15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira

Mit tehetünk a meggy optimális terméskötődése érdekében?

Agrofórum Online

N. László kérdése: A kertemben 10 darab meggyfa található. Terméskötődésre milyen permetszert alkalmazhatok?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kifizetődő gyümölcstermesztés alapja a rendszeres és optimális terméskötődés. Optimálisnak az adott évben az a terméskötődés tekinthető, amely biztosítja a megfelelő termésmennyiséget és gyümölcsminőséget, miközben fenntartja a fa képességét arra, hogy a következő évben is hasonló produktivitást biztosítson.

A meggy terméskötődési arányainak (15-60%) évenkénti és országonkénti nagy változékonysága azt bizonyítja, hogy virágzásakor (termékenyülésekor) igen érzékeny az ökológiai tényezőkre. Egyes fajták nagyfokú terméskötődése (pl. Újfehértói meggy) még a viszonylag kis gyümölcsű fajok esetében is veszélyezteti a megfelelő gyümölcsnagyság elérését. A virágzás alatti és a sziromhullás utáni időszak időjárása nagymértékben befolyásolja a terméskötődést. A virágzáskori túl magas (25 °C feletti) hőmérséklet csökkenti a terméskötődést. A kötődés mértékét nagyon sok tényező befolyásolja. Ebben első helyen áll a helyes fitotechnika és agrotechnika, amik együttesen határozzák meg a növény kondícióját.

A bőséges termés alapfeltétele a fák jó kondíciója és növényegészségi állapota. További fontos szempont a fa termőkapacitásával arányos gyümölcsterhelés fenntartása, valamint az előző évi termésterhelés mértéke is. A túlterhelt fákon a gyengébb minőségű termések mellet, a tápanyaghiány miatt kevesebb termőrügy fejlődik.

Mindenképpen fontos a fitotechnikai műveletek előrelátó alkalmazása, hiszen a nyári és téli metszés is termésszabályozó hatású. Gyors elvirágzás esetén a méheknek nincsen elég idejük a virágok megtermékenyítésére. Csapadékos, hideg, szeles időben pedig repülésük korlátozott mértékű.

A sok gyümölcsnek lehet örülni, viszont a megkésett gyümölcsritkítás miatt a következő évi gyengébb virágzási arány is bekövetkezhet. A termőrügyek képződése jelentős mértékben függ a növény előző évi tápanyag-utánpótlásától is. A virágok életképességét, a hosszabb termékenyülésre alkalmas állapotot az őszi nitrogéntrágyázással segíthetjük elő. A gyümölcskötődés fokozása céljából a bórtrágyázás jön elsősorban szóba lombtrágya formájában, melyet a virágzás kezdetén és végén ajánlatos alkalmazni.

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.

Klór: méreg vagy tápanyag?

2019. május 7. 08:41

A növénytermesztésben, különösen a zöldség- és gyümölcskultúrák esetében, gyakran említjük a klórérzékenységet, mint fontos növénytulajdonságot a trágyaanyagok megválasztásánál.

A precíziós termesztési technológiák alkalmazhatósága a gyümölcsösökben

2018. március 3. 11:24

A precíziós gazdálkodás egy váz, amelyet egyéni igényeink és lehetőségeink függvényében tölthetünk meg tartalommal.

Nem lesz hiány magyar almából – A vevőktől is függ a termelők megélhetése

2022. október 6. 10:12

A magyar almának van jövője, a legnépszerűbb gyümölcsből az áruházakban idén sem lesz hiány - mondta az Agrármarketing Centrum (AMC) almafogyasztást népszerűsítő kampányának szerdai sajtótájékoztatóján, Budapesten az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.