Mitől lesz lyukas a szelídgesztenye termése?

Agrofórum Online

Kérem szépen válaszukat: Mitől lehetnek lyukak a szelídgesztenye termésein?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szelídgesztenye terméseinek lyukasságát nemcsak egy, hanem két kártevő is okozhatja. Az egyik kártevő a gesztenyeormányos, a másik pedig a gesztenyemoly (tölgymakkmoly). A gesztenyeormányosnak évente egy nemzedéke van, kifejlett alakjainak rajzása kb. augusztus közepére tehető, ami azt jelenti, hogy kártétele, vagyis lárváinak termésbe rágása is csak az ez utáni időszakban történik meg. A nőstények tojásaikat a gesztenye kupacsába helyezik el, melyből kelő hernyók felélik a terméseket, bennük csak rágcsálékukat és ürüléküket hagyják maguk után. Az érési időszakban a lárvák a terméseket elhagyják, majd a talajba húzódnak, és ott áttelelnek, csak a következő év nyarán bábozódnak. A károsodott termések felületén röpnyílásuk is látható, ezek rendszerint kör alakúak.

A gesztenyemoly rajzása június-júliusra tehető, évente egy nemzedéke van, és lárvaalakban telel át. A fiatal szürkés-fehér színű hernyója a kártevő, mely kezdetben a gesztenye külső héja és a mag között rövid járatot rág, majd behatol a termés belsejébe. A megrágott gesztenyék jellemzően még érés előtt le is hullanak, bennük a lárvák azonban még továbbra is fejlődnek. A lárva ovális alakú röpnyílást hagy maga után a termésen. Az ilyen terméseket szétbontva megtalálhatók még bennük nemcsak a lárvák, hanem a rágcsálék és ürülék, de pókhálószerű szövedékük egyaránt. A beteg terméseken nemcsak lyuk, hanem felületének ráncossága, fénytelensége is megfigyelhető, valamint megrázva pedig az üres, felélt termés zörgése hallható.

A szelídgesztenyében engedélyezett rovarölő szerek száma meglehetősen csekély, ezért mindenképp a megelőzésre kell hagyatkozni a védekezésben. Érdemes a lehulló terméseket rendszeresen összegyűjteni, a lyukasakat megsemmisíteni. A fák alá terített ponyvák is megoldást jelenthetnek, hiszen meggátolják a lárvák talajba húzódását, így áttelelésüket és fennmaradásukat egyaránt. A gesztenyemoly ellen lehetőségünk van a kémiai védekezésre is DiPel DF és Bactospeine WG készítményekkel is, melyek olyan mikrobiológiai készítmények, melyek csak a lepkehernyókra vannak hatással.

A szabadföldön termesztett paradicsom integrált növényvédelme

2019. július 31. 05:37

Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem elveit a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön? Mit tehetünk zöldségeink (pl.: a paradicsom) legteljesebb védelme érdekében? Ehhez nyújt segítséget egy egyetemi kutatás összegyűjtött anyaga.

Most időszerű a fénybogarak elleni védekezés a repcében

2023. április 5. 05:37

Kártevők népes serege készül mind az ősz, mind pedig a tavasz során arra, hogy a repceállományokban termelődő hatalmas tömegű biomasszából táplálkozhasson. Most a fénybogarak károsításának szezonja érkezett el.

Mi szőhette össze az almafa termését és leveleit?

2019. szeptember 11. 05:37

L. Ilona kérdése: Almafáim termésének felületét valami megrágta, és összeszőtte a levelekkel. Mi tehette ezt?

Mik lehetnek a feketefenyőről potyogó apró lárvák?

2023. május 13. 10:37

Feketefenyőmről a képen látható hernyók potyognak igen nagy számban. A lárvák picik, legfeljebb 5 mm hosszúak. A fán nem látok szövedéket. Mik ezek, mit lehet tenni ellenük?