Valamennyi járdafelület minden kertben van és nem mindegy, hogy mit ültetünk mellé. Főleg a térköves felületnél, hiszen ott még jobban is dilatál a burkolat, mint egy teljesen betonozott esetében. Nézzük sorra a szempontokat!
Nagyon erős gyökerűekkel óvatosan
Minél erőteljesebb gyökerű és növekedési eréjú növényt választunk, annál biztosabb, hogy a gyökérzettel meggyűlik a bajunk a burkolatoknál. Ez főleg a nagyobbra növő fák esetében lesz érdekes, illetve a nagy termetű cserjéknél és az agresszíven kúszó növényeknél, hiszen egy gyengébb alépítményű térkövezést simán megbonthat, felnyomhat a gyökérzetük.
Érdemes elsősorban az évelők terén gondolkodni növénylista írásakor.
Szemetelő növények és a burkolatok
A faeper sok évvel ezelőtt azért lett üldözött (pedig milyen finom a termése), mert nagyon koszol éréskor. Ugyanez igaz például az aranyakácra, a lilaakácra, a színes termésű cserjefélékre is, mert sok esetben nemcsak a szemetelésük a gond (csúszásveszély, nehéz feltakaríthatóság), de az is, hogy megfogják a színanyagaikkal a járólapokat. Így érdemes közvetlen a járófelületek köré a levelükkel díszítő, vagy nem szemetelő növényeket választani.
Milyen növényekből válogathatunk?
Nem zavarnak a közlekedésben az árnyékliliomok (Hosta), melyekből igen széles kezd lenni a paletta, levelükkel díszítenek elsősorban, és így szép, szabályos növényfolyamot lehet belőlük létrehozni. Ugyanígy a tűzeső is hasonló, bár itt a virágára is sok hangsúly esik az év adott szakában, de még mindig a praktikus növények közé tartozik.
A járdafelületek sokszor kerti pavilonokhoz is futnak, így természetesen a fűszernövényekkel is játszhatunk. Oregánó, bazsalikomok, zsályafélék, menták is jó társak lesznek az utak mellett. Így nemcsak szép lesz az ágyás, hanem ehető növényekkel is teli lesz.
A gólyaorr (Geranium) viszont akkor lesz izgalmas, ha például sok gondunk van a macskákkal, mert a kandúrok nem kedvelik a szagát ennek a növénynek, így messze elkerülik az ajtókat, járdafelületeket, dekorelemeket, ha a környezetükbe gólyaorrból is választunk az összeültetéseknél.
Ha olyan növényt teszünk, mint a rozmaring, akkor idővel viszont érdemes metszeni is, mert nagy helyet foglal. De ez nem baj! Minden metszés után összekötegelve a levágott hajtásokat kiszárítjuk, majd morzsoljuk és mehet befőttesüvegbe a télre eltett kamrakincsek közé!
Virágzókból is bátran válogathatunk!
Nekünk nagy kedvencünk ilyen helyekre a díszhagymákkal, kardvirágokkal kevert kasvirágos, mackóvirágos, kúpvirágos ágyás is, mert nemcsak egész évben élvezzük a szépségüket, de szép tömör állományt is lehet belőlük nevelni, így idővel gyomlálni sem kell.
Unalmas a járda? Használd ki a teret másképp!
Nagyon sok unalmas formavilágú járdát tettünk az évek során csodaszéppé! Ilyenkor a mellé ültetett növények színeivel, magasságával játszottunk. Néhol elrejtve közöttük egy-egy törpenövésű magastörzsre oltott rózsát, vagy éppen egy örökzöldekből álló foltot.