Házikert
Házikert

Hóvirág nevelési kisokos

Hóvirág nevelési kisokos

Agrofórum Online

A hóvirágok éteri küllemű, gyakran a hópaplan alól előbukkanó évelő virágok, amelyek nagyon kevés gondozást igényelnek, és amikor meghonosodnak, hófehér virágszőnyegként borítják be a talajt.

A Galanthus nemzetségbe sorolt hóvirágok onnan kapták a nevüket, hogy gyakran akkor bukkannak fel, amikor még hó borítja a talajt. Amikor először megjelennek, apró, csüngő bimbóik olyanok, mint az apró, olvadásnak induló hóból fakadó fehér vízcseppek. A hóvirágok általában aprók, mindössze 7-15 centiméter magasak, bár van olyan fajta, amely körülbelül kétszer ekkora. Szépséges fehér virágokkal díszítik a sziklakerteket, a sétányok mentén a szegélyeket, vagy a fák alatti területet az erdőben.

Az amarilliszfélék családjába tartozó hóvirágok igencsak népszerűek az európai kertekben, ahol rengeteg fesztivált és túrát szerveznek a tiszteletükre (pl. az Alcsúti Arborétumban is). Érdekes, hogy ezeket a virágokat sok helyen más-más neveken ismerik, mint például: február szép leányai, fehér hölgyek vagy gyertyaszentelő harangok, mivel jellemzően a február eleji keresztény ünnep, a Gyertyaszentelő Boldogasszony idején virágoznak. De bárhogy is nevezzük is ezeket az apró, kecses növényeket, ékes virágaik miatt érdemes elültetni őket a kertben, ha arra vágyuk, hogy a téli hónapokban is legyen egy kis élet körülöttünk.

Hogyan kell gondozni a hóvirágot?

Ahogyan azt a korai virágzásából is sejteni lehet, a hóvirág meglehetősen szívós növény, ami nem igényel különösebb gondozást. Valójában csak télen tud virágozni, ezért hazánkban kifejezetten jól érzi magát, ám melegebb éghajlaton egyáltalán nem lehet őket termeszteni.

A biztos siker érdekében ősszel ültesse el a hóvirág hagymákat, hogy azok a következő év elején már virágozni tudjanak. A kertben élő rágcsálók általában békén hagyják ezeket a hagymákat, így nagyszerű alternatívát jelentenek az olyan hagymákkal szemben, mint a krókuszok, amiket gyakran megesznek a kártevők.

Mit kell még tudnia a hóvirágról?

Hol lehet hóvirágot vásárolni?

A hóvirág nem olyan széles körben kapható, mint más kora tavaszi virágok (úgy, mint a nárcisz és a tulipán), ezért előfordulhat, hogy a hagymákat egy erre szakosodott termesztőtől kell beszereznie. Miután megkapta az apró hagymákat, a lehető leghamarabb ültesse el őket a földbe, mert gyorsan kiszáradnak.

Hogyan neveljünk hóvirágot?

Helyezze a hagymákat a hegyes végükkel felfelé egy kb. 5-7 centiméter mély gödörbe, félárnyékos vagy napsütéses helyre. Minimum 25 hagymából álló csoportokban ültesse el őket a tökéletes hatás érdekében, mivel túl aprók ahhoz, hogy egyedül jól mutassanak.

Ültetéskor adhat hozzá komposztot, ha szeretné, de műtrágyát nem szükséges hozzáadni. Az a legfontosabb, hogy virágzás után hagyja, hogy a lombozat természetes módon elhervadjon, hogy a növény tápanyagot tudjon előállítani a következő évi virágzáshoz. A hóvirág egyébként nem igényel különösebb gondozást, évről évre magától is visszatér.

Hogyan lehet terjeszkedésre bírni a hóvirágot?

A hóvirág elég könnyen naturalizálódik, vagyis magától terjed. Amíg megfelelő körülmények között fejlődik, addig minden évben tovább terjeszkedik a kertben. Ha ki akar ásni néhányat, hogy máshová ültesse át a kertjében, kora tavasszal tegye, mert aztán a lombozat visszahullik, és másképp soha nem találja meg őket.

Mérgező a hóvirág a háziállatokra nézve?

Az ASPCA (Az Amerikai Állatkínzás Megelőző Társasága) szerint a hóvirág sajnos mérgező hatással van a háziállatokra, ezért tartsa távol a kíváncsi macskákat és kutyákat ezektől a növényektől. A hagymák, a szárak és a levelek alkaloidokat tartalmaznak (a legnagyobb koncentrációban a hagymában), amelyek, ha lenyelik őket, nyáladzást, hányást és görcsöket okoznak. Ha azt gyanítja, hogy háziállata megette e növény bármely részét, még ha nem is teljesen biztos benne, azonnal hívja fel az állatorvosát.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan lehet átültetni az idősebb fákat és cserjéket?

2024. július 4. 12:10

Van, hogy a nagyobb fákat legalábbis érdemesebb megpróbálni átültetni, mint a jelenlegi helyükön hagyni. A feladat azonban nem egyszerű.

Egy kicsi kert is lehet növényzetben gazdag és színes

2024. július 2. 05:40

Hogyan lehet játszani a terekkel és mitől lesz biodiverz egy olyan kert is, mely alig két ágyásból áll? Nézzünk egy esettanulmányt, hogy mi hogyan oldottuk meg!

Hidrovetés, a leghatékonyabb füvesítő módszer

2024. június 30. 16:10

Első blikkre úgy tűnhet, mintha egy kerti slagból zöld festékkel permeteznék be az utcafrontokon futó földterületeket, kvázi egyfajta műfüvet utánozva ezzel. Ám ez nem festék, hanem valódi fűmag, és a bepermetezett helyeken nem sokkal ezután elképesztő pázsit nő!

Fűszernövények a kertben: ültessük őket júliusban!

2024. június 30. 12:10

A július általában nem az ültetés ideje. Viszont fűszernövények telepítéséhez éppen ideális, hiszen ekkor fejlődnek a legjobban.

Mi fán terem a perui földicseresznye?

2023. január 16. 11:15

A perui földicseresznye (Physalis peruviana), amit néhány helyen ananászcseresznyének és tévesen ehető zsidócseresznyének is neveznek, egyre népszerűbb Európában.

Cickafark nevelési kisokos

2023. január 6. 13:36

Egyre több hazai kertész ülteti el ezt a derékmagasságig megnövő, évelő, látványos virágot hozó növényt, amely nem csak mutatós, de rendkívül kellemes illatot is áraszt. Változatos formavilágának köszönhetően sokan ültetik el szegélynövényként vagy utcák, házak előtti zöldterület díszeként a gyógynövényként is igen kedvelt cickafarkot.

Hogyan neveljünk nemes babért?

2023. január 27. 06:34

A babérlevelet elsősorban ételízesítőként ismerik, holott a babér egy cserje termetű, vagy kis fává növő örökzöld faj, amely a mediterrán térségben őshonos.

Kertbarátok figyelem: őszi teendők a kertben

2023. október 20. 12:10

Lassan véget ér a növényvédősök munkája! Sokan a tárolási betegségek elleni zárópermetezésnél és a vesszők, rügyek lombtrágyás tápfeltöltésénél használták utoljára a permetezőgépet. De azért még ne téliesítsék a gépüket, lehet, hogy még fel kell venni… Ajánlás Zsigó György növényorvos tollából.