Mit tehetünk a szobanövények téli levélhullása ellen?

Agrofórum Online

A téli időszakban miért sárgulnak meg és hullanak le gyakrabban szobanövényeim levelei? Mit tehetnék ellene?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tél folyamán sajnos a megváltozott környezeti körülmények miatt gyakrabban találkozhatunk a szobanövényeket érintő megbetegedésekkel, leveleik sárgulásával, elszáradásával és lehullásával. Ebben az időszakban nehéz minden külső körülményt úgy alakítani, hogy az a növénynek is megfeleljen. A környezeti tényezők közül a megvilágítás erőssége és hossza az, amit a legkevésbé tudunk befolyásolni. A fényigényes növényfajokat ilyenkor érdemesebb a legvilágosabb szobába, vagy annak ablakába elhelyezni. A hőmérséklet már a jobban befolyásolható tényezők közé tartozik, de ügyelnünk szükséges a mérsékeltebb hőigényeket kívánó fajok fűtőtesttől való távolságára, valamint a hidegigényesebb növények kevésbé fűtött helyének biztosítására, pl. ciklámen esetén.

A melegben tartott, pihenő időszakuk alatt hűvösebb körülményeket kívánó fajoknál gyakori tünet lehet a sárgulás és a levélhullás is. A túlöntözés egyaránt kiválthat ilyen tüneteket, hiszen az öntözés mennyiségét a hőmérséklethez, valamint a fénymennyiséghez egyaránt igazítani szükséges. Általában azonban a téli időszakban kevesebb vizet igényelnek szobanövényeink, melyre fokozottan kell ügyelni a gyökerek rothadásának és az egész növény lankadásának, sárgulásának és lassú pusztulásának megakadályozása érdekében.

A nem megfelelő környezeti tényezők miatt a legtöbb esetben a növények kondíciója is romlik a téli időszak folyamán. Ezáltal sajnos a növények betegségekre és kártevőkre való fogékonysága is növekszik. Az öntözések alkalmával érdemes tehát feladataink közé beiktatni növényeink leveleinek tüzetes átvizsgálását. Nemcsak a levelek színi oldalát, hanem a fonáki részét is ajánlatos alaposan szemügyre venni. A kártevők közül gyakori nemkívánatos vendégként a takácsatkák, pajzstetvek és levéltetvek lehetnek jelen. A kártevővel fertőzött növényt első körben mihamarabb távolítsuk el a többi szobanövénytől, majd pedig zuhanyoztatással, vagy nedves és szappanos szivaccsal, ronggyal töröljük át leveleit. A kémiai védekezés is megoldást jelenthet, amennyiben nagyobb mértékű a kártevők elterjedtsége és a növény lemosása sem vezetett sikerhez.

Ezekről a kerti tennivalókról ne feledkezzen meg novemberben!

2024. november 8. 11:10

Még nem késett le semmiről, ha csak a hétvégén tud nekiállni a téliesítés utolsó lépéseinek, hiszen az évszakhoz képest kellemes idő várható.

A szokásosnál enyhébb és szárazabb volt a 2018/19-es tél

2019. március 5. 08:59

A 2018/19-es tél összességében enyhébb volt a szokásosnál, az évszak középhőmérséklete országos átlagban 1,24°C, ez mintegy 1,3 fokkal haladja meg az 1981–2010-es sokéves átlagot.

A téli madáretetés aranyszabályai

2019. január 15. 08:37

A téli időszakban nemcsak őshonos madarainknak jelent pótolhatatlan táplálékforrást a számukra kihelyezett eleség, hanem a tőlünk északra fekvő országokból hozzánk érkező és hazánkban telelő madárfajoknak is. Mikor és mivel etessük az egyes fajokat? Hogyan oldjuk meg az itatót? Ezekre a kérdésekre válaszol a cikk.

Gyönyörű téli szobanövények és a gondozásuk

2024. október 26. 08:10

Télen virágzó, könnyen beszerezhető szobanövényeket mutatunk. A gondozásuk sem ördöngösség, ha ismerjük az igényeiket.