Házikert

Hogyan teleltessük a fuksziát?

Agrofórum Online

A fukszia nyáron egy csodaszép virágzónk a kertben, teraszon, balkonon. Nem is lehetne szebbet kívánni, mint a fuksziát. De amikor jön a tél és a hideg, rögtön kérdés lesz: hogyan teleltessük a fuksziát?

Honnan származik a fukszia?

A fukszia vagy Krisztus vércseppje (Fuchsia) Dél-Amerika nyugati partvidékén őshonos, ahol egy évelő dísznövény, amely különleges, akár két színben is játszó, érdekes formájú virágaival hódította meg a kertészek szívét. A fajtáknak végtelen a listája, lágy- és fás szárú, magas és alacsony, kúszó és csüngő változatok egyaránt léteznek, és a színváltozatokról és kombinációkról nem is beszéltünk még. Talán pont ezért tudott ennyire elterjedni dísznövényként a világban.

Milyen igényei vannak általában a fuksziának?

A fukszia főleg az árnyékos, árnyas kerteket szereti, és fontos, hogy mindig legyen nedves a talaja. Éppen ezért olyan kertészeknek ajánlott, akik gondosan odafigyelnek, hogy ne hagyják kiszáradni talaját, megadják a növénynek a szükséges tápanyagokat is. Mivel igen tápanyagigényes növény, a sok virágzáshoz bőven kell dúskálniuk a tápelemekben. Már ültetéskor érdemes tápdús talajba tenni. Nagyon jó talajkeveréket lehet készíteni neki komposzt, kókuszrost és tőzeg keverékéből is, meg fogja hálálni a törődést.

A fukszia meghálálja a törődést

Hogyan teleltetjük a fuksziát?

Eredeti élőhelyét ismerve szerintem a legtöbben tudják, hogy teleltetni kell. Ehhez egy sötét kb. 10 Celsius-fokos helyiséget válasszunk, és csökkentsük minimálisra az öntözést. Ez akár a havi 2 öntözést is jelentheti. Átültetni és visszavágni tavasszal érdemes.

Hogyan szaporítsuk?

Szaporítani hajtásdugvánnyal vagy magról lehet. Praktikusabb egyébként dugványról. A dugványozáshoz friss hajtásokat kell levágni a növényről, melyre a legjobb időpont a tavasz lesz. Vágjunk le 5-10 cm-es egészséges hajtásokat, és távolítsuk el róluk az alsó leveleket. Ha van otthon kéznél gyökereztető hormon, akkor a dugvány talpát tegyük hormonba és aztán így duggassuk el a talajba. Ezzel segítjük majd az eredményes gyökeresedést. A dugványok csak frissen jók, fonnyadtan már romlanak a gyökeresedési esélyek.

Jó vízellátottságú és szerkezetű, komposztban és rostban gazdag talajkeveréket készítsünk az eredményes gyökereztetéshez.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Milyen káros anyagoktól véd meg minket az anyósnyelv?

2024. október 17. 12:40

Az anyósnyelv az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli, mindemellett nagyon szívós, hálás szobanövény.

Hogyan érzékelnek a növények?

2024. október 17. 05:40

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. De mit is éreznek valójában?

Fűszernövények télen: ezt tegyük, hogy tavasszal újra hajtsanak!

2024. október 16. 11:40

A nyár folyamán jó néhány cserép fűszernövény összegyűjtésére volt lehetőség. Megmutatjuk, milyen igényeik vannak, hogy túléljék a telet.

Mikor indul a „hivatalos” madáretetési szezon?

2024. október 16. 08:40

A madáretetők felállítására a szakemberek azt javasolják, hogy októberben kerüljön sor, amikor általában már szűkösebbé válnak a táplálékforrások.

Milyen gondozást kívánnak télen az örökzöldek?

2023. december 26. 04:39

Milyen gondozást kívánnak a télen is zöld levelű növények? Valóban kell öntözni őket?

A kútfúrás építési szabályai

2018. december 17. 07:34

A fúrólyukba csak olyan csövezést szabad beépíteni, amely megfelel a fellépő terhelésekkel kapcsolatos szilárdsági követelményeknek és anyagának minősítése alapján igazoltan nem okozhatja a földtani közeg és felszín alatti víz szennyezését.

Betiltják a kiskerti eper- és burgonyatermesztést? Drasztikus lépésen gondolkodik Németország

2023. július 19. 10:10

A vízigényes eper- és burgonyatermesztés részleges korlátozásának tervéről röppentek fel híresztelések Alsó-Szászországban. Valóban pazarolják a vizet a háztáji termesztők?

Tovább folytatódik a hazai öntözésfejlesztés

2019. április 12. 11:16

Az öntözés fejlesztése hosszú távon akkor lesz sikeres és a mezőgazdasági vízgazdálkodás akkor lesz fenntartható, ha a termelők gazdaságosan öntöznek.