Mitől pirosodnak és sodródnak be az almafa levelei?

Agrofórum Online

Almafáim egyes levelei piros színűek lettek és fokozatosan besodródnak. Mi lehet a jelenség oka? Mit tehetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almafákon az egyik leggyakrabban előforduló kártevő a levéltetvek közül a közönséges levélpirosító almalevéltetű (Dysaphis devecta). Megjelenésükre, ezáltal károsításukra is meglehetősen hamar, áprilisban számítanunk kell. A fák kéregrepedéseiben telelő tojásokból kikelő egyedek már a fiatal levelek csúcsi részén szívogatnak, aminek hatására a levelek színi oldaluk felé kanalasodnak, illetve azok kezdetben sárgás majd pirosas elszíneződése is tapasztalható.

Jelentősebb egyedszám esetében akár az egész hajtás csavarodása, valamint nagymértékű levélhullás is megfigyelhető. A levelek sodródását a zöld almalevéltetű (Aphis pomi) egyaránt okozhatja, de szívogatásának hatására a levelek hosszanti irányba történő begörbülése mellett a levelek színelváltozása nem tapasztalható.

A levélpirosító almalevéltetű egy nem migráló faj, vagyis egész vegetációs időszakban számítanunk kell jelenlétére és kártételére. A védekezést azonban nem csak kizárólag a kémiai módszerekre szükséges alapozni. A kiegyenlített tápanyagellátással, a túlzott mértékű nitrogén-utánpótlás kerülésével a kártevő számára ideális élőhelyek száma csökkenthető. Az olajos készítményt egyaránt tartalmazó lemosó kezeléseknek nagy jelentősége van a tetvek elleni védekezésben, ugyanis ezzel a beavatkozással akár több nemzedék kifejlődése akadályozható meg sikeresen. Kora tavaszi jelenlétük felismerésének szintén kiemelt jelentősége van, hiszen ekkor még lehetőségünk van káros mértékű felszaporodásuk megakadályozására.

A kontakt készítmények (pl. lambda-cihalotrin) a besodort levelekbe nem jutnak be, ezért az ott élő egyedek ellen hatástalanok, szaporodásuk ellen már csak felszívódó készítmények (pl. acetamiprid) használatára hagyatkozhatunk. A természetes ellenségeket kímélő hatóanyagok közül a pirimikarb és flonikamid hatóanyagok egyaránt ajánlhatók. Kiskerti, illetve házikerti védekezésben a fertőzött ágvégek és levelek eltávolítása is célszerű lehet, így akadályozva meg a tetvek további terjedését.

Mi okozza a paradicsom barnulással, száradással járó elváltozásait?

2023. június 20. 04:37

Kérem szakvéleményüket! Mi okozza a képeken látható elváltozásokat a paradicsomon?

Mely zöldségfajokat vethetjük márciusban?

2023. március 3. 04:36

Mely zöldségfajokat vethetjük márciusban? Várom megtisztelő válaszukat!

Hogyan ismerhetem fel a pettyesszárnyú muslicát?

2020. augusztus 13. 11:08

Hogyan csapdázhatom és ismerhetem fel a pettyesszárnyú muslicát?

Mik lehetnek a feketefenyőről potyogó apró lárvák?

2023. május 13. 10:37

Feketefenyőmről a képen látható hernyók potyognak igen nagy számban. A lárvák picik, legfeljebb 5 mm hosszúak. A fán nem látok szövedéket. Mik ezek, mit lehet tenni ellenük?