A spenót egy rendkívül jó hidegtűrő képességgel rendelkező leveles zöldség, amely kora tavasszal, de akár ősszel, sőt egyes területeken télen is elvethető. A termesztése nem igényel különösebb szaktudást, ám nem árt, ha tisztában van a növény igényeivel.
A spenótról
A spenót a salátához hasonlóan kedveli a hűvösebb időt, de mind tápanyagtartalma, mind fogyaszthatósága szempontjából sokoldalúbb. Vas-, kalcium- és vitamintartalma magasabb, mint a legtöbb termesztett zöldségfélének, ezen túlmenően pedig az egyik legjobb A-, B- és C-vitamin forrás.
ÜLTETÉS
A spenót jól tűri a teljes napfényt és a világos árnyékot. A talajt komposzt bekeverésével készítsük elő körülbelül az ültetés előtt egy héttel. Alternatív megoldásként késő nyáron vagy kora ősszel álljunk neki a spenót vetésének – abban az esetben, ha a lakóhelyünk régiójában enyhébb tél várható.
Mikor ültessük a spenótot?
- A spenótnak 6 hétnyi hűvös időjárásra van szüksége a vetéstől a betakarításig, ezért a magokat közvetlenül a talajba kell vetni, amint az felmelegszik 4 °C-ra. (A talaj gyorsabb felmelegedése érdekében fedje le a talajt fekete fóliával.)
- Bár a magokat beltérben is csíráztathatja, ezt nem ajánlják a szakemberek, mivel a palántákat később túlságosan nehéz lenne átültetni.
- Az északi régiókban élő kertészek kora tavaszi spenótot takarítanak be, ha közvetlenül az őszi hideg beköszönte előtt vetik el a spenótot. A fiatal növényeket télen hőszigetelő fóliával vagy mulccsal óvja a fagyoktól, majd tavasszal, amikor a talaj hőmérséklete eléri a 4ºC-ot, távolítsa el a védőréteget.
- Amennyiben előbb szeretne egy kevés spenótot betakarítani, vegye le a mulcsot a növényekről, szedjen annyi spenótot, amennyit akar, majd helyezze vissza a mulcsot.
- A levélaknázók elterelése érdekében a retekmagokat a spenót mellé vetheti. A levélaknázók retek tetején történő kártétele nem befolyásolja a gyökérnövekedést.
- A közönséges spenót nyár közepén nem tud növekedni. (Nyári terméshez próbálja ki az új-zélandi spenótot vagy a Malabar spenótot – két hasonló leveles zöldséget, amelyek jobban tűrik a hőséget.)
- Őszi termés esetén augusztus közepén vethet újra, amikor a talaj nem melegszik már 21 °C-nál melegebbre.
Hogyan ültessük a spenótot?
- Vessük a magokat 1,2 cm mélyre a földbe kb. 5 centiméterenként, és fedjük be 1,2 centiméter vastag földdel.
- A sorokat egymástól 30-45 cm távolságra alakítsuk ki, vagy a magokat szórjuk szét egyetlen széles sorban vagy ágyásban.
- A folyamatos termés érdekében kora tavasszal néhány hetente vessen el új magokat.
TERMESZTÉS
- Öntözze a spenótot, hogy a földje folyamatosan nedves legyen.
- A talaj nedvességtartalmának és hűvösségének fenntartása, valamint a kártevők elriasztása érdekében használjon sorköztakarót.
- Amikor a fiatal növények már kb. 5 centiméter magasak, ritkítsa őket 7-10 cm távolságra egymástól. A ritkításkor kihúzott zsenge leveleket meg lehet enni.
- A ritkításon túl nincs szükség több beavatkozásra. A spenót gyökerei sekélyen ágyazódnak a talajban és sérülékenyek.
- Rendszeresen öntözze és mulcsozza a spenót földjét a nedvesség megtartása érdekében.
- Amikor a növények elérik az 1 centiméteres magasságot, kezdjen el trágyázni magas nitrogéntartalmú műtrágyával. A tápanyaghiány sárga vagy fakó levelek, satnya vagy torz növekedés, a levelek lilulása vagy barnulása, korai levélhullás vagy más tünetek formájában jelentkezhet.
- Kora tavasszal és késő ősszel: A spenót jól tűri a hideget; a fagyot és akár a -9 °C-os hőmérsékletet is túléli. A fiatal spenót érzékenyebb; takarjuk le, ha hideg idő várható.
AJÁNLOTT FAJTÁK
Négy fő spenótfajta alkalmas tavaszi és őszi ültetésre.
- A bébi spenót típusú spenót zsenge, kis méretű levelekkel rendelkezik. A „Baby’s Leaf” fajta jól használható konténerekben; a „Catalina” fajta hőségtűrő és ellenálló a lisztharmattal szemben.
- A savoyai spenótnak hullámos, redős, sötétzöld levelei vannak, ilyen pl. a „Bloomsdale”. A ‘Winter Bloomsdale’ fajta ráncos levelű, őszi fajta, amely ellenálló a mozaikvírusokkal szemben.
- A „Semi-Savoy” enyhén ráncos levelű, nehezen vethető fajta. A „Melody” az mozaikvírusnak és a lisztharmatnak is ellenáll; a lisztharmatnak ellenálló „Remington” tavasszal, nyáron vagy ősszel is termeszthető; a „Tyee” tavasszal vagy ősszel is vethető, és a lisztharmatnak is ellenáll.
