Ház, táj

Készítsünk karácsonyfadíszeket természetes anyagokból! – I. rész

Agrofórum Online

Csodálatos érzés és kellemes időtöltés, ha a vásárolt karácsonyfadíszek mellett vagy helyett a saját alkotásainkat aggathatjuk fel a fára. Mielőtt bárki is továbbgörgetne: ne gondoljunk bonyolult díszekre és lehetetlen küldetésre! Ezeket a díszeket gyerekekkel és kevésbé türelmes családtagjainkkal is elkészíthetjük!

Míg a két évvel ezelőtti cikkben kicsit szabadjára engedtem a Kedves Olvasóval a képzeletünket, és nem hoztam pontos ötleteket a díszek kinézetéhez, addig mostanra elkészült nálunk annyi természetes anyagokból álló karácsonyfadísz, hogy szép kis listát tudtam kikerekíteni belőle.

Válogassunk a lehetőségeinkhez mérten, és keressük meg a díszekhez az otthoni készletből a kincseket, vagy osonjunk ki a kertbe vagy az erdőszélre, hogy meglegyenek a szükséges alapanyagok. Aki kicsit előrelátó volt, az már tavasszal és nyáron nekilátott gyűjtögetni terméseket, de ne essünk kétségbe, ha nem tettük: a hobbiboltok, kertészetek széles választékkal várják az alkotni vágyókat.

Bevetésre készen az aranydiók

Az alkotásokhoz mindenképpen készüljünk elő a következőkkel:

  • idő és tér: szánjuk rá az időt, ne túllenni akarjunk rajta, és válasszunk ki egy megfelelően nagy asztalfelületet, ahol kényelmesen elférünk;
  • eszközök: újságpapír, ragasztók (ragasztópisztoly a nagyobbaknak, csőrös hobbiragasztó a kicsiknek), olló, drót, festék, ecset, szalagok, zsineg;
  • alapanyagok: termések, tobozok, fakarikák;
  • vásárolt kiegészítő alapanyagok: kis fa állatfigurák, csengő, fagolyó.

És nem utolsósorban: a munkánkhoz álljunk neki tisztelettel, odaadással, szeretettel és egy nagy adag játékossággal, és egy percre se felejtsük el: a karácsonyfánk legszebb ékességeit készítjük éppen.

Aranydiók

Az egyik legegyszerűbben elkészíthető dísz a dióhéjból készült függődísz. Én tavaly aranyszínű festékkel befestettem a terméseket, de ezt sem muszáj: gyönyörűen mutatnak a fán a természetes színeikkel is.

Így készülnek az aranydiócskák

Ha szeretnénk befesteni őket, akkor tegyünk magunk elé egy újságpapírt, és akrilfestékkel, hígítás nélkül fessük be őket, majd hagyjuk őket megszáradni! Ne keverjük el a dióhéjak párját, különben nehezebb lesz majd az összeragasztás! Ha megszáradt a festék, akkor az egyik fél héjra ragasszuk rá az összecsomózott zsineget (segít a kép), majd óvatosan kenjük be a ragasztóval a héjak érintkező részét! Finoman, de határozottan nyomjuk őket össze, és 10 másodpercig tartsuk így a kezünkben! Ezzel meg is volnánk az első díszünkkel.

Parafagyertyák tökmaglánggal

Amíg az aranydiócskák száradnak, próbálkozzunk meg egy melengető kis „gyertyadísszel”! Ha van otthon pár parafadugónk, kisebb facsipeszünk, tökmagunk és szalagjaink, már neki is állhatunk.

Nem tűzveszélyes, aranyos gyertyadíszek parafadugóból és tökmagból

A facsipeszeket befesthetjük egy választott színnel (én pirosra pingáltam őket), de hagyhatjuk natúr színében is. Ide is megfelelő egy egyszerű akrilfesték, vagy fafestéket is használhatunk. Amíg szárad a csipesz (viszonylag gyorsan), addig a parafadugók díszítéséről gondoskodjunk: ezeket is befesthetjük (csak a henger oldalát), vagy körben beboríthatjuk szalaggal. A szalagokat ragasztópisztollyal érdemes rögzíteni, így biztosan évekig fennmaradnak. Legvégül ragasszuk rá a „gyertyatestre” a tökmagot, ez lesz a gyertya lángja, majd az egész gyertyát ragasszuk fel a csipeszre! Egészen élethű lett, nem?

Fakorongok egyszerűen-nagyszerűen

A vékony ágmetszetekben (fakorongokban) az a jó, hogy nagyon sokféleképpen feldobhatjuk őket: egyik barátnőm tollal rajzolja meg rájuk a mintákat, vagy beleégeti a korongokba a megfelelő pirotechnikai eszközzel (ami olyan, mint egy ragasztópisztoly töltővel). Én most kicsi fafigurákat vásároltam hozzájuk, mert elég aprók voltak a korongjaim ahhoz, hogy jól látszódjanak rajtuk a rajzolt minták.

Aranyszínre festett kis figurák díszítik ezt a fakorongot

A fafigurákat befestettem aranyszínűre, hogy nagyon ne üssön el a fa színétől, de mégis legyen benne valami kis ünnepi huncutság. Miután megszáradtak, a fakorong mindkét felére ragasztottam egyet-egyet. Ezután már csak a zsineget kell a csomójánál fogva hozzáragasztani a korong szegélyéhez, és készen is vagyunk!

Remélem, mindenki megtalálja a neki tetsző, természetes anyagokból elkészíthető karácsonyfadíszt. Kellemes időtöltést és jókedvet kívánok az alkotáshoz, az ünnepekhez pedig békét, meghittséget, áldást és sok szeretetet kívánok!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

4 meglepő tény a mikulásvirágról

2023. november 17. 08:10

A legtöbben azt gondoljuk, már mindent tudunk a Mikulásvirágról, hiszen sokszor vásároljuk meg télen, és akkor mindig elmondják nekünk, amiről úgy vélik, tudnunk kell, ám meglehet, van azért új a nap alatt. Az alábbiakban olyan tényeket sorolunk fel erről a szépséges ünnepi növényről, ami lehet, mégiscsak újdonságként hat.

750 család karácsonyát teszi szebbé a Lidl Adventi Meglepetés kampánya

2019. december 21. 05:51

A Lidl Magyarország szívügyének tekinti a társadalmi felelősségvállalást, ezért kiemelten fontos számára a magyar családok támogatása, a rászorulók segítése.

Karácsonyi díszbe öltözött traktorok vonultak végig az utcákon

2018. december 26. 09:08

Már második alkalommal rendezték meg Szakolyban az adventi traktoros felvonulást.