Pöttyösek lettek a fiatal fügefa levelei. Hogyan kezeljem a fát a későbbiekben?

Agrofórum Online

Van egy fügefánk, amit kb. 3 hónapja ültettünk el. Azóta sajnos nem sokra megy, levelei nem nőnek, mint a képen is látható, és a levelek pedig egyre jobban pöttyösödnek, mintha rozsdásodna. A kertészetben azt javasolták, hogy nagyon sokat locsoljam, én sokáig így is tettem. Nem tudom, mit csináljak vele, hogy ne pusztuljon el. A kis fügék már rajta voltak, mikor megvettem, most kezdenek beérni rajta. Kapott mindig neki való tápanyagot is. Hogyan kezeljem a későbbiekben?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A fügefa nem kellő fejlődése, mármint az Ön megállapítása szerint, több okra vezethető vissza. Bár nyilván konténeres fügefáról van szó, és a reklámok szerint a konténeres fákat bármikor el lehet ültetni, kivéve a fagyott talajt, ez a valóságban nem állja meg a helyét. A nyári forróságban nem ajánlott még konténeres fák ültetése sem. Hogy miért? Mert az olyan időszakok, amikor a tűző napon 40-50 °C a hőmérséklet, és magas a napsugárzás UV tartalma is, nagyon megviselik a kiültetett növények életét.

A képen az látszik, hogy kifejezetten napos helyet választottak – helyesen – a fügefának, a mögötte elhelyezkedő kerítés is kifejtheti szélvédő hatását. Tehát a helyválasztás átgondolt és jó volt. A kiültetés ideje nem volt szerintem megfontolt. Telepítés után a növények életét, növekedését az határozza meg, hogy gyökerei képesek-e belenőni az ültetőgödörbe, képesek-e gyorsan bedúsulni. Ezt a folyamatot, az új, oldalra növő hajszálgyökerek dúsulását a talajt is felforrósító napsugárzás kifejezetten gátolja. Amíg a begyökeresedés nem történik meg, a fa a földlabdájában lévő „hozott” gyökérzettel végzi a víz- és tápanyagfelvételt. Mivel bőségesen öntözte – az eladó kertészek tanácsa alapján – a fügefát, vízhiánya nem volt. A talaj felforrósodása egyszerűen megelőzhető a korona alatti talaj befedésével, takarásával, azaz mulcsolással. A mulcsréteg nem csupán a hőmérsékletet egyenlíti ki, hanem megakadályozza a talajfelszín fizikai kiszáradását, takarékoskodik annak víztartalmával.

Pöttyösek a fügefa levelei (fotó: a kérdező felvétele)

Jobb lett volna, ha a fácskán már rajta levő termések többségét ültetéskor eltávolították volna, ugyanis a termés növelése a fa hajtás- és gyökérfejlődésétől energiát von el, azok kárára történik. A kiültetést követő 2 évben a gyökérzet és a hajtásrendszer, a korona kialakulása, megerősödése a cél, a növénynek minden energiáját erre kell fordítania.

A leveleken látható kis barna foltok lehetnek gombafertőzés következményei is, amik elterjedését a nedves, párás környezeti viszonyok segítették. Ezért az öntözéseket reggeli vagy délelőtti órákra javaslom áttenni, ez vonatkozik a gyep öntözésére is. Ha későbbi években visszatér a levélfoltosság, réz hatóanyagú gombaölő szerek valamelyikével javaslom a levelek lepermetezését. A lehullott foltos leveleket folyamatosan gyűjtsék össze, és a területről vigyék el, komposztba tehető.

Télire a tövét falevelekkel fedje be hőszigetelési céllal a fagykártétel megelőzésére. Takarása még 1-2 évig szükséges lehet. Törzsét is javaslom szellőző, légáteresztő, fagyvédő textilszerű anyaggal védeni, a fiatal fatörzs is károsodhat a fagytól.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mely szobanövények érik be kevesebb gondozással is?

2022. december 24. 04:36

Vannak olyan szobanövények, amik kevesebb gondozással is beérik? Sajnos nem mindig jut időm öntözésükre és ápolásukra.

Több mint 100 éves a világ legidősebb karácsonyi kaktusza

2023. január 15. 06:36

A matuzsálemi kort megélő kaktusz egy magánember tulajdona. Állítólag már a 110. életévét tapossa ez a növény.

Ezt kell tudni az öntözött területek műholdas ellenőrzéséről

2024. május 7. 11:10

Az egységes kérelem benyújtásakor a kérelmező köteles megjelölni minden táblát és bejelentett területi elemet, amelyen öntözési tevékenységet kíván folytatni.

Gondozott pázsit nélkül nincs szép kert sem

2022. április 29. 06:36

Kora tavasszal a kerti szezon elindulásával a pázsit vagy a gyep ápolására is érdemes odafigyelni.