13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz

Mi teszi tönkre a mandula terméseit?

Agrofórum Online

A mandula terméseinek belsejében kicsi fehér lárvákat találtam. Milyen kártevő lehet ez?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Feltételezhetően a mandula-magdarázs (Eurytoma amygdali) kártétele okozta a problémát, mely kártevő hazai elterjedését a számukra kedvező időjárás nagymértékben elősegítette. Jelentős egyedszámával képes akár a teljes termésmennyiség kiesését is előidézni. Lárvái ugyanis a mandula egyik legjelentősebb kártevőjének számítanak, hiszen annak termésében közvetlen kárt okoznak jelenlétükkel. A beteg mandulák nem fejlődnek tovább, a növekedésben visszamaradnak, a termés zöld burka pedig ráncos megjelenésű lesz, ami rászárad a magra, vagyis a csonthéj kezdeményére. Az ilyen termésekben már csak a mag helye látható, valamint a darázs fehér színű lárvája. A fertőzött termések akár a fán is maradhatnak odaszáradva, de le is hullhatnak. Gyakran másodlagos kártételként a moníliás betegség is megjelenik a terméseken.

A kártevő nőstényei a mandula még zöld színű és fejlődő termésébe helyezik el tojásaikat, melyekből a kikelő lárvák a nagy fehérjetartalommal rendelkező magbelet fogyasztják. Minden terméskezdeményben csak egy lárva található, melyek táplálkozásuk befejeztével a károsításuk helyén vonulnak nyugalmi állapotukba. Táplálkozásukat kb. június végére, július elejére fejezik be és nyugalomban is maradnak. A tavasz folyamán bábozódnak, majd ezután az állapot után hagyják csak el a terméseket már kifejlett imágóként. Első egyedeik áprilisban jelennek meg, de rajzásuk májusig is elhúzódhat, illetve vannak olyan lárvák is, melyek csak pár év elmúltával kelnek ki így biztosítva fennmaradásukat.

Védekezni a rajzó imágók ellen lehetséges, vagyis csak így előzhető meg a tojásrakás és a lárvák kifejlődése. Sárga ragacslapokkal csapdázhatók egyedei, melegebb időjárás esetén érdemes ezeket hamarabb kihelyezni, míg hűvösebb tavaszokon később kezdődő, elhúzódó rajzásuk figyelhető meg. Az imágókra jellemző, hogy lábaik világosabbak, testük feketés, a fejük és toruk felszíne fénytelen, potrohuk pedig fényes fekete. Egész testüket hosszú fehér szőrzet borítja. A rajzó imágók ellen érintő hatású készítményekkel lehet eredményesen védekezni, de a károsodott termések összegyűjtésével is csökkenthető egyedszámuk.

Milyen növényvédelmi problémái lehetnek a sütőtöknek?

2023. június 5. 04:37

Segítségüket szeretném kérni. Milyen növényvédelmi problémái lehetnek a sütőtöknek? Hogyan védekezzünk ellenük?

Érdemes konténeres fenyőt vásárolni karácsonyfának?

2022. december 11. 04:37

Érdemes konténeres fenyőt vásárolni karácsonyfának? Hogyan ápoljuk? Kiültethető az ünnepek után?

Milyen növényvédelmi problémákra ügyeljünk a cseresznyénél virágzás után?

2023. május 13. 04:36

Cseresznye esetében milyen növényvédelmi problémákra ügyeljünk a virágzást követően a gyümölcsök növekedési időszakában?

Miért foltosodnak a rózsa virágai?

2019. augusztus 22. 15:44

S. László kérdése: Rózsavirágok sziromlevelein, elsősorban bizonyos fajtáknál, foltosodás lépett fel. Teljesen tönkre tette a virágokat, le kellett vágni. Mi okozta, lehet-e ellene védekezni?