Hogyan menthetem meg az almafát a farontó gombától?

Agrofórum Online

A csatolt képen látható, hogy egy termőkori jonathan almafám vázágán farontó gomba telepedett meg. Szeretném a fát megmenteni a károsodástól. Hogyan távolítsam el, mivel védjem meg a keletkezett sebet? Igényel-e további kezelést, védelmet? Ha igen, mit?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Élő gyümölcsfákat, díszfákat egyaránt számos xilofág azaz farontó gomba károsíthatja. Ezekre az jellemző, hogy a fákon található sebzéseken keresztül hatolnak be a fakéreg alá, tehát a fertőzésükhöz valamilyen nyílás szükséges a fatesten. Ezek lehetnek természetes sebek, melyeket jégverés, szélkár, ágletörés okozott. A fák ápolási munkáinál is számos sebzés keletkezik, pl. metszésnél, csonkolásnál. Állatok is okozhatnak különböző méretű sebeket a fákon, pl. vadrágás, rágcsálók, kabócák, fatestben élő rovarok.

A sebzéseken bekerülő gombaspórák a nedves felületen csírázásnak indulnak, gombafonalat fejlesztenek, azok segítségével terjednek a faszövetben. Bizonyos idő elteltével képezik a termőtesteiket, a gombafejeket, ami már mindenki számára feltűnő. Azonosításuk a termőtest alakja, színe, mérete és a spórák vizsgálata alapján történik.

A gomba a parazitált sejtekből táplálkozik, azt feléli, a fertőzött szövet színe, állaga, keménysége megváltozik. Egy ideig ezek a belső elváltozások rejtve maradnak, a kéreg fedésében. Később a beteg szövet fölött a fakéreg megpuhul, besüpped, felreped, elválik a fatesttől, alatta üreg képződik. Megkopogtatva kongó hangot ad. Sajnos, mire a fatörzsön vagy ágakon megjelennek a gombatestek, addigra a gomba a fában szétterjedt, a teljes fa fertőzött lett (lehet), annak ellenére, hogy látható tünetet nem mutat. A romlás lehet száraz (korhadás), vagy nedves állagú (rothadás).

Jonathan almafán farontó gomba (fotó: a kérdező felvétele)

Az elhalt szövetek nem funkcionálnak, a fa víz- és tápanyagszállítása akadozik, lassul, a fa éhezik, szomjazik, emiatt a fa lombja lankad, levelei sodródnak, sárgulnak.

A fertőzött fából a gombát kipusztítani nem tudjuk, a fa nem gyógyítható. Egyedüli gyógymód a fertőzött farész visszavágása az ép egészséges részig, és még abból is legalább 10 cm-t el kell távolítani. Gyakori eset, hogy nem oldalágon, hanem törzsön jelenik meg a farontó gomba termőteste, ilyen esetben a törzset kell(ene) a sebzés alatt csonkolni, ami nem kivitelezhető. A mentesítés alapja a radikális visszavágás.

Az egészséges farész metszési felülete világos, egyszínű, abban elszíneződött foltok, csíkok nem fordulhatnak elő. Utána a metszési felület fertőtlenítése következik. Erre az 1-5%-os réz hatóanyagú gombaölő szeres oldat megfelelő, ecseteléssel is felvihető. Megszáradása után a sebet fasebkezelővel légmentesen be kell vonni. Munka után valamennyi eszközt is hypós oldattal fertőtleníteni szükséges. Nem szabad hagyni a képen látható méretű gombatestek kifejlődését, mivel az hónapokon át szórja spóráit szanaszét, és fertőzi a környék és saját fáit is. A megelőző védekezés része, hogy metszés után a metszési felületeket, még a kis méretűt is, lehetőleg gyorsan és mindig fertőtleníteni kell, ezzel lehet elejét venni a sebfertőzéseknek. Metszési munkákat száraz, napos periódusban végezzük, amikor a metszést követően néhány nap alatt a sebek gyorsan beszáradnak, záródnak.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Magyarország legnépszerűbb gombaölő szere elbúcsúzik – de hatása méltó utódjában velünk marad

2023. október 2. 10:40

Az Európai Bizottság a 2023. május 24-25-én megtartott SCoPAFF ülésen leadott szavazatok alapján a dimoxistrobin gombaölő hatóanyag felhasználási engedélye meghosszabbításának megtagadását javasolta.

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?

A Corteva új hatásmechanizmusú gombaölő szere segít a kalászosok növényvédelmében

2022. augusztus 31. 13:19

Az Inatreq™ hatóanyag, mint a vállalat fejlesztésének legújabb eleme, fontos mérföldkő, mely a kalászos gombaölő szerek között egy vadonatúj mechanizmust hoz a felhasználók számára.

Elkerülhető a paradicsomvész - hamarosan kezdődik a paradicsombetegségek elleni védekezés

2019. április 23. 07:55

Az egyik legrettegettebb, paradicsomokat is sújtó betegség a paradicsomvész, mellette komoly károkat okozhat a szeptóriás levélfoltosság és a vírusos sárga levélsodródás is. Cikkünkből kiderül, hogy mit érdemes tudni ezekről a betegségekről, és hogyan védekezhetünk ellenük.