A megporzás során a virágpor a bibe ragadós felületére tapad, majd a pollen a bibéből vizet és tápanyagot von el. Ezután a pollen néhány órán belül csírázásnak indul, majd pedig a termőn belül tömlőt hajt.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A megporzás során a virágpor kiszabadul a pollenzsákból és valamely közvetítés, rovar vagy szél által a bibére kerül, és ott megtapad. A virágpor ugyanazon, vagy más fajtáról is származhat. Szélporozta növényeknek nevezzük azokat a fajokat, melyek esetében a pollen termős virágra kerülésében a szélnek van szerepe. Az ilyen hím virágok igen nagy mennyiségben termelnek száraz pollent, amit a légáram könnyedén szállíthat. Kizárólag szélmegporzású faj a mogyoró, dió és a homoktövis. A gesztenye megporzásában a szélnek és a rovaroknak egyaránt szerepe van. A gesztenye porzós virágai ugyanis teljes virágzásban rovarcsalogató tulajdonsággal is bírnak, a rovarok által kiszórt pollent pedig végül a szél szállítja a termős virágokra.
A gyümölcsfajok többsége rovarporozta, tehát a pollenek átvitelének zömét a méhek végzik. A rovarporzású gyümölcsfajok közös tulajdonsága a feltűnő virágok, virágzatok (szín, illat, nektárkibocsájtás), melyek segítenek a rovarok vonzásában. A pollen ragadós tulajdonságának köszönhetően a rovarok testére tapad, majd a virágokon továbbhaladva útjuk során szállítják azt tovább. A rovarmegporzású virágok esetében is fennáll a lehetősége a szél általi megporzásnak, azonban ebben az esetben soha nem kapnánk megfelelő mennyiségű termést.
A megporzás időpontjának tekintetében két időszakban, bimbós és kinyílt állapotba történhet meg e folyamat. Bimbós, vagyis zárt állapotban történő megporzást zárvaporzásnak is nevezik, ez a kajszi és őszibarack esetében fordulhat elő. Amikor a virágok kinyílnak, akkor már az ivarérettség állapotában történik meg a megporzás. A megporzást számos tényező befolyásolhatja, ezek közül a legfontosabbak az időjárási viszonyok, a virágpor minősége és mennyisége, a rovarok tevékenysége, a virágzási időtartam hossza és a fajtatársítás módja.