Mitől konyult le a naspolya?

Agrofórum Online

K. Balázs kérdése: Naspolya bokrom hajtásai hirtelen lekonyultak. Más elváltozást nem látok rajta, színe zöld maradt. Milyen betegség okozhatja? Vannak-e még más tavaszi kártevői a naspolyának még virágzás előtt?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Olvasó!

Az almafélék csoportjába tartozó naspolya (Mespilus germanica) nem elterjedt gyümölcsfaj, főleg házi kertekben nevelnek egy-egy bokrot hazánkban. Kártevői sem gyakoriak, az alma kártevői szoktak rajta előfordulni.

Hajtáshervasztó darázs naspolyán

Leírása szerint a fiatal hajtások hirtelen lekonyulását vette észre, elszíneződést nem. Az elsősorban körtén ismert hajtáshervasztó darázs (Janus compressus) okoz ilyen kárt a körtén kívül alma és naspolya hajtásain. A kisméretű darázs tojócsöve segítségével a még zöld, zsenge hajtásba helyezi tojásait körben, jellegzetes spirális alakban. A szúrás helye friss peterakáskor nem látszik, de pár nap múlva megbarnul, és szúrások nyomai észre vehetővé válnak. A rovar utódai kifejlődését így biztosítja az elhaló hajtásban. A kártétel ellen, amikor már az tapasztalható a fákon, nem lehetséges, ilyenkor már nem hatásos ellene permetezni. Házi kertekben, a naspolyánál bokor mérete miatt könnyen kivitelezhető a lehajló, majd elfonnyadó hajtások levágása a szúrásnyomok alatt, ezzel megakadályozható a kártevő felszaporodása és áttelelése. A levágott hajtásokat semmisítsük meg, de dobjuk a földre.

Naspolyán károsít és általánosan előfordul a zöld alma levéltetű (Aphis pomi). Jellegzetesen a fiatal, zsenge leveleken és hajtásrészeken jelennek meg a zöld színű levéltetű nőstények, majd követi őket a hasonló színű és méretű apró levéltetű lárvák tömege. Ezek tömör telepei vastag bevonatot képeznek a hajtásvégeken. A levéltetvek szívásától a levelek torzulnak, deformálódnak. Minden levéltetű fertőzés esetén a betelepedés időszakában, a felszaporodásuk elején ajánlott védekezni. A levéltetvek betelepedésükkor elegendő lehet a fertőzött levelek lecsípése, eltávolítása azok felszaporodás, szétterjedése előtt. Amíg a levelek még nem görbültek be, még felületük sima, a kontakt (érintő) hatású rovarölő készítmények is megfelelőek: növényi olaj tartalmúak, narancsolaj hatóanyagú, mosószappan vagy káliszappan oldatok, valamint a cipermetrin, deltametrin hatóanyagú klasszikus szerek. Beváltak a speciális levéltetű elleni szerek a Pirimor és Teppeki is. E két utóbbi rovarölő és az acetamiprid hatóanyagú Mospilan, mivel felszívódó illetve mély-hatásúak, a zsugorodott állapotban lévő hajtásoknál is eredményesen felhasználhatók.

Naspolya lisztharmat

A fiatal hajtásokat már fertőzi a lisztharmat gomba (Podosphaera leucotrycha), levelein, hajtásain finom lisztszerű bevonat fejlődik ki a zöld felszínen. Kártétele hasonló az almafán előforduló lisztharmat betegséghez. Elszórt megjelenésénél szintén bevált a fertőzött hajtásvégek lecsípése a korai stádiumban. Ha erős fertőzés alakul ki, akkor az almafa lisztharmata ellen engedélyezett kén, azoxistrobin, difenokonazol, penkonazol hatóanyagú gombaölő szerek valamelyike javasolt.

Betakarítás mellett a kártevőkről se felejtkezzünk meg

2018. szeptember 26. 07:30

Az őszi rezes- kénes lemosó permetezés elvégzésével, valamint a lehullott levelek összegyűjtésével és komposztálásával sokat tehetünk a jövő évi egészséges lombozat érdekében.

Mire ügyeljünk az ősszel termő alma nyári növényvédelme során?

2023. július 20. 04:36

Várom szíves válaszukat almával kapcsolatos kérdésemre! Mire ügyeljek az ősszel termő almafám nyári növényvédelme során?

Lisztharmatok adnak feladatot

2024. szeptember 10. 15:50

Az idő enyhülése talán fellélegzést hoz a hosszú szárazság, és égető napos időjárás után. De milyen növényvédelmi problémák ütik fel a fejüket, és mire kell figyelnünk most?

Gombaölő szeres védekezés kalászosokban

2023. május 19. 08:34

Tazer Kombi csomagunk kétféle hatóanyaga erős védelmet biztosít, a zöldítő hatás pedig a „ráadás”.