Mit tehetünk, ha az őszibarackfa törzse elfeketedett és fehér gombák is megjelentek rajta?

Agrofórum Online

Az őszibarackfáim törzsének és vázágainak egy része tavaszra elfeketedett és fehér gombák sűrűn rátelepedtek, ráadásul az ágak meg is vannak repedve. Kérdésem, hogy mit lehet tenni a drótkefézésen túl? A választ előre is köszönöm.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Sajnos a képek alapján nem tudom bíztatni a fa jövőjével kapcsolatban. A feketedést több ok is előidézheti, de jelen esetben egyértelműen gombafertőzése van a fának. Valamelyik farontó parazita gomba támadta meg a képen látható fát, a fehér, kiemelkedő képletek a gomba termőtestei, azok termelik a szaporításukat biztosító gombaspórákat.

A fa kérge alatt a farészben élő gomba már nemcsak ott él, ahol az elváltozások láthatók, hanem a tünetek megjelenését megelőzően, attól távol, 40-50 cm távolságra is, ahol még semmiféle szemmel észlelhető elváltozás nem figyelhető meg. A fakéreg leválása, berepedése is annak a jele, hogy azon a helyen már a gomba benn él, szaporodik, és a farész lebontását folytatja.

Elfeketedtek az őszibarackfa fás részei (fotó: a kérdező felvétele)

Az ilyen típusú gombák a fák kérgén keletkező sebzéseken keresztül hatolnak be, melyek leggyakrabban az emberi metszési tevékenység következtében keletkeznek. A metszési folyamatnál nagyon fontos a vágóeszközök – metszőolló és fűrész – folyamatos fertőtlenítése, ellenkező esetben azok felületére tapadt kórokozóval valamennyi ápolt farész befertőzhető. A betegség ellen a drótkefézés nem biztosít védelmet, sőt elősegíti a fán szétterjesztését.

A faszöveti részek bármilyen betegsége ellen csak a beteg rész visszavágása a megoldás. A csonkolást 20-30 cm-es egészséges résszel együtt kell végrehajtani, közben figyelve, hogy a belső szövetek egy színűek, világos színűek, barnás elszíneződéstől mentesek legyenek. Elképzelhető, hogy a visszametszés a fa törzsének alsó felét is érinti, akkor indokolt a fa kivétele. A beteg fa folyamatosan termeli a fertőző gombaspórákat, és így veszélyezteti a többi fáját is. Nincs olyan gombaölő szer, ami a fás részekbe felszívódna, és hatni tudna a benn élő kórokozók ellen, ezért permetezéssel nem lehet befolyásolni a betegséget.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Hányszor kell permetezni a barackfákat a molyok ellen?

2023. július 5. 04:39

Hányszor kell permetezni az őszibarackfákat a gyümölcsbe berágó molyok ellen?

Hogyan ajánlott az őszibarack levélfodrosodása ellen védekezni?

2020. március 28. 04:36

F. Mária kérdése: Mikor, hányszor ajánlott az őszibarack levélfodrosodása ellen védekezni? Vannak-e új szerek ellene?

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (15. rész)

2020. január 29. 13:36

Az őszibarack fák „réme”, a tafrinás levélfodrosodás ebben a szezonban is több hullámban fenyegette a fákat, annak ellenére, hogy viszonylag kevesebb volt a csapadék, és korán kitavaszodott.

Augusztusi őszibarackok

2019. február 13. 05:36

Az őszibarack fő fogyasztási szezonja hazánkban augusztusban van. A szüreti időszaka ugyan június közepétől szeptember végéig tart, de júniusban és júliusban a cseresznye, a meggy, a kajszi, a bogyósok, szeptemberben pedig az alma, a körte és a szilva jelentős konkurenciát jelent számára. Néhány évtizeddel ezelőtt szinte a teljes szezonban, de augusztusban feltétlenül főként a hazai kertekben termett őszibarackot fogyasztottuk.