19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia

Mivel kezeljem a paprikát, ha rohad a termések hegye?

Agrofórum Online

A paprikáim hegye rohad. Ha gombaölő szerrel lepermetezem a növényeket az elég, vagy kell még más szert is alkalmaznom?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Kép hiányában, de a leírása alapján a paprika egy élettani betegségére, annak kalciumhiányos állapotára lehet következtetni, tehát ebben az esetben a gombaölő szerrel végzett permetezésnek nem lesz hatása. A tápelemek közül a kalcium mozgása az egyik lehető leglassabb a növényen belül, ezért hiánytünetei mindig a legfiatalabb növényi részeken mutatkoznak meg a leghamarabb.

A kalcium hiánytünetét a terméstünetek alapján csúcsrothadásnak nevezik, azonban nevével ellentétben nem igazi rothadás, hiszen a sötétedő foltok idővel beszáradnak. Nemcsak a paprika-, hanem a paradicsom- és a padlizsántermesztés során is gyakorta előforduló probléma. A termés többi részét a tünetek nem érintik, az egészséges marad, így a beteg részt eltávolítva a termés maradéka még elfogyasztható. A kalcium hiánytünetei a terméseken már fiatal korban is jelen lehetnek, de akkor még nem okoznak ilyen látványos tüneteket. A leveleken is megjelenhet kanalasodás, mely előzetesen szintén figyelmeztető jelként szolgálhat.

A védekezés többrétű, de elsősorban a megelőzésen alapul, mivel a kialakult károkat már nem lehet megszüntetni. A fajtakiválasztással elkezdhetjük a védekezést, hiszen ezek mészérzékenysége eltérő, így vannak, melyek nem reagálnak érzékenyen hiányára. Kiemelt jelentősége van továbbá a kiegyenlített öntözésnek, ezáltal a talajtömörödés megelőzésének, valamint a túlzott műtrágyázás kerülésének. A túl nagy arányban adagolt magnézium és kálium ugyanis a kalcium felvételét gátolja.

Az intenzív növekedésű fajtáknál főként, de a többi paprikánál egyaránt tápoldat formájában szükséges a kalcium-nitrát, illetve kalciumot is tartalmazó NPK-komplex kijuttatása. Tápoldat formában való kijuttatással ugyan könnyebb a hiányok megelőzése és orvoslása, de a lombtrágyák is jók lehetnek. Lombtrágyázás esetében az a legfontosabb, hogy azt többször végezzük el, hiszen csak így érhető el megfelelő hatása. A lombtrágyázást a növényvédő szeres kezeléshez hasonlóan, nyáron, csak a reggeli vagy az esti órákban végezzük el, a levelek perzselődésének megelőzése érdekében.

Amikor az 1+1 nem 2, avagy a rovar- és gombaölő szer tankkeverékek hatása a méhekre

2019. március 27. 15:01

Az elmúlt három évben több vizsgálat történt Magyarországon, mely a rovar- és gombaölő szer tankkeverékek méhekre gyakorolt hatását igyekezett tisztázni.

Lehet-e már most a szőlő levelein lisztharmat?

2022. május 11. 04:37

Elképzelhető, hogy a szőlő levelein már most, tavasszal is a lisztharmat fertőzés tüneteit láttam?

Rézkészítmények a növényvédelemben

2024. április 2. 11:10

Ha a növényvédelem történetében tekintünk vissza, az egyik legrégebben ismert és alkalmazott hatóanyagcsoportot a réztartalmú szerek alkotják.

Mikor és mivel védekezzünk a kalászosok gombabetegségei ellen?

2019. március 13. 09:00

Új korszak kezdetéhez érkezett a magyarországi kalászosgabona-termesztés: változik a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is!