15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua

Mitől foltosodik a szőlő levele?

Agrofórum Online

B. Éva kérdése: Szeretném megtudni mitől foltos a szőlő levele? Nem volt permetezve.

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves olvasó, a kép alapján csak azt lehet megállapítani, hogy tápanyaghiány okozta a tünetet. Hogy miért következett be, az is kérdéses, nem volt elegendő tápanyag a talajban, vagy a konkurens növények, jelen esetben a gyomok „elszívták” a tápanyagot.

Előfordulhat, hogy a szőlőtőkének túl sok hajtást kellett tápanyaggal ellátni (túlterhelték), így ezekre a hajtásokra, levelekre már kevesebb tápanyag jutott (kevesebb rügyre kellett volna metszeni). A tünetek kialakulása alulról indult felfelé. A legalsó levélen az erek már sárgák, az érközötti rész meg már barna, pusztulófélben van. A felette lévő levél erezete még zöld, csak az érközötti rész barna. 100%-osan nem lehet megállapítani, hogy melyik tápanyag hiányzik a szőlő leveléből.

Ilyen tüneteket láthatunk a magnéziumhiány, mangánhiány esetén is. Ezen elemek hiánytünetei nemcsak a lombozaton, hanem a fürtökön is megjelenhetnek. Mivel a képen nem láthatunk fürtöt, a felsorolt tápanyagok közül valamelyikre leszűkíteni a diagnózist nem lehet. Mangánhiány esetén például a virágzat lepereg. Az alsóbb levelekből a felsőbbekbe vándorolnak a tápanyagok. Abban az esetben, ha ezek a tünetek először a felsőbb leveleken jelennének meg, akkor már nagyobb gondra, betegségre, illetve tőkepusztulásra kellen gondolnunk. Hasonló tüneteket okoz az korai tőkeelhalás (Esca), de ott a folyamat gyorsan lezajlik, a tőke elpusztul.

A megoldás természetesen először a diagnózis meghatározásával kezdődik. Ha megállapítható, hogy szőlőtőke tápanyaghiánytól szenved, a szőlőtőkét el kell látni tápanyaggal. Amennyiben lehetséges, metszéssel vagy hajtásválogatással biztosíthatjuk, hogy a megmaradt hajtások elég tápanyagot kapjanak.  A szőlőtőkét vagy tőkéket minél előbb lombtrágyával kell kezeljük, így gyors a tápanyag hasznosulása. 200C körüli hőmérséklet és borús idő kedvez a levéltrágyák felvételének. Gazdasági okokból a levéltrágyázást a növényvédelmi permetezéssel is lehet kombinálni. Hasznos lenne az is, ha a konkurens gyomnövényeket a szőlőtőke közvetlen közeléből eltávolítanák.

Szőlő: van ahol a feketerothadás szüretel

2018. július 12. 05:50

Kertészeti kultúrákban a csapadékosabb vidékeken a hosszú ideig tartó levélnedvesség igen kedvező feltételeket teremt az alma- és körtevarasodás fertőzés terjedéséhez. A betegség egyaránt veszélyezteti a lombozatot és a gyümölcsöket.

Teleki Zsigmond nyomdokain - szőlőalanyok nemesítése világszínvonalon

2021. május 3. 09:38

Teleki Zsigmond szőlőalany-nemesítésben végzett munkája kimagasló jelentőségű. Fajtái elkerültek a világ szőlőtermesztő országaiba, termesztésbe vonták, több kutatóintézetben tovább szelektálták.

Mediterrán körülmények várnak a magyar bortermelőkre?

2021. március 11. 07:17

Míg egyes szőlőfajták, például az olaszrizling, a kadarka vagy a hárslevelű termelése sokkal bizonytalanabbá válik, a vörösborok esetében a minőség és a versenyképesség javulásával is lehet akár számolni.

Szürkepenész – hogyan védekezzünk a kórokozó ellen szőlőben?

2021. július 15. 06:50

A szürkepenész (Botrytis cinerea) egy széles tápnövény körrel rendelkező kórokozó, mely elsősorban a szőlőtermesztésben, valamint a dísznövény termesztésben okoz jelentős problémákat. A kórokozó élő és elhalt növényrészeken egyaránt képes áttelelni.