Rengeteg lyuk jelent meg a kertben. Melyik rovar okozhatja?

Agrofórum Online

Szeretnék segítséget kérni Önöktől, ugyanis a kertben rengeteg (kb. 30 db) lyuk jelent meg a földben. Kb. 3 cm az átmérőjük. Egyik este pedig egy kb. 3 cm hosszú fekete bogár is megjelent előtte. De nem mozdult onnan. Jobb fotót egyelőre nem sikerült készítenem. Azt szeretném megtudni, hogy kárt tudnak-e tenni a veteményben vagy a kislányomban, ha a fűben játszik?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A képen látható rovar, valamint a lyukak alapján a mezei tücsök jelenlétére lehet következtetni. A mezei tücsök (Gryllus campestris) kifejlett alakja fekete, teste csupasz, kb. 20-25 mm hosszúságú. Fekete testén a combtövi rész alulról téglavörös színezetű. A hím és a nőstény szárnyának mintázottsága eltérő, a hímek esetében bonyolultabb, míg a nőstényekén egyszerűbb, párhuzamos erezet látható. Tojására jellemző, hogy hosszúkás alakú, sárgásfehér, hengeres. Lárvái egyaránt teljesen feketék, később alakul csak ki rajtuk a combtövi rész vörös foltja.

Európában, így hazánkban is egy általánosan elterjedt fajnak számít. Nemcsak növényi eredetű táplálékot, hanem állati maradványokat is fogyaszt. A növények közül egy- és kétszikűeket egyaránt megrághat, nem mondható nagyon válogatósnak. Leginkább olyan helyen találkozhatunk kártételével és jelenlétével, mely terület nem bolygatott, pl. réteken, legelőkön. Kedveli a meleg és napos fekvésű részeket, nyíltabb és füves területeket. A szántóföldi körülményeket általában kerüli, valamint a rendszeresen rovarölő szerrel kezelt helyeken is egyedszáma nagyobb mértékben lecsökkent.

Fekete rovar pihen egy lyuk előtt (fotó: a kérdező felvétele)

Kártétele, vagyis rágása mellett inkább a kialakított lakólyukainak jelenléte a feltűnő, melyek körül 10-20 cm-es nagyságban a növényzetet is lerágja, kikopaszítja. Jellemző rá, hogy lárváik telelnek át a kialakított lyukakban. A kifejlett alakok április-májusban fejlődnek ki, melyet a hímek hangos ciripelésükkel is jeleznek. Ciripelésükhöz szárnyaikat használják, ez főként a délutáni és esti órákban hallható, viszont esős szeles időjárás esetében nem zenélnek. A tavasszal lerakott tojásokból kelő lárvák jó darabig ide-oda vándorló életmódot folytatnak, majd csak idősebb lárvakorban készítik el az állandó lakólyukat, melyből akár naposabb téli körülmények között elő is jöhetnek sütkérezni. Legnagyobb egyedszámban lárváik a nyár közepén találhatók meg, ilyenkor azonban számos madárfaj pl. fogoly, sas, egerészölyv zsákmányául is esnek.

A veteményesben a mezei tücsök ugyan kárt is tehet, de nem jellemző ennek nagyobb mértékű jelentősége. Az emberi közelséget nem kedvelik, hamar elugrálnak vagy elbújnak zavarás esetén.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Savanyítani kell a meszes, szikes talajokat!

2023. július 24. 10:10

Nagyon sok terület válik egyre meszesebbé, gyakran szikessé is. Ezekben a talajokban a növényeket hamarabb eléri az aszály, gyakori a súlyos terméselmaradás. Gyenge a növények olajtartalma, elmarad a fehérje- vagy sikértartalom. Hamarabb felsül a kukorica, a napraforgó, kiritkul a lucerna, és nitrogénkötő növény nehezen termeszthető.

Ezt a földet választottam III. rész

2019. szeptember 19. 04:36

Milyen földtípusok állnak rendelkezésünkre, melyiket válasszuk a növény igényei (pl.: savanyúföld, kaktuszföld, orchideaföld), illetve termesztési céljaink (pl.: palántaföld) tekintetében? Megéri minden növénynek „névre szóló” földet vásárolni? Melyik fajtát helyettesíthetem egy másik típussal?

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?

Talajjavítás növényekkel

2019. július 17. 09:37

A szakszerű köztesnövény-keverékek segítenek a talajszerkezet javításában (megfelelő pórusméret) és biztosítják az egészséges talajélet körülményeit.