Tényleg nemcsak szép, de hasznos is a büdöske?

Agrofórum Online

Azt hallottam, hogy a bársonyvirág (büdöske) túl azon, hogy nagyon szép, még növényvédelmi szerepe is lehet a házikertben. Tényleg hasznos növény a bársonyvirág?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A bársonyvirág, vagy más nevén a büdöske (Tagetes) egynyári dísznövényünk, melynek színes virágaiban egész nyáron át gyönyörködhetünk. Forró és száraz éghajlatról származó növényfaj, ezáltal szereti a meleget és a napos fekvést. Részben árnyékos helyen is megél, viszont ilyen helyen kisebb mértékű virágzásával kell számolnunk.

Talaj szempontjából a legjobban a közepesen nehéz felel meg számára, mely tápanyagban gazdag és jó vízelvezetésű, egyenletesen nedves. Aszályos időszakokban mindenképp, de a nyár folyamán legalább kétnaponta szükséges öntözéséről is gondoskodnunk a kiültetett példányok esetében is, hiszen az egyenletes vízellátást kedvelik. A növények tápoldatozását főként edényben nevelés esetén érdemes rendszeresen végezni, de a kerti talajba ültetett növények egyaránt meghálálják a tápanyagok utánpótlását. Az ápolási munkák közé tartozik továbbá elszáradt virágainak eltávolítása is, mellyel a növény további virágok képzősédére serkenthető.

Büdöske
A bársonyvirágot akár biológiai növényvédelem céljából is ültethetjük (fotó: Pixabay)

Büdöske szaporítása

Szaporítása meglehetősen egyszerű, akár vásárolt, akár saját magunk által gyűjtött magokkal egyaránt lehetséges. Érdemes előzetesen palántát nevelni magjaiból, majd pedig a tavaszi fagyok elmúltával szoktatást, vagyis edzést követően kiültetni palántáit. Jól mutat akár nagyobb csoportba ültetve, ágyásszegélyhez sorba ültetve is, de más egynyári növényekkel, pl. körömvirággal, szintén jól mutathat. Cserépben jól kombinálható pl. szegfűvel, lobéliával, valamint paprikavirággal.

Az erős illatú fajtákat nemcsak dísznövényként hasznosíthatjuk, hanem biológiai növényvédelem céljából is ültethetjük. A talajban felszaporodó fonálférgeket, melyek a gyökérzöldségek jelentős kártevői lehetnek, a büdöske képes távol tartani gyökerében termelt méreganyagainak köszönhetően. Emellett a bársonyvirág ültethető pl. paradicsom mellé is, hiszen illatával távol tartja az üvegházi molytetveket. A büdöskék a meztelencsigák egyik kedvenc eledelének számítanak, így a zöldségeskertekbe akár haszonnövényeink megvédése céljából is ültethetünk belőlük.

Mennyire eredményes a szőlőben a biológiai növényvédelem?

2023. szeptember 9. 07:40

A vegyszeres növényvédelem helyett egyre több szőlészetben alkalmazzák a biológiai megoldásokat a tőkék és a termés egészségesen tartásához. De vajon mennyire hatékony ez?

Talajoltás fungisztatikus hatású készítményekkel

A fenntartható mezőgazdasági termelést támogató biológiai védekezés jelentős részét képezi az antagonista hatású talajlakó baktériumok keresése és felhasználása. Kombinált talajoltási technológia alkalmazása esetén növénynövekedés-serkentő fajokkal együtt is kijuttathatóak, és ezáltal nemcsak a peszticidek, hanem a műtrágyák használata is visszaszorítható.

Pókok szerepe és jelentősége a biológiai növényvédelem területén, különös tekintettel a gyümölcsültetvényekre

2019. szeptember 13. 04:38

A legtöbb „bioágens” – hasznos ragadozó – specialista, vagy legalábbis szűk gazdakörrel/zsákmánykörrel rendelkezik, ami gazdasági szempontból támadható felület. Az utóbbi évtizedekben kezdtek részletesebben foglalkozni a polifág predátorokkal (széles zsákmánykörrel rendelkező ragadozók), így a pókokkal is. Jelen cikk a pókok jelentőségéről, és a velük kapcsolatos eredményekről ad tájékoztatást.

A biológiai növényvédelem jelenlegi helyzete, a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségei

2019. november 12. 10:38

A Növényvédelmi Klub 399. ülésén Péter Zoltán, a Biocont Magyarország Kft. munkatársa tartott előadást november 4-én a vendégeknek a világ és hazánk biológiai növényvédelmének vonatkozásairól és a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségeiről.