15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira

Mitől foltos az őszibarack levele?

Agrofórum Online

Sz. Imréné kérdése: Az őszibarackfáim levelén apró, kerek, sárgás foltosodás figyelhető meg, hogyan előzhetném meg továbbterjedését?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos:

A betegség az őszibarack sztigminás betegsége (Stigmina carpophila) vagy más néven levéllyukasztó betegségnek is hívják. A kórokozó a csonthéjas kultúrákon, többek között a kajszin is megjelenhet. Őszibarackon főként a levélen de a hajtáson, gyümölcsön is megjelenhetnek a tünetek.

A levélen pár mm átmérőjű, kerek, sárgászöld, majd később elbarnuló foltok láthatók. A foltok szegélye, rendszerint keskeny és barna, majd az idő múlásával a foltok közepe kiesik, szegélyük azonban megmarad. A hajtásokon a rügyek körül 5–10 mm ovális, barna foltok jelennek meg, majd a nyár vége felé a folt közepe fokozatosan kivilágosodik.

A fertőzött vesszők bőrszövete felrepedezhet, ha a folt a vesszőt körülöleli, akkor a vessző elszárad. A tünetek idővel a gyümölcsökön is megjelennek. A terméseken 1–2 mm átmérőjű, kerek, liláspiros színű foltok jelennek meg, később közepük kiemelkedik, szélük pedig liláspiros színét megtartja.

A kórokozó a lehullott levelekben és fertőzött fás részeken telel, ami a fertőzés forrása is lehet. Az áttelelő képletei akár 2 évig is fertőzőképesek maradnak, a hideget és kedvezőtlen körülményeket is jól viselik. Terjedésének a csapadékos tavasz rendkívül kedvező. Az ellene való védekezést már a fák metszésekor megkezdhetjük a beteg vesszők eltávolításával.

Fontos a lemetszett fás részek megsemmisítése is. A rügypattanás előtt végzett nagy lémennyiségű rezes (rézoxiklorid) lemosó permetezéssel kora tavasszal hatékonyan védekezhetünk. A fiatal levelek már virágzáskor fertőződhetnek, ezért is fontosak a bimbós állapotban, a virágzás előtt és a közvetlen sziromhullás után végzett permetezések.

Ebben az időszakban a moníliás betegséggel egybekötve e kórokozó ellen is védekezhetünk. A vegetációs időszakban a vegyszeres védekezésre használhatóak pl. mankoceb, kaptán, klórtalonil, folpet, ciprodinil, tebukonazol hatóanyagú szerek. Nagyobb mértékű megbetegedés esetén ősszel, közvetlenül lombhullás előtt célszerű rézhidroxid vagy rézoxiklorid tartalmú szerrel permetezni.

A lehullott levelet összegyűjtésével csökkenthetjük a fertőzési forrást, hatásos lehet talajba forgatásuk, bomlásuk elősegítése is.

Kalászosok télen

2021. január 19. 12:18

Az elmúlt év őszének az elmúlt éveknél hűvösebb és csapadékosabb jellege nagy mértékben befolyásolta az őszi kalászos gabonák vetését és ez által a telelőre vonult gabona állományok fejlettségét.

A kukorica és a gyomnövényei közötti kölcsönhatások

2019. június 7. 04:36

A kukorica egyik legfontosabb szántóföldi növényünk. Termesztésének sikerességét jelentősen befolyásolja az, hogy a gyomnövények elleni védekezési eljárások mennyire hatékonyak.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: gyakori a terméshullás és a napégés okozta sérülés

2022. július 6. 14:36

Egyre gyakoribb jelenség a lombozat lankadása - ami éjszakánként sem múlik el - és a terméshullás.

Növényvédelmi alapfogalmak és kategóriák

2020. február 19. 08:16

A növényvédő szerek olyan készítmények, amelyek egy vagy több hatóanyagot tartalmaznak. Ezek a hatóanyagok lehetnek természetes eredetű, illetve kémiai, biológiai vagy biotechnológiai úton előállított anyagok, valamint élő szervezetek.