A letermett meggyfát kell még idén permetezni?

Agrofórum Online

Választ szeretnék kapni arra a kérdésre, hogy a letermett meggyfát kell még az éven permetezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák növényvédelmi problémáit a fák szüreti időszaka után sem szabad figyelmen kívül hagyni. A lombozat védelmének a vegetációs időszak végéig kiemelt jelentősége van, hiszen az ezután következő időszakban is nagy szüksége van a fáknak leveleikre ahhoz, hogy a következő évben is megfelelően tudjanak termést hozni.

A meggy esetében elsősorban a blumeriellás levélfoltosság kórokozójának (Blumeriella jaapii) jelenlétére és terjedésére érdemes odafigyelnünk. Jellemző, hogy a betegség a fán belül alulról felfelé haladva jelenik meg. A tünetek gyakorta csak a levéllemezen láthatók, de ritkán a gyümölcsök kocsányán is megfigyelhetők. A kórokozó már a szüret időszaka előtt is megjelenhet, melyet a levél színi oldalán pár mm nagyságú kerek vagy szegletes, lilás színezetű foltok mutatnak. Idővel a fonáki oldalon is láthatók tünetek, a gomba sárgásfehér színezetű képleteinek formájában. A foltok idővel akár össze is olvadhatnak, így okozva a levél fokozatos sárgulását, majd lehullását.

Nagymértékű elterjedésével, a korai lombhullás miatt a hajtásnövekedés gyengülése, a termőrügyképződés csökkenése, és a fák kondíciójának leromlása is bekövetkezhet. Az időjárási körülmények jelentősen befolyásolják terjedésének ütemét és a betegség fellépésének mértékét. A fertőzéshez nedvességre és kb. 20 °C körüli hőmérsékletre van szükség. A nagy hőségben, csapadék hiányában terjedése azonban nem valószínű.

A szüret utáni időszakban történő esetleges terjedése és megjelenése estében a tavasszal monília ellen alkalmazott készítmények ajánlhatók, pl. fenhexamid, ciprodinil és penkonazol hatóanyagú készítmények.

A szüret után, amennyiben fáinkon gyümölcsök maradtak fenn, azokat növény-egészségügyi szempontból szükséges eltávolítanunk. A megszáradt termések, gyümölcsmúmiák ugyanis nagymértékben hozzájárulnak a következő évben megjelenő moníliás betegség fertőzéséhez, akárcsak a moníliával fertőzött hajtásvégek, melyeket mindenképp metsszünk le, ha még nem tettük ezt meg. A beteg növénymaradványokat gyűjtsük össze, majd semmisítsük meg. A vegetációs időszak végeztével gondoskodjunk a lehullott lomb összegyűjtéséről, vagy talajba forgatásáról és ne felejtkezzünk el a fák lemosó permetezéséről sem.

Idén is problémát okozhatnak a mezei pockok

2018. február 19. 11:42

Bár a védekezés nem egyszerű, számos praktika áll a termelők rendelkezésére, amivel megelőzhető a szántóföldeken és a gyümölcsösökben okozott kár.

Az oldalrügyön termő Pedro diófajta növényvédelmi tapasztalatai

2019. május 26. 10:24

Somogy megyében, Nágocs község külterületén, egy 11 ha-os Pedro fajtájú, 7 x 7 m térállású dióültetvényben végeztünk növényvédelmi vizsgálatokat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: eljött a moníliafertőzések ideje

2023. március 22. 09:12

Március utolsó hetében beköszöntött az igazi tavaszias időjárás.

Virágtripszektől a ventúriás varasodásig - Beszámoló a Növényvédelmi Tudományos Napokról

2018. március 8. 20:08

Megismerhettük a Monilinia fructigena elleni komplex környezetkímélő védekezési stratégiát és a ventúriás varasodás áttelelő konídiumai elleni védekezést szolgáló kórokozó modul alapelemeit.