Pöttyösek lettek a fiatal fügefa levelei. Hogyan kezeljem a fát a későbbiekben?

Agrofórum Online

Van egy fügefánk, amit kb. 3 hónapja ültettünk el. Azóta sajnos nem sokra megy, levelei nem nőnek, mint a képen is látható, és a levelek pedig egyre jobban pöttyösödnek, mintha rozsdásodna. A kertészetben azt javasolták, hogy nagyon sokat locsoljam, én sokáig így is tettem. Nem tudom, mit csináljak vele, hogy ne pusztuljon el. A kis fügék már rajta voltak, mikor megvettem, most kezdenek beérni rajta. Kapott mindig neki való tápanyagot is. Hogyan kezeljem a későbbiekben?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A fügefa nem kellő fejlődése, mármint az Ön megállapítása szerint, több okra vezethető vissza. Bár nyilván konténeres fügefáról van szó, és a reklámok szerint a konténeres fákat bármikor el lehet ültetni, kivéve a fagyott talajt, ez a valóságban nem állja meg a helyét. A nyári forróságban nem ajánlott még konténeres fák ültetése sem. Hogy miért? Mert az olyan időszakok, amikor a tűző napon 40-50 °C a hőmérséklet, és magas a napsugárzás UV tartalma is, nagyon megviselik a kiültetett növények életét.

A képen az látszik, hogy kifejezetten napos helyet választottak – helyesen – a fügefának, a mögötte elhelyezkedő kerítés is kifejtheti szélvédő hatását. Tehát a helyválasztás átgondolt és jó volt. A kiültetés ideje nem volt szerintem megfontolt. Telepítés után a növények életét, növekedését az határozza meg, hogy gyökerei képesek-e belenőni az ültetőgödörbe, képesek-e gyorsan bedúsulni. Ezt a folyamatot, az új, oldalra növő hajszálgyökerek dúsulását a talajt is felforrósító napsugárzás kifejezetten gátolja. Amíg a begyökeresedés nem történik meg, a fa a földlabdájában lévő „hozott” gyökérzettel végzi a víz- és tápanyagfelvételt. Mivel bőségesen öntözte – az eladó kertészek tanácsa alapján – a fügefát, vízhiánya nem volt. A talaj felforrósodása egyszerűen megelőzhető a korona alatti talaj befedésével, takarásával, azaz mulcsolással. A mulcsréteg nem csupán a hőmérsékletet egyenlíti ki, hanem megakadályozza a talajfelszín fizikai kiszáradását, takarékoskodik annak víztartalmával.

Pöttyösek a fügefa levelei (fotó: a kérdező felvétele)

Jobb lett volna, ha a fácskán már rajta levő termések többségét ültetéskor eltávolították volna, ugyanis a termés növelése a fa hajtás- és gyökérfejlődésétől energiát von el, azok kárára történik. A kiültetést követő 2 évben a gyökérzet és a hajtásrendszer, a korona kialakulása, megerősödése a cél, a növénynek minden energiáját erre kell fordítania.

A leveleken látható kis barna foltok lehetnek gombafertőzés következményei is, amik elterjedését a nedves, párás környezeti viszonyok segítették. Ezért az öntözéseket reggeli vagy délelőtti órákra javaslom áttenni, ez vonatkozik a gyep öntözésére is. Ha későbbi években visszatér a levélfoltosság, réz hatóanyagú gombaölő szerek valamelyikével javaslom a levelek lepermetezését. A lehullott foltos leveleket folyamatosan gyűjtsék össze, és a területről vigyék el, komposztba tehető.

Télire a tövét falevelekkel fedje be hőszigetelési céllal a fagykártétel megelőzésére. Takarása még 1-2 évig szükséges lehet. Törzsét is javaslom szellőző, légáteresztő, fagyvédő textilszerű anyaggal védeni, a fiatal fatörzs is károsodhat a fagytól.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Betartják a vízjogi engedélyekben foglaltakat a gazdálkodók

2019. április 1. 06:17

A 2015-től végrehajtott ellenőrzések számának jelentős emelkedése növeli a vízügyi hatóság területi jelenlétét, amely hozzájárul a hatályos jogszabályok és hatósági előírások önkéntes jogkövetéséhez is.

Csapadékgazdálkodás: fel kell számolni a függést

2019. január 5. 17:55

Hazánk vízkészletének három forrása van: a csapadék, a felszíni, valamint felszín alatti vízbázisokból származó vízkontingensek. A tervezett fejlesztési beruházásokkal a vízkínálat által az öntözött területek nagyságának hatásterülete többszörösére növelhető.

Az ízletes ribizli titka - Mit tegyünk, ha túl sok terem?

2022. július 1. 05:36

Az utóbbi időben rájár a rúd a bogyós gyümölcsökre, mert hol az időjárás a ludas a kevés csapadékkal, hol a kártevőktől való megmentésük nagy kihívás. De azt kell mondjam, hogy az elmúlt években megtanultunk ilyen kihívások mellett is bogyósokat termelni.

Az ipari paradicsomtermesztés hazai és nemzetközi helyzete

2018. november 24. 12:36

Az írás az ipari paradicsom termesztésének globális helyzetével és a fontosabb termesztéstechnológiai elemek ismertetésével foglalkozik.