18℃ 14℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka

Mit tehetünk a szobanövények téli levélhullása ellen?

Agrofórum Online

A téli időszakban miért sárgulnak meg és hullanak le gyakrabban szobanövényeim levelei? Mit tehetnék ellene?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tél folyamán sajnos a megváltozott környezeti körülmények miatt gyakrabban találkozhatunk a szobanövényeket érintő megbetegedésekkel, leveleik sárgulásával, elszáradásával és lehullásával. Ebben az időszakban nehéz minden külső körülményt úgy alakítani, hogy az a növénynek is megfeleljen. A környezeti tényezők közül a megvilágítás erőssége és hossza az, amit a legkevésbé tudunk befolyásolni. A fényigényes növényfajokat ilyenkor érdemesebb a legvilágosabb szobába, vagy annak ablakába elhelyezni. A hőmérséklet már a jobban befolyásolható tényezők közé tartozik, de ügyelnünk szükséges a mérsékeltebb hőigényeket kívánó fajok fűtőtesttől való távolságára, valamint a hidegigényesebb növények kevésbé fűtött helyének biztosítására, pl. ciklámen esetén.

A melegben tartott, pihenő időszakuk alatt hűvösebb körülményeket kívánó fajoknál gyakori tünet lehet a sárgulás és a levélhullás is. A túlöntözés egyaránt kiválthat ilyen tüneteket, hiszen az öntözés mennyiségét a hőmérséklethez, valamint a fénymennyiséghez egyaránt igazítani szükséges. Általában azonban a téli időszakban kevesebb vizet igényelnek szobanövényeink, melyre fokozottan kell ügyelni a gyökerek rothadásának és az egész növény lankadásának, sárgulásának és lassú pusztulásának megakadályozása érdekében.

A nem megfelelő környezeti tényezők miatt a legtöbb esetben a növények kondíciója is romlik a téli időszak folyamán. Ezáltal sajnos a növények betegségekre és kártevőkre való fogékonysága is növekszik. Az öntözések alkalmával érdemes tehát feladataink közé beiktatni növényeink leveleinek tüzetes átvizsgálását. Nemcsak a levelek színi oldalát, hanem a fonáki részét is ajánlatos alaposan szemügyre venni. A kártevők közül gyakori nemkívánatos vendégként a takácsatkák, pajzstetvek és levéltetvek lehetnek jelen. A kártevővel fertőzött növényt első körben mihamarabb távolítsuk el a többi szobanövénytől, majd pedig zuhanyoztatással, vagy nedves és szappanos szivaccsal, ronggyal töröljük át leveleit. A kémiai védekezés is megoldást jelenthet, amennyiben nagyobb mértékű a kártevők elterjedtsége és a növény lemosása sem vezetett sikerhez.

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).

Téli talajtakarás

2022. december 14. 05:37

A téli talajtakarás fő célja az, hogy megóvja a növényeket a téli fagyoktól, olvadásoktól, illetve a jeges szelektől. Továbbá megvédje a befagyott talajt a napsugaraktól, megakadályozva ezzel annak idő előtti felolvadását.

Jön a tél, a lovaknak is szükségük van az extra gondoskodásra

2024. november 4. 14:40

Bár a lovak nagytermetűek, így csak nagyon ritkán fáznak, több takarmányra, friss vízre és alkalmanként némi melegítésre is szükségük lesz.

Viharos szél érkezik, megnő a szárazfű-tüzek esélye

2023. február 17. 07:39

A napokban jelentős enyhülés érkezik hazánkba megerősödő nyugatias széllel – hívja fel a figyelmet az OMSZ. Az agrometeorológiai elemzésben felhívják a figyelmet a szárazfű-tüzek veszélyére is.