyázással segíthetjük elő. A gyümölcskötődés fokozása céljából a bórtrágyázás jön elsősorban szóba lombtrágya formájában, melyet a virágzás kezdetén és végén ajánlatos alkalmazni.

A gyümölcstermő növények levéllikacsosságáért felelős tényezők

2018. november 24. 06:36

A levéllikacsosság tünetegyüttes komplex eredetű betegségre vezethető vissza. Az őszibaracknál okozza a legsúlyosabb károkat, de emellett gyakran fordul elő kajszin, mandulán, szilván, de más növényfajokon is. A Thyrostoma carpophilum gombafaj mellett, számos más tényező is kiválthat hasonló tüneteket, így a háttérben genetikai eredetű és abiotikus kórokok, vírusok, baktériumok, más gombák és kártevők is állhatnak.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Március

2023. március 19. 05:38

Már kora tavasszal ugrásszerűen megnő a választék a hazánkban idényszerű (szezonális) gyümölcsökből és zöldségekből. Keressük őket a boltokban, vagy termesszük őket otthon! Ebben a hónapban a rukkolával, spárgával és az importból származó kivivel is megismerkedünk.

Kevés az idénymunkás Nagy-Britanniában

2020. április 27. 09:16

A brit kormány becslése szerint az idei gyümölcsszezonban a betakarítási munkákhoz szükséges külföldi munkaerőnek alig a harmada érkezik Nagy-Britanniába.

Az örök második – ősi magyar körtefajták

2019. február 23. 04:36

Az alma mellett a körtének is nagy hagyománya van hazánkban, sőt, számtalan finomabbnál finomabb ősi magyar körtefajta ismert. Ezek közül most az Árpávalérő, a Mézvackor és a Kálmán körte fajtákat mutatjuk be.