Öt kombájnnal aratták a borsót Gyermelyen – Borsó vetőmag-előállítás 900 hektáron
A Gyermely Zrt. számára a tészta és a liszt a legfontosabb termék, ebből kifolyólag ugyanakkor a növénytermseztési ágazat is nagy szerephez jut, többek között a kalászosok termesztése. Az őszi búza előveteménye az esetek nagy részében borsó, hiszen a hüvelyesekből minden évben nagyjából 900 hektárnyi növekszik a környéken.
60 ezer magot terem egy tő parlagfű - hogyan védekezhetünk?
2020. szeptember 9. 09:50
Nem csak a hétköznapi emberek mindennapjait keseríti meg az allergia miatt a parlagfű, hanem a gazdálkodók életét is, hiszen a terméscsökkenésen kívül büntetés jár azoknak, akiknek nem sikerül az ellene való védekezés.
Műfenyőt vagy igazit? - Így készül a karácsonyfa
Csodálatos képet festett december elején a havas táj Zala megyében, ahol már javában tart a karácsonyfának való fenyők kitermelése az ültetvényekből. Ahogy számos településen, úgy például Surdon is rengeteg család foglalkozik a dísznövény-termesztés ezen különleges ágával, de a Zalaerdő Zrt. Nagykanizsai Erdészeténél is komoly hagyományai vannak a karácsonyfa-telep fenntartható, környezettudatos kezelésének.
Intenzív almatermesztésbe fogtak Majosházán
Szabó Zoltán fiával gazdálkodik. Eddig szántóföldi növénytermesztést folytattak csak, viszont egy pályázatnak köszönhetően régi álma teljesülhetett: sikerült 5 hektáron egy egészen korszerű, intenzív almáskertet létrehozniuk.
Vadkárok szemléje és megelőzésének lehetőségei Sipos gazda szemével
A tavaszi vetésű növények baja nemcsak a talajlakó kártevőkkel gyűlik meg, hanem a vadkárral is. A nyulak, hörcsögök, madarak jelenléte és kártétele helyenként olyan nagy fokú lehet, hogy a gazdálkodó bizony meggondolja, hogy helyet adjon-e a napraforgónak a vetésforgóban.
Miért fontos az árvakelés kezelése?
A magára hagyott árvakelés jelentős növényegészségügyi kockázatokat rejthet. A növényvédelmi kezelések híján olyan fertőzési forrást jelenthet, amely a környező gazdálkodók számára többlet védekezési költséget eredményez a jövőben.
A genetikai változatosság szolgálatában
A Nemzeti Biodiverzitás és Génmegőrzési Központ Tápiószelén az egyetlen olyan intézet hazánkban, amely mind a négy génbanki feladatnak eleget tesz. Ezek a gyűjtés, a felszaporítás, vagy felújító vetések, a dokumentáció, valamint a közreadás, vagyis a lakossági felhasználás támogatása, melyet 2013 óta kampányszerűen művelnek.
A cirok gyomirtásának kihívásai
Következő növényvédelmi esettanulmányunk tárgya egy áprilisi vetésű szemescirok-állomány. A területet idén vette át annak új agronómusa - ami a gyomirtást illeti, van miről beszélgetni.
Riportalanyunk, Szűcs Ádám növényorvos szerint a szemescirok esetében a gyomirtás okoz nagy kihívást.