Okozhatta valaki a fenyőfa pusztulását vegyszeres behatással?

Agrofórum Online

A bérházunk előtt áll egy kb. 8-10 méter magas és majd 40 éves fenyőfa, amit mi nagyon tisztelünk, szeretünk. Viszont most sajnos pusztulásnak indult. Mellékelek fotót róla. Az egyik "lakótársunknak" már régebben is szúrta a szemét, beárnyékol neki stb. A kérdésem az, hogy okozhatta-e ő a fa pusztulását valamilyen behatással? Gázolajjal, erős koncentrációjú gyomirtóval, vagy valami más vegyszerrel locsolta volna?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Sajnos a fenyőpusztulás az utóbbi időszakban alapvetően gyakori jelenségnek számít, amiben általában a 30-40 éves fák a legérintettebbek. Ez az elhalás a klímaváltozással, valamint a fenyőt érintő betegségekkel és kártevőkkel egyaránt összefüggésben lehet. Az elmúlt években tapasztalt túlzott mértékű aszály – a fenyőfélék viszonylag sekélyen elhelyezkedő gyökérrendszere miatt is – kondíciójukat nagymértékben csökkentette.

Ezeknek a fajoknak nemcsak a nyári időszakban uralkodó csapadékmentes időszakban, hanem télen egyaránt szükségük van megfelelő mennyiségű vízre ahhoz, hogy élettevékenységeiket fent tudják tartani. A kifejezetten tűző napra, déli fekvésbe helyezett egyedek életfolyamatait a vízhiány mellett a tartós napsütés, valamint alacsony páratartalom egyaránt nehezítette, mely gyengülésüket tovább fokozta. Az ily módon legyengült fákat sajnos különböző kártevők és kórokozók is hamarabb megbetegítik, ezzel további látható tüneteket okozva a fenyőkön.

A fenyőfa sárguló, elhaló hajtásai, levelei (fotó: a kérdező felvétele)

A különböző szúbogárfajok jelenlétére a kérgen található apró pár mm átmérőjű lyukak hívják fel a figyelmet. A bogarak a kéreg alá helyezik el petéiket, amelyekből a kelő lárvák egyaránt ott élnek az általuk készített kanyargós járatokban. Nemcsak fizikai jelenlétükkel, hanem a testükön megragadó kórokozókkal, és azok terjesztésével is gyengítik a fákat, melyek az edénynyalábok eltömődését okozzák. A szúbogarak mellett cincérek, valamint díszbogarak is károsíthatnak a fenyők törzsében, ezzel szintén gyengülésüket okozva. A bogarakkal megfertőződött fákat mentesíteni már nem lehet. A védekezés egyetlen módja betelepedésük megelőzése, a fák jó kondíciójának megtartása. A fenyők ültetése csak optimális helyre történjen, valamint a száraz időszakokban érdemes gondoskodni a számukra megfelelő mennyiségű vízpótlásról is.

A gázolajjal történő beöntözés valóban okozhat fapusztulást, de ehhez több hónap, valamint a beöntözés többszöri megismétlése is szükséges lehet. Ennek tényleges bebizonyítását azonban csak talajvizsgálattal lehetne megállapítani. A gyomirtóval való kezelés egyaránt okozhat elhalást, azonban ehhez is inkább többszöri, sebzésen keresztüli kezelés szükségeltetik. Ennek megállapítása szintén laboratóriumi vizsgálattal lehetséges.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.

Az asztmával is kapcsolatba hozzák a növényvédő és rovarirtó szereket

2023. július 25. 07:10

Az asztma a tüdő légutainak gyulladásával járó hosszan tartó állapot, amely zihálással, köhögéssel, nehézlégzéssel és egyéb tünetekkel jelentkezhet.

Elérkezett az állományszárítás nélküli betakarítás kora - de kinek jó ez?

2019. november 29. 05:36

A bromoxinil hatóanyagú növényvédő szerek napraforgó lombtalanítására még engedélyezettek. Ezen kívül gyakorlatilag semmi nem maradt…

Az ivóvizek 94%-a „örök vegyi anyaggal” szennyezett az EU-ban

2024. július 12. 16:10

A teljes Európai Unióra kiterjedő ivóvízvizsgálat a minták 94%-ában TFA „örök vegyi anyag” szennyezést mutatott ki.