Mitől fehéres és furcsa alakú a kihajtott almafa levele?

Agrofórum Online

Kérem szépen szakvéleményüket! Mitől fehéres és furcsa alakú a kihajtott almafa levele?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almafákon a lisztharmat (Podosphaera leucotricha) tünetei már az újonnan megjelenő leveleken észlelhetők, mely tüneteket úgynevezett primer, vagyis elsődleges tüneteknek is neveznek. A vegetációs időszakban az ebből kiszóródó spórák által alakulnak ki a szekunder, vagyis másodlagos tünetek.

A kórokozó a rügyekben, rügypikkelyek alatt telel át micélium formájában, így általában a vesszők csúcsrügyei, illetve a hajtásvégi rügyek érintettek a fertőzésben. A beteg rügyekből kifejlődött hajtások mindegyik levele fertőzött lesz, azokon pedig összefüggő fehéres bevonat látható, valamint kanalasodásuk, merevségük is megfigyelhető. Az így fejlődött levelek be is sodródnak, görbülnek, majd pedig elszáradva elhalnak. Nemcsak a levelek, hanem a virágok szintén lehetnek már lisztharmattal fertőzöttek kihajtásukkor, melyekre deformáció és fehéres bevonat egyaránt jellemző. A beteg virágokból termések nem fejlődnek, azok elhalása következik be. A másodlagos tünetek közé tartozik a mindenki által jól ismert fehér lisztszerű bevonat a leveleken, valamint a termések parásodása is. A leveleken megjelenő foltok által csökken azok asszimilációs felülete, mely a hajtások növekedésének lassulását okozza.

A metszés során érdemes már tekintettel lennünk arra, hogy a vesszők végén található 4-6 rügy általában fertőzött, így akár az erős metszés is indokolt lehet. Tavasszal a fertőzés tüneteit mutató vesszők eltávolítása egyaránt fontos feladat, ezt még a virágzás előtti időszakban el kell végeznünk. Az olyan fákon, melyeken a lisztharmatfertőzés minden évben visszatérő problémát jelent, ott mindenképp szükség van kémiai védekezésre. A permetezést már a levelek pár cm-es, vagyis egérfüles stádiumában meg kell kezdeni, majd pedig bimbós állapotban és virágzás előtt szintén szükséges megismételni a megelőzés érdekében, lehetőség szerint felszívódó készítménnyel (difenokonazol, tebukonazol). A sziromhullás utáni időszakban az arra hajlamosító körülmények megléte (meleg és pára) esetében feltétlenül folytatni kell a védekezést.

6 fügetermesztési hiba, amit el kell kerülnünk

2024. augusztus 15. 08:10

A füge termesztésével kapcsolatban az a legbosszantóbb, hogy mindenki azt mondja, milyen könnyű fügét termeszteni, hiszen alig van vele tennivaló.

Hogyan lehetne megmenteni a beteg szivarfát?

2023. július 14. 04:39

A májusban ültetett egyik szivarfám gallyai a csatolt fotón látható állapotban vannak. Levelei teljesen leszáradtak, elhaltak. A másik, ugyanakkor ültetett fa, azonos körülmények közt szépen fejlődik. Kérem tanácsukat, hogyan lehetne megmenteni a beteg fát?

Mikor ajánlott a szőlőt metszeni? Télen elvégezhető ez a munka?

2023. december 30. 04:38

Rosszat teszek-e, ha még télen metszem meg a szőlőtöveket? Mikor ajánlott a szőlőt metszeni?

A füge metszése

2024. február 20. 05:40

Egyre több kertnek lakója a füge, és nem véletlenül kedvelik sokan ezt az impozáns növényt: nemcsak finom és egészséges terméséért, de díszítő értékéért is szívesen ültetik a kertbe. Viszont a teleltetésén kívül a metszésére is időt kell szánni.