Mivel kezeljem a paprikát, ha rohad a termések hegye?

Agrofórum Online

A paprikáim hegye rohad. Ha gombaölő szerrel lepermetezem a növényeket az elég, vagy kell még más szert is alkalmaznom?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Kép hiányában, de a leírása alapján a paprika egy élettani betegségére, annak kalciumhiányos állapotára lehet következtetni, tehát ebben az esetben a gombaölő szerrel végzett permetezésnek nem lesz hatása. A tápelemek közül a kalcium mozgása az egyik lehető leglassabb a növényen belül, ezért hiánytünetei mindig a legfiatalabb növényi részeken mutatkoznak meg a leghamarabb.

A kalcium hiánytünetét a terméstünetek alapján csúcsrothadásnak nevezik, azonban nevével ellentétben nem igazi rothadás, hiszen a sötétedő foltok idővel beszáradnak. Nemcsak a paprika-, hanem a paradicsom- és a padlizsántermesztés során is gyakorta előforduló probléma. A termés többi részét a tünetek nem érintik, az egészséges marad, így a beteg részt eltávolítva a termés maradéka még elfogyasztható. A kalcium hiánytünetei a terméseken már fiatal korban is jelen lehetnek, de akkor még nem okoznak ilyen látványos tüneteket. A leveleken is megjelenhet kanalasodás, mely előzetesen szintén figyelmeztető jelként szolgálhat.

A védekezés többrétű, de elsősorban a megelőzésen alapul, mivel a kialakult károkat már nem lehet megszüntetni. A fajtakiválasztással elkezdhetjük a védekezést, hiszen ezek mészérzékenysége eltérő, így vannak, melyek nem reagálnak érzékenyen hiányára. Kiemelt jelentősége van továbbá a kiegyenlített öntözésnek, ezáltal a talajtömörödés megelőzésének, valamint a túlzott műtrágyázás kerülésének. A túl nagy arányban adagolt magnézium és kálium ugyanis a kalcium felvételét gátolja.

Az intenzív növekedésű fajtáknál főként, de a többi paprikánál egyaránt tápoldat formájában szükséges a kalcium-nitrát, illetve kalciumot is tartalmazó NPK-komplex kijuttatása. Tápoldat formában való kijuttatással ugyan könnyebb a hiányok megelőzése és orvoslása, de a lombtrágyák is jók lehetnek. Lombtrágyázás esetében az a legfontosabb, hogy azt többször végezzük el, hiszen csak így érhető el megfelelő hatása. A lombtrágyázást a növényvédő szeres kezeléshez hasonlóan, nyáron, csak a reggeli vagy az esti órákban végezzük el, a levelek perzselődésének megelőzése érdekében.

Miért nőttek apró, narancssárga foltok a mályvarózsa levelein?

2023. május 19. 07:24

Mi baja van a mályvarózsámnak? Levelein apró, narancssárga foltok nőttek, elég sűrűn. Gyógyítható? Képet mellékelek róla.

Megjelent a Nufarm 2021. évi termékkatalógusa

2021. január 15. 16:21

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2021, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.

Biztos lehet a Zamir és a Mavrik hatékonyságában

2019. február 18. 09:17

Megállapítható, hogy a vizsgált kombinációkban történő kijuttatásuk nem jelent kockázatot a méhekre.

Ideje REVANS-ot venni a kalászoskárosítókon!

2023. február 8. 08:12

A KITE Zrt. 2023-ban sem hagyja partnereit kalászostechnológiai csomagajánlat nélkül.