Bulvár

A NASA műholdas térképén szinte élőben lehet nézni az erdőtüzeket

Agrofórum Online

Egyre gyűlnek az erdő- és mezőtüzekről szóló jelentések. A NASA eszköze lehetővé teszi a világ tüzeinek megtekintését, szinte valós időben. A nagy szárazságban szinte naponta érkeznek a hírek újabb és újabb tűzesetekről, a sok hír közt könnyen elveszíthetjük a tiszta áttekintést. Tüzek vannak Görögországban, Portugáliában, Spanyolországban, Franciaországban, de Németországban is. A hőhullám a szárazsággal és a kellően jó alapanyaggal kombinálva növeli a kis és nagyon nagy tüzek kockázatát.

A NASA egy digitális eszközt kínál, amellyel képet kaphat arról az érdeklődő, hogy hol vannak az igazán forró pontok. Az egészet valós időben, mert az Amerikai Űrügynökség „Fire Information for Resource Management System” (FIRMS) nevű programja valós képet akar mutatni. A térkép ide kattintva érhető el.

Kis és nagy tüzek egy pillantásra

A NASA ehhez műholdakat használ, és az infravörös képek adatait egyebek mellett a FIRMS rendszerben egyesíti. Többek között be lehet állítani a skálákat és az időtartamokat. Ily módon részletes képet kaphat mindenki a tüzekről világszerte.

A hotspotok gyorsan kiemelkednek: Szibéria, az Amazonas-medence vagy Kalifornia. A hazánkkal szomszédos romániai helyzet is feltűnő. Európában csaknem minden második tűz itt volt, és a leégett terület bő 60 százaléka található ebben az országban. Ausztriában is több tűzeset történt idén, mint az előző 15 évben. A NASA eszköze jó áttekintést ad, de lehetővé teszi, hogy képet kapjon mindenki azokról a tüzekről, amelyekkel a gazdálkodók és a tűzoltóságok most küzdenek.

Németországban Brandenburgot különösen sújtják a tüzek. Idén június közepén például Treuenbrietzenben és Beelitzben több száz hektár erdő égett le. A fenyvesek különösen veszélyeztetettek, de nem csak ott. Bajorországban éppen Felső-Frankföldön voltak jelentős tűzesetek. Szász-Anhalt sem kivétel, az év első felében több mint kétszer annyi erdőtűz volt mint 2021-ben. A tényleges veszélyes időszak valószínűleg még csak most kezdődik. Magyarországon Pest megyében és az ország keleti részében fordultak elő gyakrabban tűzesetek a térkép információi szerint.

Magyarország a FIRMS térképén az elmúlt hetek tűzesetivel. Kép: nasa.gov

Az erdőtüzek többségét ember okozza. A gondatlanság, a figyelmetlenség vagy a szándékosság a három nagy kiváltó tényező erdőn és mezőn is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatszáz bála gyulladt ki

2024. október 23. 12:10

A károsult gazda a bérelt réteken lekaszált szénát a tél folyamán 70 lovának etetésére akarta felhasználni.

16 millió forintnyi GPS-rendszert loptak el traktorokból

2024. október 17. 11:10

Az eltulajdonított GPS-rendszerek értéke mintegy 40 ezer euró, azaz hozzávetőleg 16 millió forint volt, jelentős anyagi kár keletkezett.

Állami támogatásért manipuláltak csapadékmérőket Coloradóban

2024. szeptember 29. 16:10

Az egyesült államokbeli Dél-Coloradóban két gazdálkodó a csapadékmérők illegális manipulálásával, tehát csalással jutott állami támogatáshoz.

Elképesztő: kibertámadás miatt pusztult el egy tehén és a borja

2024. szeptember 26. 13:10

A hackerek támadásai a számítógépes rendszerek ellen a mezőgazdaságban is súlyos problémákat okoznak. A megelőzés mindenki érdeke.

Újabb megyékben tilos a tűzgyújtás mától

2019. március 1. 09:02

A megjelölt megyékben tilos a tűzgyújtás a kijelölt tűzrakó helyeken, valamint az erdők és fásítások határától számított kétszáz méteres körzetben lévő külterületi ingatlanokon.

Két megye kivételével megszűnt a tűzgyújtási tilalom

2022. szeptember 20. 09:18

A hűvös, csapadékos időjárásnak köszönhetően két megye kivételével megszűnik a tűzgyújtási tilalom 2022. szeptember 20-tól.

Közös felelősségünk az erdőtüzek megelőzése

2018. augusztus 13. 10:47

A július-szeptemberi hónapokban főként a fenyőerdők, borókás nyárasok veszélyeztetettek, mert aszályos időben könnyen koronatűz alakul ki akár egy kisebb avartűzből is.

A klímaváltozás fokozta a szélsőséges időjárási körülményeket

2023. január 11. 13:08

Friss tanulmányok szerint a klímaváltozás jelentősen fokozta a szélsőséges időjárási események kockázatát szerte a világon az elmúlt két évben - írta a The Guardian brit napilap online kiadása.