Ápolt gyepem foltokban elsárgult, majd kipusztult. A foltot felbontva pajorokat, lárvákat találtunk. Gondolom azok rághatták el a fűszálak gyökerét. Mik okozhatják a kárt és hogyan lehet kivédeni?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
Gyakori kártételről van szó, és nehezen kezelhető a probléma.
Gyepállományban cserebogárpajorok, drótférgek, lótetű- és lószúnyoglárvák is okozhatják a fűszálak gyökereinek elrágását, ami a fű elhalását idézi elő. Kétségtelen a leggyakoribb a cserebogárlárvák, azaz pajorok nagyszámú előfordulása. Európában és hazánkban is legelterjedtebb cserebogárfaj a májusi cserebogár (Melolontha melolontha), valószínű arról a fajról van szó. Május, június hónapban bújnak elő a talajból a bogarak, ekkor rajzanak, a kerten kívül utcákon, utakon tömegével láthatók a burkolaton is a 2-3 cm nagyságú, világos barna szárnyú kifejlett egyedei. Alkonyati óráktól aktívak, repülnek, lehetetlen nem észlelni rajzásukat. Párosodás után a nőstények a talajba helyezik petéiket, az azokból kikelő lárvákból 3-4 év fejlődés után bújnak ki a talajból a kifejlett bogarak. Petéit növényzettel borított talajba helyezi, erre kiválóan alkalmas a gyeptakaró. Mivel a lárvák kikeléséhez nedves talaj szükséges, az öntözött gyep ideális hely számukra.
Természetesen a kert más helyeire is lerakják petéiket, mindenhol előfordulhatnak a kerti talajban. Mivel jó repülő a cserebogár, kertről kertre képes repülni, aktívan terjed, mindig van utánpótlás.
A lárvák elleni védelem a bogarak elleni védekezésre alapoz. Polifág, mindenevő kártevő a cserebogár. Gyümölcsfák, málna levelein, arra tapadva töltik éjszakáikat. Bevált a fák lombjának megrázása hajnali órákban, amikor még dermedt állapotban találhatók a leveleken. Utána a lehullott bogarak könnyen összegyűjthetők. Madarak is sokat elfogyasztanak belőlük a fakoronáról, és a baromfi is kedveli az összegyűjtött bogarakat.
A talajban kikelt pajorok ellen a talajba juttatott talajfertőtlenítő szerekkel lehet védekezni. Általános alapelv, hogy minél fiatalabb a lárva, minél kisebb a teste, annál hatékonyabb az ellene alkalmazott szer. Másik technikai akadály a szer talajba juttatása. A több évig élő gyep esetében a rovarölő készítményt nagy vízadagú öntözéssel lehet a gyökérzónához juttatni. A pajorok a talaj hőmérsékletének őszi csökkenésével mélyebb rétegekbe húzódnak, télre még lejjebb, és inaktívvá válnak, ezért a kezelés nyár végéig vagy tavasszal a talaj felmelegedése (április) után hatékony, erre az időszakra kell időzíteni.
Környezetkímélő megoldás is rendelkezésre áll: a Beauveria bassiana parazita gombát tartalmazó ARTIS PRO, vagy a parazita fonálférgekkel dolgozó NEMASTAR készítmények hatékonyan irtják mind a cserebogárpajorokat, mind a többi talajlakó lárvát is, és a talaj élővilágának többi tagját nem károsítják. Talajfertőtlenítésre a következő szabad forgalmú „hagyományos” szerek engedélyezettek: dazomet hatóanyagú Basamid G, cipermetrin hatóanyagú Belem MG és a teflutrin hatóanyagú Force 1,5. A felsorolt készítményeket egymással ne keverjék, és alkalmazás előtt tanulmányozzák a felhasználásra ajánlott előírásokat, hogy azok hatásukat maximálisan ki tudják fejteni.