Hogyan előzhető meg a körte varasodása?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy miként előzhető meg a körte varasodása?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A körte ventúriás varasodása (Venturia pyrina) a körtefák egy jelentős betegsége. Nemcsak a leveleken, hanem a gyümölcsökön is kialakulhat jelentős kártétel, mely által minőségi és mennyiségi termésveszteség is bekövetkezhet. A leveleken – akárcsak az alma esetében – jellegzetes varas foltok jelennek meg, melyek kidomborodnak. Kezdetben alig látható, sárgászöld színezetű foltok alakulnak ki, melyeken később bársonyos gyep jelenik meg. Nagymértékű fellépése esetében akár korai lombhullás is bekövetkezhet, mely a fák kondíciójának gyengülését okozza.

A fiatal hajtásokon is megmutatkoznak a betegség tünetei, a fásodott vesszőket viszont már nem érinti. A hajtástünetek kisebb vagy nagyobb méretű kerek vagy ovális sárgászöld foltok, melyeken szintén megjelenik a bársonyos fekete színű bevonat. A termések növekedésükben visszamaradnak, a varas foltok alatt pedig a gyümölcsök héja parásodik, deformálódik. A védekezés a megelőzésen alapul, hiszen a kialakult tüneteket megszüntetni már nem lehet.

Főként csapadékos évjáratban várható jelentős kártétele, azonban száraz körülmények között is számítanunk kell megjelenésére. A kórokozó fertőzési forrásai nemcsak a lehullott beteg levelek, mint az alma esetében, hanem a vesszőn kialakult varas foltok egyaránt. A védekezésnél nagyon fontos tehát szem előtt tartani azt is, hogy nem elegendő a lehullott lomb összegyűjtése, beforgatása vagy megsemmisítése, hanem a rügypattanás előtt elvégzett rezet tartalmazó lemosó permetezésnek is nagy jelentősége van.

A fertőzés már rügypattanást követően elkezdődhet, így a lemosó kezeléssel az áttelelő képletek száma nagymértékben csökkenthető. Fakadástól a virágzásig tartó időszakban, az időjárási körülmények figyelembevételével, legalább kettő, de akár három alkalommal is indokolt lehet a kémiai védekezés. A tünetek megjelenésekor legalább heti egyszer szükséges permetezni a fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében. A szüret után se hagyjuk magára fáinkat, hiszen a korábbi lombhullás még ebben az időszakban is könnyen a fák kondícióromlásához vezethet. Nagy eltérés figyelhető meg továbbá a fajták varasodással szembeni fogékonyságában is, így a fajtaválasztást érdemes lehet még telepítés előtt alaposan átgondolni.

Miért lesz foltos érés közben az alma a fán?

2024. szeptember 25. 04:40

Segítségért fordulok most Önökhöz. Miért foltosodik meg érés közben az alma a fán? Válaszukat nagyon várom!

Hogyan védekezhetünk hatékonyan a körte varasodása ellen?

2024. június 30. 04:37

Hogyan védekezzek a körte varasodása ellen? A leveleken számos tünetet észrevettem már, viszont a termések épségét szeretném megóvni.

Miért szennyeződik, barnul, foltosodik a fán érő alma?

2022. augusztus 27. 04:37

Almafámon az érőfélben lévő almák barnulnak, foltosak, a héjuk gyakran szennyezettnek tűnik. Mi lehet a probléma forrása?

A varasodás elleni sikeres védekezés elemei

2023. március 22. 11:38

Az almának nincs még egy olyan kórokozója vagy kártevője, ami hasonló intenzitású védekezést kívánna, mint a ventúriás varasodás (Venturia inaequalis). A betegség elleni védekezés a növényvédelem gerincét képezi, annak éves költségéből 40-50%-ot tesz ki. A jól átgondolt, megtervezett védekezési program tehát kulcskérdés.