- A sima levelű fajtáknak lapát formájú levelei vannak. A „Giant Nobel” egy sima levelű fajta, amely lassan hajt ki; a „Nordic IV”, pedig ellenálló a betegségekkel szemben.
- A malabári spenót (Basella alba) és az új-zélandi spenót (Tetragonia tetragonoides), két hőtűrő leveles zöldség, amelyek hasonlítanak a közönséges spenótra. Termessze őket nyáron, amikor a közönséges spenót nem bírja a hőséget.
Betakarítás
Szedjen le néhány külső levelet minden növényről (hogy a belső levelek tovább fejlődhessenek), amikor a levelek elérik a kívánt méretet, vagy szedje le az egész növényt, a szárat a tövénél elvágva.
Ne várjon túl sokáig a betakarítással. A keserű íz az érés után gyorsan kialakul. Figyeljen a nappalok hosszára és a melegre: a megnövekedett nappali fény (kb. 14 óra vagy annál hosszabb) és a melegebb hőmérséklet a spenótot eltorzíthatja: nagyobb szára, keskenyebb levelei lesznek, az íze pedig kesernyés lehet. Ha a spenótja felmagzik, húzza ki a növényeket. A virágzást úgy lassíthatja, ha lecsípi a virágfejeket és némi árnyékot biztosít a növénynek.
Hogyan tároljuk a spenótot?
A friss spenótlevelek akár egy hétig is eltarthatók a hűtőben, ám ha túl sok nedvesség éri, könnyen rothadásnak indulhat. Ezért a friss spenótot mindig mosatlanul tárolja, ne mossa meg, csak közvetlenül a felhasználás előtt. Papírtörlővel törölje szárazra, és tegye egy fagyasztózacskóban a hűtőszekrénybe.
Tekintettel rövid eltarthatóságára, a spenót tökéletesen alkalmas a fagyasztásra. Mossa meg a spenótot, vágja le a levelek végeit, válogassa ki a sárguló leveleket, blansírozza, és csomagolja fagyasztózacskókba.
Érdekességek
- A fenológia (a növények és az állatok fejlődésének szakaszait megfigyelő tudományterület) azt javasolja, hogy a spenótot akkor vessük el, amikor a krókuszok kivirágoznak.
- Azokon a területeken, ahol lilaakác nő, a régi gazdák szerint a spenótot akkor kell ültetni, amikor a lilaakác meghozza az első leveleit.
- Vesse el a spenótját a hagymák lombja köré, hogy bölcsen kihasználja a kertben rendelkezésre álló helyet, és készenlétben tartsa a zöld leveles termést, amivel elfedheti a tavaszi virágok elvirítása után keletkezett csupasz foltokat.
A Spenót kártevői és betegségei
- Levéltetvek: Tünetei a roncsolt alakú/sárga levelek; a ragacsos „mézharmat” (ürülék); kormos, fekete penész
Megelőzés/ Kezelés: Kísérő növények termesztése; vízpermettel történő lecsapás; rovarölő szappan alkalmazása; banán- vagy narancshéj elhelyezése a növények köré; a levelek letörlése 1-2 százalékos bio permetlével (adalékanyagok nélkül) 1-2 naponta 2 héten keresztül; őshonos növények hozzáadása a hasznos rovarok meghívása érdekében. - Lisztharmat: Jellemzően sárga, szögletes foltok jelennek meg a levelek felső felületén, amelyek barnára színeződnek; fehér/lila/szürke pettyes növekedés látható a levelek alsó részén; torz levelek alakulnak ki; elindul a lombhullás.
Megelőzés/Kezelés: A növényi hulladék és a fertőzött részek eltávolítása; ellenálló fajták választása; jó szellőzés biztosítása; a fölülről való öntözés elkerülése. - Levélaknázó: A leveleken hosszúkás hólyagok láthatók, amelyeket a kártevők okoznak.
Megelőzés/Kezelés: A fertőzött levelek eltávolítása, folyamatos gyomirtás; sorközi takarás; talajművelés a szezon elején; vetésforgó alkalmazása. - Levélfoltosság (Cercospora): Sok apró barna folt piros-lila folt jelenik meg a leveleken, amelyek megnagyobbodnak és szürkévé válnak; a foltok közepe végül kihullik, a foltok megmaradnak
Megelőzés/Kezelés: A fertőzött növények elpusztítása; gyomlálás; a felülről történő öntözés kerülése; a jó légáramlás biztosítása; vetésforgó alkalmazása. - Mozaik vírus: Növényenként változó lehet, de előfordulhat, hogy a leveleken csökevényes, foltos zöld/sárga/fehér mintázat vagy gyűrűs foltok jelennek meg; valamint megfigyelhető a torz levélnövekedés.
Megelőzés/Kezelés: A fertőzött növények elpusztítása; ellenálló fajták és minősített vírusmentes vetőmag választása; sorköztakaró használata; a szerszámok fertőtlenítése; gyomirtás; levéltetvek elleni védekezés; mulcs használata. - Fehér rozsda: Krétafehér hólyagok jelennek meg főként a levél alján; apró, sárgászöld foltok vagy hólyagok láthatók néha kör alakban a levél felső felületén; de megfigyelhető a torzulás vagy gócok előfordulása is; és a szárak is fertőzöttek lehetnek.
Megelőzés/Kezelés: A fertőzött növények elpusztítása; rezisztens fajták választása; gyomirtás; növényi maradványok megsemmisítése; vetésforgó alkalmazása.
A cikket fordította: Ordódy Eszter