Mivel kezeljem a paprikát, ha rohad a termések hegye?

Agrofórum Online

A paprikáim hegye rohad. Ha gombaölő szerrel lepermetezem a növényeket az elég, vagy kell még más szert is alkalmaznom?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Kép hiányában, de a leírása alapján a paprika egy élettani betegségére, annak kalciumhiányos állapotára lehet következtetni, tehát ebben az esetben a gombaölő szerrel végzett permetezésnek nem lesz hatása. A tápelemek közül a kalcium mozgása az egyik lehető leglassabb a növényen belül, ezért hiánytünetei mindig a legfiatalabb növényi részeken mutatkoznak meg a leghamarabb.

A kalcium hiánytünetét a terméstünetek alapján csúcsrothadásnak nevezik, azonban nevével ellentétben nem igazi rothadás, hiszen a sötétedő foltok idővel beszáradnak. Nemcsak a paprika-, hanem a paradicsom- és a padlizsántermesztés során is gyakorta előforduló probléma. A termés többi részét a tünetek nem érintik, az egészséges marad, így a beteg részt eltávolítva a termés maradéka még elfogyasztható. A kalcium hiánytünetei a terméseken már fiatal korban is jelen lehetnek, de akkor még nem okoznak ilyen látványos tüneteket. A leveleken is megjelenhet kanalasodás, mely előzetesen szintén figyelmeztető jelként szolgálhat.

A védekezés többrétű, de elsősorban a megelőzésen alapul, mivel a kialakult károkat már nem lehet megszüntetni. A fajtakiválasztással elkezdhetjük a védekezést, hiszen ezek mészérzékenysége eltérő, így vannak, melyek nem reagálnak érzékenyen hiányára. Kiemelt jelentősége van továbbá a kiegyenlített öntözésnek, ezáltal a talajtömörödés megelőzésének, valamint a túlzott műtrágyázás kerülésének. A túl nagy arányban adagolt magnézium és kálium ugyanis a kalcium felvételét gátolja.

Az intenzív növekedésű fajtáknál főként, de a többi paprikánál egyaránt tápoldat formájában szükséges a kalcium-nitrát, illetve kalciumot is tartalmazó NPK-komplex kijuttatása. Tápoldat formában való kijuttatással ugyan könnyebb a hiányok megelőzése és orvoslása, de a lombtrágyák is jók lehetnek. Lombtrágyázás esetében az a legfontosabb, hogy azt többször végezzük el, hiszen csak így érhető el megfelelő hatása. A lombtrágyázást a növényvédő szeres kezeléshez hasonlóan, nyáron, csak a reggeli vagy az esti órákban végezzük el, a levelek perzselődésének megelőzése érdekében.

Kipróbált növényvédelmi megoldások kalászosokban

2018. március 19. 07:47

A kalászos gabonafélék tavaszi növényvédelmének szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.

Biztos tudással a jelen és a jövő kihívásaival szemben

2024. április 25. 11:10

Az éghajlatváltozás komoly hatással van a mezőgazdaságra. Az időjárási szélsőségek, mint például a hosszú, aszályos periódusok kihívást jelentenek a termelők számára. Az enyhe telek következményeképp már kora tavasszal megindul kalászos kultúráinkban a károsító kórokozók felszaporodása, mely a gombaölő szeres védekezés átgondolására készteti a termelőket.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

Egy kalászos gombaölő szer, ami eleget tesz a jelen és a jövő elvárásainak egyaránt

2020. május 5. 15:38

A KITE Zrt. évtizedek óta jelen van a magyar növényvédőszer-piacon és rendszeresen megújuló termékpalettát kínál partnereinek. A termékválaszték az új piaci igényeknek és lehetőségeknek megfelelően folyamatosan bővül. Tevékenységüket meghatározza az a törekvés, hogy kínálatukban saját márkás és ellenőrzött beszállítóktól származó, korszerű növényvédő szerek, és innovatív, komplex növényvédelmi megoldások egyaránt szerepeljenek.