15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua

Pusztul a meggyültetvény – mi lehet a megoldás?

Agrofórum Online

B. István kérdése: A meggyfákat megtámadta egyfajta fafúró rovar. Nem tudom milyen rovarkárosító ez, lassan a 1,5 hektáros meggyültetvényem 1/3-a kiszárad, elpusztul. Hogyan és mivel lehetne ellene védekezni, sürgősen beavatkozni?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött képek alapján a nagy farontó lepke (Cossus cossus) kártételére lehet következtetni, ami a fák súlyos kártevője. A nagy farontó lepkéi 4-5 cm nagyságúak, első szárnyuk szürke, melyen sötét vonalak láthatóak, csápjai feketék. Egész testét sűrű szőrzet borítja. Lárvája nagy méretű hernyó, kifejletten elérheti a 8-10 cm nagyságot is. A fiatal hernyók húsvörös színűek, a fejlettebbek háta barnásvörös vagy sárgásvörös. Fejük fekete, nyakpajzsuk sárga. A lárvákhoz hasonlóan bábjuk is nagyméretű, vörösbarna színű. A nagy farontó lepke 1 nemzedéke 2 év alatt fejlődik ki. Mindkét évben lárva alakban telelnek át. A második évben a rágcsálékból szőtt gubóban alakulnak bábbá a járatuk kivezető nyílásának közelében.

A lepkék a bábból június-júliusban rajzanak ki. A nőstények tojásaikat a lehámló kéregrészek alá vagy a fán található sérülésekbe helyezik el.  A lepkék nem sokat repülnek, ennek a következménye, hogy az egyszer fertőzött fák, évről- évre újra fertőződnek. A tojásból kikelő lárvák a kéreg és a fás rész között rágcsálnak, majd az áttelelt hernyók rágják be magukat a fatestbe. Tápnövénye szinte valamennyi lombos fa lehet. Előnyben részesíti a puhafákat, különösen a fűz és nyárfákat, de nem kíméli a gyümölcsfákat sem, főként azokat, amik idősebbek és legyengültek. Az erősen fertőzött részek szivacsszerűen ellyukacsosodnak a bennük található sok járattól. A járataik elliptikus keresztmetszetűek. A sok járatot tartalmazó ágrészeket a szél könnyen letörheti.

A fás részekbe berágott hernyót nehéz eredményesen kiirtani, ugyanis a kelő lárvák azonnal berágnak a kéreg alá. A járatok kibontása is megoldást jelenthet, ez viszont a fatestet nagymértékben károsítja. Amit érdemes lehet kipróbálni, a járatokba erős, hajlékony drótot dugdosni, megpróbálni ezzel a járatokban esetlegesen elő lárvákat mechanikai úton elnyomkodni. Egyes források szerint rovarölőszerrel átitatott vatta vagy textildarab járatba tömése, a lyukak légmentes lezárása is hatékony védekezést jelent a fában elő lárvák ellen.

A későbbiekben pedig törekedni kell a fa megfelelő kondíciójának fenntartására, kiegyensúlyozott tápanyagellátással és öntözéssel. Amennyiben nem a törzs, hanem kisebb ágak károsodnak, érdemes lemetszeni azokat, és a keletkezett sebfelületet fagéllel lezárni, a levágott fás részt pedig megsemmisíteni. Amennyiben egy ültetvényben jelenlétét észleltük, további károsításra is számítanunk kell. Érdemes tehát feromoncsapdát kihelyezni, és a rajzás menete szerint kémiai védekezést folytatni.

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.

A 10. Keceli Meggyfesztivál margójára - avagy az összefogásért kiállt minden oldal

2019. június 12. 04:36

Múlt hét végén került megrendezésre a jubileumát ünneplő Keceli Meggyfesztivál, melynek első napján egy igazán színvonalas szakmai konferencián lehettem első előadó és mint ebből adódik, egy kicsit a napi „kitárgyalnivaló” fő téma bedobója.

Bemutatjuk a legszorgalmasabb meggyrázót

2018. április 16. 14:48

A kifejezetten magyar igényekhez fejlesztett automata meggy betakarító gép minimális emberi erő szükséglet mellett képes akár 60-80 fát is lerázni egy óra alatt.

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

2019. április 3. 08:54

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.