Mivel védekezzek, ha az alma, körte és birs termésein fekete foltok jelennek meg?

Agrofórum Online

Az alma, körte és birsalma termésein fekete foltok jelennek meg. Mivel védekezzek a rügypattanástól az érésig?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tünetekről küldött kép, illetve bővebb leírás hiányában csak a kiváltó okokat, lehetséges kórokozókat tudom felsorolni, illetve a védekezésre ez alapján iránymutatást adni. Az alma és körte termésein foltosodást leggyakrabban a varasodás okoz. A betegség nagyobb mértékű fertőzésére esős évjáratban kell számítani, viszont száraz körülmények között is rendszeresen szükséges kémiailag megelőző jelleggel védekezni ellene. E termésfoltokra jellemző, hogy kezdetben kisebbek, majd növekednek, sötétbarna színűek, idővel elparásodnak, varasak lesznek, a termések pedig akár fel is repedhetnek, egyenetlen felületűvé és féloldalassá válhatnak. A leveleken ugyancsak észlelhetők a betegség tünetei, kerek, kezdetben halványzöld foltok formájában, melyek kidomborodnak.

A koromfoltosság, valamint a légypiszok betegség egyaránt fekete foltok kialakulását okozza a termésen, főként a sárga héjú fajtáknál feltűnő jelenlétük. A koromfoltosság pár mm nagyságú, fekete elszíneződése könnyen letörölhető a gyümölcsök felületéről, míg a légypiszok betegség apró fekete pontok formájában mutatkozik meg a termések felületén. E kórokozók megjelenésére főként gombaölő szeres kezelésben nem részesülő fáknál számíthatunk, hiszen a varasodás elleni rendszeres védekezések e kórokozókkal szemben is hatékonyak. 

A varasodás megelőzése nemcsak a permetezésen alapul, hanem a beteg és lehullott lomb megsemmisítésén, valamint az őszi és tél végi lemosó permetezésen egyaránt (réztartalmú készítményekkel). A levelek megjelenése után, megelőző jelleggel a virágzásig legalább 2-3-szor érdemes elvégezni a kémiai védekezést. Az intenzív hajtásnövekedés időszakában, vagyis kb. áprilistól júniusig felszívódó készítmények használata ajánlott (pl. penkonazol, tebukonazol). A kontakt szereket a vegetációs időszak kezdetén és végén ajánlatos alkalmazni (pl. réz, metiram). A tünetek megjelenésekor 5-7 naponta végzett kezeléssel érhetünk el javulást, amikor kontakt és felszívódó készítmények kombinált kijuttatása az ajánlott.

A birsen termésfoltosodást leggyakrabban a diplokarponos betegség okoz. A leveleken is láthatók apró barna foltok, melyek idővel nagyobbodnak, egybeolvadnak. A kórokozó jelenléte által a gyümölcsökön 4-6 mm nagyságú, sötétbarna, összeolvadó foltok képződnek. A fertőzési forrás elsősorban a lehullott levél, ezért ezek összegyűjtése, talajba forgatása is indokolt, mellyel a következő évi fertőződés esélye csökkenthető. A kémiai védekezést már a fák egérfüles állapotában el kell kezdeni és egészen június közepéig szükséges folytatni. A birs diplokarponos betegsége ellen a már fent említett, az alma és körte esetében leírt hatóanyagok egyaránt felhasználhatók a kémiai védekezésre.

Alma: megindult a varasodásfertőzés

2024. március 28. 12:40

Ha a márciusi időjárás átlagos lesz, már akár március 20-30. között számítanunk kell a varasodásfertőzés megindulására. Az előző év őszi fertőzése nyomán képződnek azok az áttelelő gombatestek, melyekben kialakulnak a tavaszi fertőzést elindító ivaros spórák.

Mitől vannak az almafákon fehér, vattaszerű képződmények?

2020. április 14. 10:46

A fák vértetűtől való megvédése nem könnyű feladat, összetett védekezést igényel. A helyes metszéssel, vízhajtások eltávolításával, a szellős lombkorona kialakításával és a sebek ápolásával is sokat tehetünk.

Miyen permetszereket használjunk a házikertben?

2020. május 7. 08:57

Abban kérek segítséget, hogy a cseresznye, barack, szilva, alma, birsalma fákhoz és a szőlőhöz milyen permetszer ajánlott kukacosság, gomba, kártevők ellen? Előre is köszönöm!

Lengyelország 100 ezer tonna étkezési almával nyithatja a szezont

2019. május 19. 14:32

A hatalmas lengyel almakészletek nem csökkennek olyan gyors ütemben, mint amennyire kellene. Április 1-jén Lengyelország frissalma-készlete még 665 ezer tonna volt. Ha csak az olasz és német készletet hozzáadjuk, akkor az már több mint 1,5 millió tonna.