Mitől színeződtek el a pluméria levelei?

Agrofórum Online

Magaságyásban nevelt Plumeria növényem levelei furcsán elszínesedtek, fehéres színük lett. Meg lehet állapítani, hogy mi történt vele, megmenthető még?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A trópusi és szubtrópusi területeken őshonos pluméria (más néven frangipáni) a meténgfélék családjába tartozó növény. Őshazájában 5-8 méter magasságot ér el. Hazánkban viszont kisebbre nő, 2-3 méteresek a koros szobanövényként nevelt egyedei. Vastag szárral és nagyméretű, bőrszerű levelekkel, és különböző színű, illatos, szélkerék formájú virágokkal rendelkezik. Hosszan, nyár elejétől nyár végéig virágzik.

Igényeit származási helye határozza meg, kifejezetten meleg- és fényigényes virág. Lakásban ilyen helyet javasolt keresni számára, szereti és meghálálja a tűző napot is. Hőmérsékleti igénye a téli hónapokra legalább 12-15 °C. Vízigényét, az öntözés gyakoriságát környezetének hőmérséklete és fényerőssége határozza meg. Felmelegedett lakásban rendszeres, kis vízmennyiséggel végzett öntözést kíván, míg télen a nyugalmi időszaka idején, nem is szükséges öntözése.

Magaságyásban nevelt pluméria atkafertőzött levele (fotó: a kérdező felvétele)

Hazánkban, ahol arra alkalmas napos, meleg hely biztosított a szabadban, nyáron ott tartják, szemmel láthatólag kedvelik a „nyaralást”. A túlzottan forró, száraz levegőjű nevelési környezetben viszont fel tud szaporodni a takácsatka. Az Ön virágára is takácsatkák telepedtek.

A takácsatkák – átlagos időjárásnál – már júniusra képesek felszaporodni, és szinte válogatás nélkül megfertőzni a szabadban, tartósan napos helyen élő növények leveleit. A pluméria mellett a magaságyás egyéb növényeit is megfertőzte bizonyára, csak még nem észlelte. A fertőzés oka, hogy a takácsatka és a pluméria életfeltételei igen hasonlóak.

Pluméria virágzata

A takácsatkák apró, pókhoz hasonló alkatú rovarok, szívó kártevők, szipókájukkal szívogatják a zöld növényi részeket, elsősorban a leveleket, növényi nedvvel táplálkoznak. Szívásuk helyén pontszerű fehéres, szürkés színű elhalt foltok maradnak vissza, azok sokasága miatt fehéredtek ki a növényének levelei. A levelek hátoldalán élnek az atkák, gyakran finom szövedéket is alkotnak, azokról biztosan felismerhetők. A már károsodott levelek sajnos ilyenek maradnak, de az új levelei már mentesek lesznek, ha kezeli a növényt. Erre mindenképpen szükség lesz.

A fertőzött növény, ha visszaviszi a lakásba, az egyenletes hőmérsékletű melegre, halálra van ítélve, mivel a melegben az atkák gyorsan felszaporodnak. Várhatóan a többi növényét is megfertőzik. Speciális atkaölő szerekkel, bármelyikkel kezelje le még a szabadban, és csak utána helyezze el a megszokott helyére a lakásban. Figyelje a virágot, amennyiben újra megjelennének már a benti tartózkodásuk idején az atkák, a permetezést meg kell ismételni, amit nem a szobában, hanem emberi tartózkodásra nem használt helyiségben végezzen. Permetezésnél ajánlott a fertőzött növény szomszédjait is ellátni, tekintve, hogy azokra is már átteleped(het)ett az atka, csak még nem észlelhető.

Kiemelt kép: Pixabay

Indiában indult el a világ legnagyobb öntözési rendszere

2020. október 5. 08:10

Az új projekt mintegy 15 ezer helyi gazdálkodó javát szolgálja és hozzájárul az indiai mezőgazdasági területek további szűkülésének megállításához.

Nagy István: az új törvény megfelelő rangra emelheti az állattenyésztést

2019. június 9. 10:08

Nagy István, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Tájékoztató agrárfórum és fajtabemutató című rendezvényén ismertette a mezőgazdaságban várható fejlesztéseket, intézkedéseket. Az agrárminiszter elmondta: bízik abban, hogy az új állattenyésztési törvény augusztus 1-jétől életbe léphet.

Kukoricatermesztés: van hova fejlődni

2019. augusztus 26. 09:07

Ha augusztus, akkor FarmerExpo és természetesen Növénytermesztési Konferencia is. Az idei rendezvény előadásai a fenntartható kukoricatermesztés témája köré rendeződtek.

Jól fejlődik a búza és a repce is a szárazság ellenére

2020. április 8. 10:17

Jelenleg a legnagyobb kihívás az öntözéshez szükséges infrastruktúra kiépítése: a következő 20 évben komoly fejlesztések várhatók ezen a területen.