Az árnyékot kedvelő Epimedium – más néven püspöksüveg, vagy tündérvirág – ideális aljnövényzetnek és talajtakarónak. Ismerje meg a legszebb epimedium fajtákat, illetve azt, hogyan ültesse és gondozza őket!
A püspöksüveg (Epimedium) az egyik legismertebb árnyékot adó növény. Az alábbiakban bemutatjuk a legszebb fajtákat, és értékes tanácsokat nyújtunk a püspöksüveg ültetésével és gondozásával kapcsolatban.
Epimedium: a virág, eredete és jellemzői
A püspöksöüveg növények (Epimedium) a borbolyafélék (Berberidaceae) családjába tartoznak. Körülbelül 60 fajtája és természetes hibridje létezik, amelyek Ázsiában, Afrikában és Európa északi részén fordulnak elő. Ezek lombhullató vagy örökzöld évelők vízszintes rizómák segítségével vészelik át a telet. A püspöksüveg növények 15 és 40 cm közötti magasságot érhetnek el, és a legkülönfélébb formákban fordulnak elő. A leveleik lehetnek tojásdad vagy szív alakúak, lándzsásak, hosszúkásak és akár közel kerekdedek is. A levelek széle lehet fogazott vagy enyhén tüskés. A korai hajtások tavasszal gyönyörű színűek; gyakran bronzos vagy vöröses színűek, ősszel pedig a lombozat a bordeaux-i vöröses zöld színtől az ibolya-vörösig terjed. A püspöksüveg növények virágzására áprilistól számíthat, olykor már a levelek megjelenése előtt vagy a levelek kihajtása közben. A fürtös virágok négy belső és négy külső sziromlevélből állnak, és fajtától függően a színes mellékszirmok püspöksüveget formálhatnak. A beporzás után becők képződnek, amelyekben számos mag található. A hangyák szívesen táplálkoznak ezekből a tápláló termésekből, elősegítve ezzel az epimedium magvak elterjedését.
Méhbarát a püspöksüveg?
Nos, a püspöksüveg az egyik legjobb évelő növény a méhek számára. Különösen a kisebb vadméhek hasznosítják a gyakran igen kecses virágok által kínált nektárt és virágport, míg a házi méheket inkább a nagyobb virágú fajták, például az Epimedium versicolor (Kénsárga püspöksüveg) vonzza.
A legszebb epimedium fajták
A püspöksüvegnek számos fajtája létezik, amelyek növekedésük, virágméretük és színezetük tekintetében különböznek egymástól. Az alábbiakban bemutatjuk a 10 legnépszerűbb epimedium növényt.
- Epimedium alpinum (Alpesi tündérvirág): Ennek a Délkelet-Európából származó alpesi tündérvirágnak lombhullató a levélzete, és akár 40 cm magasra is megnőhet. Ez a széles körben elterjedt vad fajta kecses fürtöket képez, amelyekben akár 25 piros fellevelű, sárga szirmú virág is lehet.
- Epimedium grandiflorum (Nagyvirágú tündérvirág): Ez a nagy virágú epimedium Japánból származik. Bokros, örökzöld növény, amely akár 25 cm magasra is megnőhet. Gyönyörű, hosszú sarkantyús, termetes, orchideaszerű virágai vannak. A ‘Lilafee’ vagy ‘Lilac Fairy’ nevű növénynek bronzszínű hajtásai vannak, és áprilisban finom lila virágokban pompázik.
- Epimedium pauciflorum: Ez a fajta nagyon kevés virágot hoz, és a talaj közelében nő, magassága mindössze 15-20 cm. Talajtakaróként nagyon népszerű, mivel rövid gyökerei csodálatos sűrű örökzöld szőnyeget alkotnak. Ez a növény a halvány rózsaszíntől a krém-fehérig terjedő, finom, halvány rózsaszínű virágokat hoz.
