K. Attila kérdése: Irodaházunk előtt konténerben nevelt mahónia bokrokon fehér penészes bevonat jelent meg február végén. Nagyon feltűnő. Mi okozhatta?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
A mahónia és sóskaborbolya bokrok leveleit, gyakran bogyóit is, megfertőzheti a lisztharmat gomba (Michrosphaera berberidis). Mindkét növényfajon ugyanaz a gomba okoz kártételt. Kérdése arra a szokatlan jelenségre hívta fel a figyelmet, hogy még télen is élnek, aktívak és fertőznek, fertőzhetnek bizonyos növénypatogén kórokozók. Bár valóban nem szokványos eset. Persze ez a jelenség csak azokon a növényeken fordulhat elő, melyek télen is zöld, élő lombozattal rendelkeznek, azaz örökzöldek, és olyan védett helyen, sajátságos mikroklímában élnek, ahol a kórokozók is megfelelő életkörülményeket találnak maguknak a tél ellenére. Kérdése feltevése után magam is megvizsgáltam közterületi mahónia bokrokat, és valóban beépített városi környezetben, irodaházak előtt mahónia bokrok levelein friss és súlyos lisztharmat fertőzéseket találtam. Szabadföldbe ültetett mahónia bokroknál is feltűntek a friss fertőzés fehér foltjai február végén és március elején. A szokatlan jelenség kialakulásának feltétele volt az enyhe tél.
A lisztharmat gomba a levelek színén támadja meg a leveleket, azokon először kör alakú, elkülönült fehér bevonatok képződnek, a foltok később összeérnek nagyobb foltokat képezve. A fertőzött levél hullámossá válik, kissé deformálódik, a fehér bevonat alatt a levél szövete elhal. Gyakori, hogy a fertőzött levélrész megvörösödik. A kórokozó a fiatal, zsenge hajtásvégi leveleket részesíti előnyben. Párás körülmények között számíthatunk megjelenésére, tavasztó őszig gyakori és elterjedt.
Rügyekben és fertőzött levelekben telel át a gomba micéliumos alakban. A lisztharmatos foltokról a gomba-spórák (konídiumok) folyamatosan szóródnak, fertőznek, ezért ajánlott a betegség elhatalmasodása előtt védekezni ellene. Növények telelése előtt a fertőzött hajtásvégek lemetszésével, illetve a dísznövényeknél engedélyezett lisztharmat elleni gombaölő szerek valamelyikével (azoxistrobin, elemi kén, penkonazol, tebukonazol hatóanyag) lombpermetezés ajánlott. A szerek megfelelő hatásához tapadásfokozó szer alkalmazása szükséges. A mahónia bokrok díszítő értékének megőrzése érdekében tavasztól őszig fel kell készülni a többszöri kémiai védekezésre.