Túlöntözés okozza a paradicsombogyó kirepedését?

Agrofórum Online

Szeretném megkérdezni, hogy a paradicsombogyóknak a körkörös repedését a túlöntözés okozza?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leírt tüneteket az egyenetlen vízellátás, valamint a nagy hőmérsékletváltozás egyaránt kiválthatta. A paradicsomra jellemző, hogy túlzott vízellátásánál szára vastagodik, lombozata felerősödik, a virágok nem, vagy egyenetlenül kötődnek, terméseik pedig kirepednek. A sugárirányú vagy körkörös repedések a kocsány felőli részen akkor is jelentkeznek, ha a vízellátás nem egyenletes, és csak az optimális szintig ugyan, de hirtelen megnő a talaj nedvességtartalma. A vízhiány pedig a levelek és a hajtáscsúcsok lankadásában, virághullásban, a csészelevelek kunkorodásában mutatkozik meg. A túlzott vízfelvétel hatására a leveleken vízhólyagok, más néven ödémák alakulhatnak ki.

A bogyók egyenetlen felmelegedése szintén okozhatja a héj megrepedését, akár körkörös repedését egyaránt. A nagy hőmérsékletváltozás emellett színeződési problémákat is okozhat, a kocsány felőli részen ilyenkor foltokban az érés megakad, ott a bogyók sárgák maradnak, húsuk kemény lesz.

A paradicsomnak természetesen a növény méretétől vagy fejlettségi fokától függően más-más mennyiségű vízre van szüksége. A meleg nyári napokon a nagyobb méretű, termést érlelő növényeknek általában kb. napi két liter víz szükséges. Esős időszakban kevesebbszer, forró napokon többször és többet is igényelhetnek. Fontos, hogy soha ne hagyjuk kiszáradni teljesen talaját, mindig csak a talajfelszínt hagyjuk kissé megszáradni. Amennyiben növényünk már a kora reggeli órákban lankad és levelei kanalasodnak, vízhiányban szenved. A déli órákban tapasztalt ugyanilyen tünetek esetében a növény a hő ellen védekezik, így az estére visszanyeri régi alakját.

Öntözéskor ügyeljünk arra, hogy ne nedvesítsük be a leveleket a betegségek elkerülése érdekében, ezért a paradicsomtöveket csak alulról öntözzük, hogy a leveleik szárazak maradjanak. A betegséget természetesen nem lehet teljesen megelőzni, főleg akkor, ha a paradicsom esővizet kap a kertben. Az öntözés optimális ideje reggel van, hiszen, ha ekkor a leveleire is jutna az öntözővízből, a nap folyamán gyorsan megszáradnak. Esti öntözés esetében a levelek esetleges száradása hosszabb időt vesz igénybe, mely által a növények nagyobb veszélynek vannak kitéve a gombás betegségekkel szemben. A kora reggeli órákban a tövek még jobban elviselik a hűvös csapvizet is, ami egyébként a nap későbbi szakaszában stresszt okoz a gyökérnek.

Milyen fajtát válasszak, hogy nyártól őszig folyamatosan teremjen a paradicsom?

2025. február 4. 04:37

Hogyan lehet elérni, hogy nyár elejétől őszig folyamatosan legyen érő paradicsomom a kertben? Nyár végére legyengülnek a tövek, leveleik leszáradnak és már alig teremnek. Milyen fajtát válasszak?

Paradicsomtermesztés kevesebb költséggel?

2023. május 20. 06:34

Egy holland vállalkozó, Willem Jonkman fejlesztésével helytakarékos megoldás született a paradicsomtermesztésben, megkoronázva terméshozam-növekedéssel.

Miként neveljem a paradicsompalántákat, hogy ne legyenek gyengék, megnyúltak?

2023. március 30. 04:37

Paradicsompalánták nevelésébe fogtam, életemben először, cérna vékonyak lettek. Lakásban vannak, hogyan neveljem, hogy fel is tudjam használni őket majd a kertben?

Miért maradnak zöld foltok az érett paradicsombogyón?

2023. július 23. 04:37

Miért maradnak zöld foltok az érett paradicsomtermésen? Mit lehet tenni a jelenség megelőzése érdekében?