Ha már közeledik a tél, akkor itt az ideje fagymentes helyre vinni a kerti gépeket, de a kerti csap elzárása is időszerű lett.
Az ősz végi, tél eleji feladatok közé tartozik, hogy minden olyan eszközt, mely télen szétfagyhat, azt bizony fagymentes helyre kell tenni, és még a kerti csapot is vízteleníteni kell, hogy ne tudjon a csővezetékeken belül szétfagyni a rendszer. Ez minden kerti csapra, a kútról üzemelőkre is igaz.
Milyen gépeket vigyünk fagymentes helyre?
Elsősorban itt az olyan gépekre, szerkezetekre kell gondolni, melyekben a fagyás kárt tehet. Ez igaz a medence szivattyújára is, ha eddig kint tároltuk, akkor szereljük most már szét a rendszert, vagy bugyoláljuk be úgy, hogy a víz ne tudjon belefolyni és ne is tudjon szétfagyni a berendezés. A szétbontható, könnyű szerkezetes medencékre is igaz lesz: engedjük le a vizet, ha eddig nem tettük, takarítsuk ki a medencefóliát, és ha megszáradt, akkor tegyük el rágcsálóktól és fagytól mentes helyre. Erre például kiváló megoldás egy nagy műanyag hordó, melyet bármikor lezárhatunk egy masszív fedéllel: így a rágcsálók sem költöznek bele a téli időszakban.
Emellett minden kerti szivattyút téliesíteni kell, a benzinmotoros gépeknek sem árt, ha fagymentes helyre tudjuk vinni, mint a fűkaszák, láncfűrészek és más eszközök.
A téli időszakra takarítás után természetesen a többi szerszámot is be kell vinni zárt helyre, még akkor is, ha nem fagymentes a hely. A műtrágyáknak és növényvédő szereknek sem kedvez a fagy, így fagymentes pincébe vagy házikóba tegyük őket most már.
Mi legyen a kerti csapokkal?
Ideje a fagycsapnál elzárni őket most már. A fagycsap mindig a talajszint alatt, fagypont alatti mélységben keresendő, így ha nem találjuk a vizes aknában, akkor érdemes megkeresni, kiásni, ha netán a nyári időszakban valami állat (pocok, vakond) földet hányt rá. Ilyenkor légteleníteni is kell a csapokat, a teljes vízrendszer elzárása után hagyjuk nyitva a rendszert, hogy a felesleges víz és nyomás eltávozzon a rendszerből, így nem fog télen szétfagyni.
A téli időszakban a vízaknán belül is téliesíthetünk: régi rongyokkal, takarókkal nagyon szépen megvédhetők a vizesblokk alkatrészei, elemei. Sokszor elég csak körbetekerni a csővezetékeken a rongyokat, már sokat tettünk a megvédésük érdekében.
Télen a napelemes kerti világítást is érdemes eltenni
Az utóbbi időben, ahogy terjed a napelemes kerti lámpák hódítása, úgy szomorodnak el a kertbarátok tavasszal, amikor várnák a napsütésben, hogy töltődjenek a kis lámpák és napelemes díszek, de semmi. A fagy ezeket a kis szerkezeteket is károsíthatja, érdemes őket télre zárt helyre tenni, mivel a tetejükön, pont a napelemes részen megáll a csapadék és rá is fagy, ami hamar a dekortermék végét jelenti a világítás szempontjából.