Házikert

Mit tegyünk, ha sok a csemegeszőlő a kertben?

Agrofórum Online

Még házikerti körülmények között is lehet több mázsányi csemegeszőlő, ha olyan a kert kialakítása. Most, hogy újra divatba jönnek a pergolák, lehetőség lesz azokat is csemegeszőlővel befuttatni.

A túl nagy aszály és a nyári forróság elgondolkodtatta a kerttulajdonosokat, sajnos nem nyújt mindenre megoldást egy napernyő, napvitorla. Bár kétségkívül enyhít valamit a kerti kiülőknél, mégis azért az igazi árnyékot és hűvöset a növényekkel befuttatott pergolák adják. Viszont kicsi kertekben a helykihasználás miatt fontos szempont lesz a tervezéskor, hogy elegendő haszonnövénynek is legyen helye. Így lett már gyerekkoromban lugasos a kert, tele árnyékot adó pergolára is felfuttatott csemegeszőlővel.

Voltak évek, amikor több mázsa szőlő jött le az alig 200 négyszögöles kertről, és ilyenkor ezt be kellett tudni tárolni, hogy ne romoljon meg, és még akár karácsonykor is tudjunk friss szőlőt tenni az ünnepi asztalra. Nézzük is sorban, melyek a mi bevált trükkjeink, ha túl sok a szőlő. (Bár olyan nincs, hogy túl sok szőlő!)

Ivólé és must készül belőle

Sok csemegeszőlő igen lédús. Ezekből egy házi kézi préssel vagy gyümölcscentrifugával pikk-pakk ivólevet lehet készíteni. Ha az enzimekre is szükségünk van, akkor a forralást nem javasolnám, hanem akkor főzés nélküli technikákban kell gondolkodni. Ami nekünk bevált ilyenkor, hogy lefagyasztjuk és télen mindig csak azt az ivóleves tasakot vesszük elő, melyet pár napon belül meg is iszunk. Lehet bag-in-boxot is venni kifejezetten erre a célra, bár ezt házi körülmények között nehezebb megtölteni (nekünk is gépünk van erre).

Ha viszont a főzött, üveges verziót választjuk, akkor hagyományos ivólékészítési megoldásokkal dolgozunk, száraz vagy nedves dunsztba téve eltárolható a kamrapolcon a finom nedű.

Olyan nincs, hogy túl sok a szőlő! (fotó: Pexels)

Fürtökben tárolva, ládába szedve

Egyes csemegeszőlő-fajták (pl. egy régi fajta a Szőlőskertek királynője), vagy a mi általunk csak “téli szőlőnek” ismert fajta jól tárolható hűvös pincében is. Régen még a dédszülők idejében hamuval beporozták, nagyszüleink már nem éltek ezzel a módszerrel. Szellősen elhelyezett faládákban, minden évben friss papír közé került a szőlő, fürtönként szétrakva. A nagyon sűrű bogyójú fajtáknál az összeérő szemekből kicsíptünk, hogy ne indulhasson el romlási folyamat. Karácsonyra a fürtből a szemek frissek és üdék maradtak, a szárak elszáradtak már.

Szőlőlekvár és különféle chutney-k

Amikor annyira sok szőlőnk lett, hogy már hegyekben állt a pincében is, a demizsonok is csurig töltve és nekiálltak a borkészítési folyamatnak, ivólé is lett elegendő, akkor jött a lekvárnak és chutney-nak feldolgozás.

A szőlőlekvár egy jellegzetes ízvilágú, jól fűszerezhető lekvár. Szőlőfajtától függően próbáljuk meg kihangsúlyozni a szőlő valódi ízvilágát, aromáját. Így kísérletező kedvűek kipróbálhatják a fűszeres, fahéjas, rumos vagy akár a csokoládés szőlőlekvárt is. A bazsalikomos ízvilágú változat még húsételek mellé is passzintható, így dobva fel a konyhaművészetünket.

A szőlő jól kombinálható chilivel is és keleti fűszerekkel is, mint a kardamom vagy a curry. Ugyanígy keverhetjük más gyümölcsökkel is vegyes lekvárként, mint például az alma, körte, szilva.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Beltéri növények, amelyek ellenállóak a hideggel szemben

2024. december 19. 08:10

Hideg körülmények között a növények télen végleg károsodhatnak. Kivéve, a szívós fajtákat, amelyek jól tűrik az alacsony hőmérsékletet.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Hihetetlen, de a globális szőlőtermesztés felülmúlja a banánét, narancsét, almáét is

2024. augusztus 18. 08:10

A szőlőtermesztés több fejhosszal más gyümölcsök előtt jár: a világ ugyanis évente 72 millió tonna szőlőt termel.

A csemegeszőlő nem utóérő, ezért csak éretten vegyük meg

2023. augusztus 15. 12:10

Hamarosan megjelenik a piacok kínálatában a zamatos hazai csemegeszőlő. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség és Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) közös körképe szerint évente mintegy 10–12 ezer tonna friss fogyasztásra szánt étkezési szőlő kerül a piacra, a hazai fogyasztás azonban ennél magasabb.

Miért sárgulnak a csemegeszőlő alsó levelei?

2022. június 20. 04:38

Áprilisban növényi eredetű trágyával (levágott fű, faág nyesedékek, szőlő metszési anyagok) dúsítottam a szőlőm talaját. A növényi hulladék azonban még csak részlegesen bomlott le. Júniusban a szőlő alsó levelein sárgulást, és levélhullást figyeltem meg. A levelek levélnyél nélkül esnek le a tőkéről. Lehet a pentozán hatás következménye ez a jelenség?

A csemegeszőlő komplett tápanyagellátása és összefüggései (2/1.)

2019. március 22. 06:46

A csemegeszőlő nagy tápanyagigényű és a tápanyagellátás hibáira érzékeny növény. A növénytáplálás során figyelembe kell venni a talajvizsgálat és a növényanalízis eredményeit, valamint a tápelemek között fellépő antagonizmust is.