Ősz a virágoskertben – mely fajok hagymáit szedjük ki és teleltessük?

Agrofórum Online

Melyik dísznövény hagymáit vagy gumóit kell felszedni a tél beállta előtt?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A hagymával, illetve gumóval rendelkező növények egy része hazánk téli körülményeit, a hideget, fagyot a talajban is átvészelik, így felszedésük nem indokolt. Ezeknek a növényeknek virágzásukhoz rendszerint megfelelő hideghatásra is szükségük van, ezért ültetésüket a fagyok előtt, októberben még elvégezhetjük. A nárcisz, tulipán, jácint, krókusz, fürtös gyöngyike és a hóvirág is e növényfajok közé tartozik. Van azonban a hagymás, gumós növényeknek egy másik csoportja melyek a hideg telet a talajban nem vészelik át, így teleltetésükről külön szükséges gondoskodnunk. A melegebb éghajlatról származó kardvirág (Gladiolus), dália (Dahlia), kanna (Canna indica), kála (Zantedeschia) és begónia (Begonia) föld alatti raktározó szerveiket ezáltal az ősz folyamán a talajból ki kell ásni és melegebb körülmények között kell tartani.

A kiásás idejét a zöld növényi részek, vagyis a levelek, virágzatok elbarnulása jelzi, de legkésőbb az első fagyok beálltakor végezzük el ezt a műveletet. Erre lehetőség szerint meleg és csapadékmentes időjárású napot válasszunk. A hagymák felett pár cm-el vágjuk le az elhervadt növényrészeket, majd rázzuk, tisztítsuk le róluk a talajmaradványokat. Pár hétig helyezzük őket újságpapírra, meleg, száraz és szellős helyre, szikkasztás céljából. Ezután következhet az átválogatás, amikor az elöregedett, rothadást, folyást, puha foltokat mutató egyedeket eltávolítjuk. Ezzel a lépéssel ugyanis a beteg hagymák is kiválogatásra kerülnek, így kisebb eséllyel lép fel a szürkepenészes rothadás (Botritys cinerea) tárolásuk során.

A gumók száradása után a még fennmaradt talajmaradványokat maradéktalanul távolítsuk el, ezután kartondobozba vagy faládába helyezzük őket újságpapírral rétegezve. A telelés helyén lehetőleg sötét és száraz körülményeket biztosítsunk. Az ilyen garázsok vagy pincék hőmérséklete fagymentes (4-10°C körüli) legyen, megfelelő szellőzéssel, légáramlással. A tárolás után kiültetésüket tavasszal, áprilisban, de legkésőbb májusban végezzük el!

Honnan tudhatjuk, hogy a dughagymáról ültetett vöröshagyma már felszedhető?

2021. szeptember 7. 08:54

A tenyészidőszak hosszát legnagyobb mértékben a termesztés módja befolyásolja, de a fajták között is nagyobb mértékű különbségek tapasztalhatók.

Zöldségfélék kénigénye és kéntrágyázása

2019. április 24. 04:37

A kénhiányban szenvedő növény fejletlenebb, mivel gátolt a sejtosztódása és a fehérje szintézise. A ként a növények főleg szulfát formában veszik fel a talajból, de a levegő kéndioxid-tartalmát is képesek hasznosítani. Magában ként trágya formájában nem szoktunk adni, más tápelemek kísérőanyagaként visszük a tápoldatba (talajba).

Értékes zöldségnövényeink II. rész

2018. július 27. 11:07

Burgonyafélék, hagymafélék, gyökérzöldségek. Fogyasszuk őket is hasonlóan rendszeresen, mert egészségesek, kiskertekben is sikeresen termeszthetők hazánkban – kis odafigyeléssel. De pontosan miért is értékesek számunkra?

Megéri hagymával foglalkozni?

2024. május 10. 08:10

A hagyma hazai termesztésének perspektíváiról olvashatják rövid összefoglalónkat.