27℃ 14℃
június 21. Alajos, Leila

Mitől barnult meg a díszalmafa bimbója?

Agrofórum Online

Van három díszalmafánk, levelei és virágai bíbor színűek, csodálatosak virágzásban. Idén számos virág nem nyílt ki, a bimbó megbarnult, a szirmok nem hullottak le. Mi ez, mi okozza? Nagyon félek, hogy fáinkon elhatalmasodik ez a kór.

Aki válaszol:

Dr. Némethy Zsuzsanna ny. egyetemi adjunktus,
okleveles kertészmérnök, okleveles növényvédelmi szakmérnök

Kérdése a konkrét eseten túl is figyelemre méltó. Arra a jelenségre hívja fel a figyelmet, hogy a kártevők közeli rokonságban lévő növényeket is megfertőznek A díszalma és a gyümölcséért termesztett alma kártevői és kórokozói azonosak. Kérdésében felvetett elváltozást az alma bimbólikasztó bogár okozza, de a fáit fertőzheti még az alma lisztharmata, a fiatal hajtásokon már megfigyelhető kártétele, és gyakori a moníliás fertőzés termésein is. Amikor díszalmát vagy díszkörtét ültetnek, erre sajnos nem gondolnak, pedig ezek a fák is időnként növényvédelmi beavatkozást igényelnének.

A bimbólikasztó-bogár (Anthonomus pomorum) márciusban jelenik meg teleléséből, ormányával együtt 3-5 mm méretű, hosszúkás, színe az almafa kérgéhez hasonló barnás színű. Tojásait a virágbimbókba helyezi. A kifejlődő lábatlan kis lárvák a virág porzóit és bibéjét kirágják, ezért a bimbó fejlődése leáll, a bimbó sziromlevelei elbarnulnak, elszáradnak.

Abban alakulnak bábbá, és május végén a kifejlett bogarak lyukat rágva kimásznak az elhalt virágbimbóból, majd hamarosan nyugalmi állapotba kerülnek. A bogarak telelése elsősorban erdei fák kérge alatt történik, ez magyarázza, hogy kártételére elsősorban erőhöz közeli almafákon lehet számítani.

Életmódja rejtett, a bogarat rejtőzködő színe miatt nehéz észrevenni. A tojásrakás időszaka csak néhány nap, ekkor hatékony a rovarölő szeres permetezés. A bogarak jelenlétéről a fák megrázásával győződhetünk meg: a lehulló bogarak vagy egy megfordított helyzetű esernyőben vagy a fa alá terített világos, egyszínű takarón jól megfigyelhetők. Május elején már a báb alakban szokott jelen lenni, ez ellen már nem lehet védekezni.

A bogár ellen a tiakloprid hatóanyagú II. forgalmi kategóriájú rovarölő szer van engedélyezve, de bizonyára hasonló hatást lehet elérni az acetamiprid hatóanyagú szabad forgalmú rovarölő szerrel is. A virágbimbók megvédésére a permetezést a bogarak tömeges megjelenéséhez kell időzíteni március vége és április közepe között.

Szélesatka – Polyphagotarsonemus latus

2019. január 19. 07:36

Egy 2014-ben tapasztalt méhpusztulás után az elhullott rovarok testéből acetamiprid és tebukonazol hatóanyag-maradék volt kimutatható. Ennek alapján merült fel a gyanú, hogy e két, méhekre nem veszélyes hatóanyag együttes kijuttatása okozhatta a pusztulást. A cikk szerzője arra volt kiváncsi, hogy a rovarölő acetamiprid és a gombaölő tebukonazol együttes kijuttatása okoz-e mortalitást, és ha igen, akkor annak mértéke mekkora a házi méhen.

Új létesítményt nyitott a Corteva

2023. július 11. 09:56

A központ a Corteva globális laboratóriumi hálózatába integrálódik, és kiegészíti a vállalat amerikai laboratóriumcsoportját.

A Laudis felhasználásának lehetőségei, tapasztalatai a csemegekukorica gyomirtásában

2019. április 28. 04:46

A Laudis azon kevés gyomirtó szerek egyike, amely engedélyeztetése, regisztrációja párhuzamosan folyt a különböző termesztési célú kukoricákban (hibrid-előállító vonalak, takarmánykukorica és csemegekukorica), és felhasználási engedélyét együtt is kapta meg a különböző termesztési célú kukoricákban.

Az EU-ban 6 százalékkal csökkent a növényvédő szerek értékesítése

2021. április 27. 07:04

Az Európai Unióban 2019-ben értékesített növényvédő szerek mennyisége elérte az adatsor kezdete óta látható legalacsonyabb szintet.