21℃ 15℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek
Házikert

Téli öntözési tippek – a fákhoz

Agrofórum Online

Bár télen a fák nyugalmi állapotban vannak, a hideg és a szárazság ellen nem képesek felvértezni magukat. A fák évről évre megtapasztalják a zord időjárás okozta stresszt – bár ez nem mindig látszik meg rajtuk –, de általában a vízhiány okozza számukra a legnagyobb károkat. Ha ugyanis száraz gyökerekkel vágnak neki a télnek, az tavasszal komoly gondokat okozhat a fáknak.

Bár odakint szürkeség és télies hideg van, a fáknak akkor is szükségük van Önre. A hosszú, száraz időszakok vízpótlás nélkül károsíthatják a gyökereket és elpusztíthatják a fákat. Bár tavasszal egészségesnek tűnhetnek, a télen legyengült fák a nyár folyamán általában elhalnak.

Kövesse az alábbi tippjeinket, hogy a fái biztosan túléljék a telet, és egész évben egészségesek maradjanak.

Öntözés a tél folyamán

Az ősz folyamán, az első talajmenti fagyokig (ami általában október végén vagy novemberben következik be) rendszeresen öntözze a fákat. Miután a talaj megfagy, a téli hónapok során továbbra is figyelje az időjárási viszonyokat.

Mikor kell öntözni?

A víz szigetelőanyagként viselkedik mind a fa, mind a talaj szempontjából. A nedvesen tartott talaj melegebb marad; hasonlóképpen a vízzel telt növényi sejtek is kevésbé lesznek érzékenyek a hideg okozta károkra.

A nyugalmi állapotban lévő fákat nem kell olyan gyakran öntözni, mint a vegetációs időszakban lévő társaikat. Amennyiben nincs vagy alig van hótakaró és kevés a csapadék, tervezze úgy, hogy havonta egy-két alkalommal locsolja meg a fákat, amíg tavasszal azok el nem kezdenek lombot hozni. Ha a helyszín különösen szeles, a fáknak több vízre lehet szükségük. Amint tavasszal felenged a talaj, folytathatja a megszokott öntözési ütemtervet.

Csak akkor öntözzön, ha a hőmérséklet 4 C fok felett van, és a fák közelében nincs hó vagy jég a talajon. Öntözze meg korán a fáit, hogy azoknak legyen idejük felszívni a vizet, mielőtt éjszaka újra csökkenni kezdene a hőmérséklet.

A fák lassan és mélyről szívják fel a vizet. Az újonnan ültetett fák gyakrabban igényelnek öntözést. A talaj nedvességtartalmát úgy ellenőrizheti, hogy egy kerti ásót kb. 5 cm mélyen a talajba szúr, majd a lapátot előre-hátra mozgatja, hogy egy keskeny árkot alakítson ki. Ezután az ujjával megérinti a talajt. Ha az tapintásra nedves, akkor nincs szükség vízre.

Ügyeljen arra, hogy a vizet egészen a fa gyökereinek széléig locsolja. A legtöbb felnőtt fa gyökérzete a magasságával megegyező mértékben terül el. Amennyiben lehetséges, mélyen öntözze meg a fát locsoló slaggal, örökzöld fa öntözése esetén pedig kerülje a lombozatra történő vízpermetezést.

Mulcsozás

A mulcsozás az egyik legjobb dolog, amit a tél beállta előtt a fákért tehet. Ha ősszel egy réteg szerves mulcsot helyez el, az megvédi a talajt a nedvességveszteségtől, és segít szabályozni a talaj hőmérsékletét a tél folyamán.

A fagynak és olvadásnak jobban kitett ültetési helyeken hajlamos a talaj megrepedezni, ami kiszáríthatja a fák gyökereit. A mulcs takaróként működik, és megakadályozhatja ezt a fajta károsodást.

A fiatal fák öntözése

A fiatal vagy újonnan ültetett fák sokkal érzékenyebbek a téli hónapokban bekövetkező szárazság okozta károkra. Gondoskodjon arról, hogy nyáron és ősszel a talajmenti fagyokig beálltáig alaposan meglocsolja őket, és télen, amikor nem esik a hó, néhány hetente vizet adjon nekik.

Örökzöldek

Az örökzöld fák a száraz téli levegő hatására a tűleveleiken keresztül vizet veszítenek, ezért a téli szezonban több elraktározott vízre van szükségük ahhoz, hogy ezt pótolni tudják. A hideg, száraz szelek gyorsabban képesek elvonni a vizet az örökzöld fákból, mint ahogy a gyökereik fel tudják szívni azt. Ezért különösen fontos, hogy ősszel elegendő vízkészletet biztosítsunk ezeknek a növényeknek, és a téli száraz időszakokban is rendszeresen megöntözzük őket.

Bár ellentmondásosnak tűnhet, hogy elővegyük a locsolókannát, amikor minden barna és szürke körülöttünk, mégis létfontosságú, hogy fáinkat életben tartsuk és megőrizzük az egészségüket. Ne hanyagolja el a fáit ezen a télen se. Folytassa az öntözésüket, és meglátja, hogy tavasszal csodaszép látványukkal hálálják majd meg.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Így védjük a kertet a hőség ellen!

2025. július 8. 05:40

A kertet a hőség ellen akkor tudjuk hatékonyan védeni, ha komplexen állunk hozzá a feladathoz. Ez a fenntartható kertek egyik alapszemlélete.

Így tarthatjuk hosszantartóan üdén egynyári növényeinket

2024. július 12. 07:40

A rendszeres és alapos vízutánpótlás elengedhetetlen az egynyári növények esetében is.

Öntözési módszerek és célok a gyümölcsösökben

2017. január 15. 06:14

Az intenzív gyümölcsültetvényekben ma már elengedhetetlen az öntözés. Az öntözőrendszer tervezésekor el kell döntenünk, hogy a vízpótláson kívül mire szeretnénk még használni, és annak megfelelően kell kiépíteni az ültetvényben.

Így öntözzünk ősszel, ha kevés a csapadék és hideg az este

2023. október 7. 14:40

Ősszel már kicsit másképp kell öntözni, mint korábban tettük, mert megváltoztak a körülmények, és ehhez igazodni kell öntözés terén is.

Mi az a kinövés a citromfán, ami szétfeszíti a kérgét?

2022. december 10. 04:36

Van egy 56 éves citromfánk, megjelent rajta valami kinövés, ami szétfeszíti a kérget. Mi lehet ez, mivel/hogyan tudom kezelni, hogy ne menjen tönkre?