Tetves a leander! Mit tehetek ellene?

Agrofórum Online

Sajnos a leanderek tetvesek lettek a kertemben. Mit tehetek a kártevők ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leander számos kertben idéz mediterrán hangulatot nagyon dekoratív megjelenésével és virágaival a nyár folyamán. Sajnos azonban nem minden esetben élvezhetjük csak a szép látványát, hiszen több kártevő is megjelenhet rajta, melyek közül a takácsatkák és pajzstetvek mellett a levéltetvek a legismertebbek.

A sárga színű oleander levéltetű (Aphis nerii) a legáltalánosabban elterjedt változat, mely jelen lehet leanderünkön. Kifejlett egyedeik sárgás, vagy narancssárgás színezetű testén fekete lábak találhatók, mindössze pár mm nagyságúak, nagy egyedszámuk esetében azonban különösen feltűnőek. Szívogatásukkal a hajtások deformációját, a növények kondíciójának leromlását okozzák.

Oleander levéltetű (Aphis nerii)

Nemcsak szívogatásukkal gyengítik növényeinket, hanem az általuk nagy mennyiségben ürített mézharmaton megjelenő fekete színű korompenész jelentős mértékben csökkenti a növények asszimilációs felületét, emellett rontja díszítő értéküket. Problémát okozhat jelenlétük esetében az is, hogy táplálkozásuk során vírusokat terjeszthetnek, tovább gyengítve ezzel a leandereket. A jól karbantartott, rendszeresen öntözött, tápoldatozott és metszett növényeken nagyobb valószínűséggel fordulnak elő a levéltetvek. Tápnövények tekintetében a legjobban a leandereket kedvelik, viszont ennek hiányában polifágnak tekinthetők, jelenlétüket több, más családba tartozó növényfajon is kimutatták már, pl. fészkesek, kutyatejfélék stb.

A nagyobb kártétel megakadályozása érdekében érdemes a növény leveleit időről időre átvizsgálni, még a teleltetés alatti időszakban is, hiszen egy-két behurcolt egyedük magasabb hőmérséklet esetében akár gyorsan szaporodásnak is indulhat. A levéltetűtől mentes leandereket is figyeljük rendszeresen, hiszen akár a szomszéd kertjéből is átrepülhetnek nem várt egyedeik. Amint a hajtásvégeken észleljük az első levéltetvek megjelenését már érdemes közbeavatkoznunk. Ekkor még nem feltétlenül kell rovarölő szerrel védekezzünk ellenük, elegendő lehet egy nedves ronggyal vagy szivaccsal óvatosan letörölnünk. Nagyméretű növények és nagyobb egyedszám esetében terjedésük megállítására kémiai védekezés javasolt, melyet pl. az acetamiprid vagy a deltametrin hatóanyagú készítményekkel tehetünk meg.  

Érdemes a kertbe ragadozó atkákat telepíteni?

2024. január 3. 04:40

Hogyan "hatnak" a ragadozó atkák, érdemes-e telepíteni a kertbe, meddig tart a védő hatás?

Száradnak a cukorsüvegfenyő ágai - mit tehetek megmentéséért?

2024. szeptember 26. 04:37

Erkélyemen nevelek pici korától egy mára már kb. 1 méter magasra megnőtt cukorsüvegfenyőt, aminek két ága 3-4 hete elkezdett száradni. Rendszeresen öntözöm alulról és felülről is, délelőtt nem süt rá a nap, délutántól napernyő védi a tűző naptól. Mit tegyek vele, hogy megmaradjon?

Megmenthetem még a súlyosan beteg leandereimet?

2024. szeptember 9. 04:40

Súlyosan megbetegedtek leandereim, a küldött képen jól látható a probléma. Hogyan tudom megmenteni őket?

Emelkedik a szklerotíniás fehérpenészes rothadással fertőzött növények száma - Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 8. 10:26

A ruderális és évelő pillangós, illetve legelő területeken fokozatosan emelkedik a mezei pocok fertőzöttség.