Eljött végre a balkonos időszak, amikor a legpompásabb díszbe öltöztetheti minden lakáskertész a csöppnyi erkélyét is. Hogyan lesz igazi színkavalkád a balkonon? Erről lesz szó ebben a cikkben.
Ahhoz, hogy egész nyáron, egészen késő őszig gyönyörködhessünk a balkonnövényekben, ugyanúgy egy pontos és alapos tervezés és gondolkodás kell, mintha csak a kertben lennénk. Balkon és balkon között is hatalmas eltérések lehetnek, ami miatt nem is feltétlen alkalmas minden balkonnövénynek nevezett virágzó arra, hogy éppen a saját erkélyünkre ültessük.
Mitől lesz harmonikus színkavalkád?
Ha már tervezés és színkavalkád, akkor a harmóniát se felejtsük el. Egy harmonikus színkavalkád meseszép lesz, míg egy rosszul megválasztott színvilág akár még kellemetlen, netán giccses hatást is kelthet. Gondoljunk csak a barokk és a reneszánsz virágkölteményekre, hogy a precízen megtervezett színek és formák adták azt a tökéletes összhangot, amit nézőként mindig megcsodáltunk.
A színek és a színek kontrasztjának ismerete kell ahhoz, hogy jól válogassuk össze a különböző árnyalatokat. Egy narancssárga, egy napsárgával és egy kékkel például igen harmónikus hatást fog kelteni, jól beilleszthető akár egy avantgarde lakás erkélyvilágába is.
Ugyanígy a rózsaszínek mellé zavaró lehet a piros, de már egy bordó árnyalat harmonikussá teheti ugyanazt a kompozíciót.
Egész évben virágok
Akkor járunk a legjobban, ha a balkonunk alapvető tulajdonságaival is tisztában vagyunk. Egy déli fekvésű, nyári forróságnak kitett balkonra olyan növényeket válogassunk össze, melyek illeszkednek ezekhez az időjárási viszonyokhoz. Ugyanakkor egy északi oldalra bátran tehetünk lobéliákat, míg a déli fekvésűre a szúnyogűző mellé a petúniák dukálnak, muskátlikkal karöltve.
Az egész nyáron át tartó virágtengerhez megfelelő cserépméretre is szükség lesz, hiszen a növényeink folyamatosan növekedni is fognak. Ehhez hely is kell és megfelelő tápanyagellátás. Egy kiváló balkonnövény-tápoldat már fél siker lehet, mert a balkonnövényeknek speciális tápanyagösszetételre van szükségük. Például a muskátlik rendkívül vasigényesek, melyhez szükség van a muskátlihoz való tápoldatra.
A zöld is szín!
Sokan elfelejtik a zöld színek erejét és fontosságát, amikor a balkonra növényeket terveznek. A zöld szín egyfajta harmonizáló szín a sok tarka növény között. A zöld adja meg azt az alapvető egységet, amit aztán virágszínekkel dobunk fel. Bátran játszhatunk a zöld levelű egynyáriakkal vagy akár balkonnövényekkel. Egy fehér, egy ezüst levelű vagy zöld-fehér foltos, lágyan leomló szúnyogűző, egy vízesésszerűen bókoló borostyán is tökéletes lehet erre a célra.