Túlöntözés okozza a paradicsombogyó kirepedését?

Agrofórum Online

Szeretném megkérdezni, hogy a paradicsombogyóknak a körkörös repedését a túlöntözés okozza?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leírt tüneteket az egyenetlen vízellátás, valamint a nagy hőmérsékletváltozás egyaránt kiválthatta. A paradicsomra jellemző, hogy túlzott vízellátásánál szára vastagodik, lombozata felerősödik, a virágok nem, vagy egyenetlenül kötődnek, terméseik pedig kirepednek. A sugárirányú vagy körkörös repedések a kocsány felőli részen akkor is jelentkeznek, ha a vízellátás nem egyenletes, és csak az optimális szintig ugyan, de hirtelen megnő a talaj nedvességtartalma. A vízhiány pedig a levelek és a hajtáscsúcsok lankadásában, virághullásban, a csészelevelek kunkorodásában mutatkozik meg. A túlzott vízfelvétel hatására a leveleken vízhólyagok, más néven ödémák alakulhatnak ki.

A bogyók egyenetlen felmelegedése szintén okozhatja a héj megrepedését, akár körkörös repedését egyaránt. A nagy hőmérsékletváltozás emellett színeződési problémákat is okozhat, a kocsány felőli részen ilyenkor foltokban az érés megakad, ott a bogyók sárgák maradnak, húsuk kemény lesz.

A paradicsomnak természetesen a növény méretétől vagy fejlettségi fokától függően más-más mennyiségű vízre van szüksége. A meleg nyári napokon a nagyobb méretű, termést érlelő növényeknek általában kb. napi két liter víz szükséges. Esős időszakban kevesebbszer, forró napokon többször és többet is igényelhetnek. Fontos, hogy soha ne hagyjuk kiszáradni teljesen talaját, mindig csak a talajfelszínt hagyjuk kissé megszáradni. Amennyiben növényünk már a kora reggeli órákban lankad és levelei kanalasodnak, vízhiányban szenved. A déli órákban tapasztalt ugyanilyen tünetek esetében a növény a hő ellen védekezik, így az estére visszanyeri régi alakját.

Öntözéskor ügyeljünk arra, hogy ne nedvesítsük be a leveleket a betegségek elkerülése érdekében, ezért a paradicsomtöveket csak alulról öntözzük, hogy a leveleik szárazak maradjanak. A betegséget természetesen nem lehet teljesen megelőzni, főleg akkor, ha a paradicsom esővizet kap a kertben. Az öntözés optimális ideje reggel van, hiszen, ha ekkor a leveleire is jutna az öntözővízből, a nap folyamán gyorsan megszáradnak. Esti öntözés esetében a levelek esetleges száradása hosszabb időt vesz igénybe, mely által a növények nagyobb veszélynek vannak kitéve a gombás betegségekkel szemben. A kora reggeli órákban a tövek még jobban elviselik a hűvös csapvizet is, ami egyébként a nap későbbi szakaszában stresszt okoz a gyökérnek.

Hajtatott paradicsom fitotechnikai munkái I. - Paradicsom felkötözése, szár rogyasztása és kacsozás

2021. június 9. 04:38

Paradicsom esetén más zöldségfélékhez képest jelentős az ápolási, azon belül is a fitotechnikai munka aránya, ami nem gépesíthető.

Nyár végi feladatok a kertben – szürethajrában

2022. augusztus 23. 05:37

A növények terén egybecsúsztak idén a teendők, így egyszerre van fűszerszüret, gyümölcsbetárolás, a chili és más paprikafajták szedése, a paradicsom érése és egy utolsó kör uborka indítása palántáról természetesen.

Mitől lyukas a paradicsom?

2018. szeptember 17. 09:27

F. Géza kérdése: Folyton növő paradicsom növényeim tetején a fiatal zöld terméseken és az érőfélben levőkön is 2-4 mm-es, szabályos kör alakú, mély lyukakat találtam. A szomszédom szerint meztelencsiga okozza. Más nem idézhet elő ilyen kárt a paradicsomnál?

Szaúd-Arábia első ízben exportált paradicsomot Európába

2024. március 13. 13:10

Szaúd-Arábiából első ízben 2024 februárjában exportáltak friss termést Európába. Az esemény annyira egyedülálló volt, hogy a televíziós hírekben is beszámoltak róla.