34℃ 21℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár

Mikor vihetők ki a szabadba a beteleltetett dísznövényeink?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy a dísznövények kihelyezése a kertbe mikor tekinthető biztonságosnak a teleltetés után?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Teleltetett kerti dísznövényeinket általában májusban, a késő tavaszi fagyok elmúltával szokás újra kihelyezni kerti körülmények közé. Ideális, ha a nappali hőmérséklet már tartósan 15 °C felett van. A kihelyezéskor minden növény esetében arra kell törekedni, hogy fokozatosan kerüljenek a napra, illetve a változó hőmérsékleti viszonyokat egyaránt szokják. Először érdemes a növények félárnyékba helyezése, vagy legalábbis megóvásuk a déli napsütéstől takarással, hiszen az erős UV sugárzás a leveleiket könnyedén megégeti.

A kihelyezés után pár héttel már végleges helyükre is kerülhetnek, ahol az egész nap folyamán kellő mennyiségű napfényben részesülnek. A teleltetés végeztével, amennyiben növényeink cserepüket kinőtték az átültetést, vagy hiányzó talajának pótlását is elvégezhetjük.

A muskátli meleg és napfényigényes, ezért kifejezetten napsütéses helyre kerüljenek példányai. A leanderek hasonlóan a meleg és kifejezetten napos fekvést kedvelik, ezért a megfelelő fejlődés és virágzás érdekében válasszunk déli fekvésű területet vagy a terasz egy napsütötte részét számára. Az angyaltrombita igényli a meleget és a napfényt, a tűző nap azonban nem tesz neki jót, ezért inkább világos, félárnyékos és szélvédett helyre tegyük, akárcsak citromfáinkat.

Muskátli a teraszon

Tavasztól őszig a növényeknek hetente legalább egy alkalommal tápoldatra is szükségük van, ezért fokozatosan szükséges a növények tápoldathoz való hozzászoktatása is. Öntözésüket nyáron, főként a forró és száraz napokon, naponta akár többször, a reggeli és az esti órákban is elvégezhetjük, így ügyelve a megfelelő vízellátásukra.

A kihelyezés után rendszeresen vizsgáljuk át dísznövényeinket, győződjünk meg azok kártevő és kórokozó mentességéről. A leandereknél gyakori vendégnek számítanak a pajzstetvek, levéltetvek és a takácsatkák, míg a muskátli esetében a xantomonászos betegség, a rozsda, a gyapottok-bagolylepke hernyói és a takácsatkák fordulhatnak elő általában. A citromfa és az angyaltrombita esetében is a levéltetvek és takácsatkák számítanak a legáltalánosabban előforduló kártevőknek.

A világ legdrágább bonsai fája

2024. június 6. 16:10

Elkelt a világ legdrágább bonsaia, csillagászati összeget, 1 300 000 dollárt fizettek érte. Nézze meg – ön szerint megér ennyit?

A megtévesztés mestere: a kavicsvirág

2024. november 30. 14:10

Vigyázzunk, mert a fény hiánya a növény megnyúlását okozhatja, amivel elveszíti jellegzetes, kavicsszerű formáját.

Hogyan teleltessük a leandert?

2018. december 13. 05:36

S. László kérdése: Teleltetésre helyezett leánderemen apró, kerek fehéres valamiket vettem észre. Egyre több van, nem mozognak. Mik azok, védekezhetek ellenük?

Ikonikus karácsonyi növények

2022. december 20. 05:37

Vannak olyan klasszikus darabok a virágosok polcain, melyek a karácsony elmaradhatatlan növényei. Többet már kapásból fel is sorolhatunk, mint a korallvirág, mikulásvirág, de idén vannak izgalmasabb összeállítások is.