- Epimedium x perralchicum (Sárga püspöksüveg): Az epimedium hibrid fajtáinak egyike. Csaknem teljesen örökzöld, sűrű takarást biztosít, ezért ideális talajtakaró növény, amely akár 30 cm magasra is megnőhet. Az epimediumok közül ez a legismertebb. Ősszel a levelei szép pirosra színeződnek, miközben a levélerek világoszöldek maradnak. A „Frohnleiten” hibrid epimedium finom sárga virágokat hoz.
- Epimedium pinnatum subsp. colchicum „Black sea” (Kolkhiszi Tündérvirág): Ez a püspöksüveg növény erőteljes növekedést mutat, levelei pedig gyakorlatilag örökzöldek. Finom, világossárga virágai áprilisban jelennek meg. A „Fekete-tenger” fajta levelei ősszel és télen sötétlilára színeződnek. Ideális nagy kiterjedésű területekre, különösen fák és bokrok alá.
- Epimedium pubigerum: Ez egy olyan fajta, amely már szinte légiesnek és bolyhosnak tűnik, érdes, téli zöld lombozatával és elragadóan finom, rövid sarkantyújú, világossárga virágaival. Az Epimedium pubigerum akár 25 cm magasra is megnőhet, ezért ideális talajtakaró növénynek.
- Epimedium x rubrum (Vöröslő püspöksüveg): Az Epimedium alpinum és az Epimedium grandiflorum keresztezéséből előállított fajtaváltozat. Az epimedium rubrum fás, lombhullató növény, dús vörösesbarna levelekkel és kétszínű, piros és fehér virágokkal. A „Galadriel” fajta különösen dúsan virágzik, és kitűnő talajtakaró növény.
- Epimedium versicolor „Sulphureum” (Kénsárga püspöksüveg): Akár a 35 cm-t is elérheti, növekedése különösen erőteljes és terjedelmes. Az Epimedium versicolor kénsárga virágai áprilistól májusig nyílnak, ősszel pedig ragyogó bronzszínűvé válnak.
- Epimedium x warleyense (Rezes tündérvirág): Ez a lombhullató hibrid epimedium akár 30 cm magasra is képes megnőni, és erős rizómákat képez, amelyek kiváló talajtakarást biztosítanak. Az Epimedium „Orange Queen” számtalan bársonyos narancsvörös virágot hoz.
- Epimedium x youngianum (Szívlevelű tündérvirág): Az Epimedium grandiflorum és az Epimedium diphyllum keresztezésével létrehozott alacsony, lombhullató hibrid, amely kb. 15-20 cm magasra nő. Az Epimedium x youngianum „Niveum” csodálatos, elegáns alternatíva az aláültetésre, gyönyörű, sarkantyú nélküli fehér virágaival.
Püspöksüveg növények talajtakarásra
A következő epimedium fajták a legalkalmasabbak talajtakaró gyanánt: Epimedium pauciflorum, Epimedium x perralchicum ‘Frohnleiten’, Epimedium pinnatum ssp. colchicum és Epimedium x warleyense.
Epimedium: mikor, hol és hogyan kell ültetni
Az epimedium egy nagyszerű alkalmazkodóképességű évelő növény, amely bármilyen félárnyékos vagy árnyékos helyen nevelhető. Figyelem: a túl világos fekvésű helyeken télen a késői fagyok miatt veszélybe kerülhet a növény, a túl sötét helyen pedig kevesebb virágot fog hozni. Az epimedium növény számára ideális hely a friss, laza, kevés meszet tartalmazó, enyhén savanyú, humuszban gazdag talaj. A túl nehéz vagy homokos talajokat szerves virágkomposzttal lehet dúsítani. Emellett az agyagpor (agyaggranulátum) hozzáadása segít növelni a talaj víztároló képességét.
A püspöksüveget általában vagy késő ősszel, október és november vége között, az első fagyok beállta előtt, vagy kora tavasszal, március elejétől ültesse el. Jól fejlődik fák és bokrok alatt vagy árnyékos ágyásokban. Az epimediumot három-tíz növényből álló kis csoportokban javasoljuk ültetni, ideális esetben egymástól 30-40 cm távolságra. Talajtakarónak négyzetméterenként nagyjából 15-17 növényre lesz szüksége. Ügyeljen arra, hogy a föld mélysége, amelyet kiás, legalább olyan magas legyen, mint a cserép, amelyből kiveszi a növényt. A következő néhány év folyamán látni fogja, hogy az erőteljesebb fajták hajtásai jól beilleszkednek az új környezetükbe. Arra számíthat, hogy az ültetést követő első tavasszal virágba borulnak a palánták.
Nem kell feltétlenül megmetszeni a növényeket, de ha a tél után eltávolítja a régi, elszáradt lombozatot – ideális esetben márciusban –, biztosítja, hogy az új hajtásoknak legyen helyük a növekedéshez.
Az epimedium egy kevés gondozást kívánó évelő növény, amely az ültetés után kevés figyelmet igényel. A frissen ültetett évelők között egy réteg mulcs védi őket a szárazságtól és a hőségtől. Az Ázsiából származó, érzékenyebb fajtákat, mint például az E. grandiflorum és az E. pubescens, a melegebb, szárazabb évszakokban kifejezetten ajánlott rendszeresen öntözni. A délvidéki fajok, mint például az E. perralchicum és az E. pinnatum, szívósabbak, így jól tűrik a hőséget és a szárazságot.
Évente tavasszal szükség szerint trágyázzon. Természetes, lassan oldódó műtrágyát szórjon lazán az epimedium töve köré. Az optimális trágyázás érdekében ezt március elején végezze el, amikor a talaj még fagymentes. A tápanyagok gyors felszabadulásának biztosítása érdekében közvetlenül a kijuttatás után alaposan öntözze meg a növényt.
Az Epimedium szaporítása
A legegyszerűbb szaporítási módszer a püspöksüveg szaporítására a tőosztás. Késő tavasszal, virágzás után ásó segítségével ássa ki az epimedium gyökereit, ossza szét, és ültesse át a kívánt helyre.
Alternatív megoldásként rizómadugványokat is vehet a püspöksüvegről. Ehhez ássa ki az egyik növényét, és egy éles késsel vágja le a rizómát (a növény szárának a föld alatt maradó, megvastagodott gyöktörzsét) körülbelül 5 cm hosszú darabokra. Ezután helyezze a rizómadarabokat vízszintesen a tápanyagban szegény termőföldbe, és fedje be körülbelül 1-2 cm vastag földdel. A következő 2-3 hét során hagyja, hogy a dugványok meggyökeresedjenek. Helyezze a dugványokat világos, hűvös helyre, és tartsa a talajt nyirkosan, de ne áztassa el! Ha megfelelőek a körülmények, hamarosan látni fogja az első hajtások és levelek kialakulását. Ha már életerős epimedium palántái vannak, szükség szerint ültesse át vagy ültesse ki őket.
Áttelelő növény
Európai éghajlaton a leggyakoribb püspöksüveg-fajták túlélhetik a telet. A frissen ültetett és a lombhullató fajták enyhe téli védelmet igényelnek – zordabb termőhelyeken javasoljuk, hogy vastag levélréteget tegyen a növény köré. A rizómák közvetlenül a talaj felszíne alatt nőnek, így egy extra védőréteg segít megelőzni a károsodást a fagypont alatti szélsőséges hidegben.
Mérgező az epimedium növény?
A püspöksüveg enyhén mérgezőnek számít. Vannak azonban olyan országok, ahol a növény egyes részeit megfőzik, hogy fogyaszthatóvá tegyék. A népi gyógyászatban az epimedium grandiflorum kivonatát bizonyos rákos megbetegedések kezelésére használták.
Tipp: Mind az Epimedium macun, mind az Epimedium brevicornum fajtákat pajzsmirigyproblémák, magas vérnyomás és merevedési zavarok kezelésére használják a hagyományos kínai és gyógynövény-gyógyászatban.
A cikket fordította: Ordódy Eszter