34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Növénytermesztés

Kevesebb pálmaolaj érkezhet az Európai Unióba

Agrofórum Online

Malajzia, a világ második legnagyobb pálmaolaj-termelője bejelentette, hogy leállíthatja az Európai Unióba irányuló pálmaexportot, miután az EU további korlátozásokat vezetett be az erdőirtás miatti aggodalmak miatt.

Malajzia és Indonézia évek óta vitában áll az Európai Unióval a pálmaolaj behozatalának megfékezése miatt, ami a két ország szerint kereskedelmi akadályokat és protekcionista intézkedéseket jelent az EU részéről.

Az EU erdőirtási rendelete kiegészíti a megújuló energiaforrásokról szóló, 2018-ban bejelentett uniós irányelvet, amely előírja a pálmaolaj alapú közlekedési üzemanyagok fokozatos megszüntetését 2030-ig.

Az Unió külön biztonsági határértéket határozott meg az élelmiszer-szennyező 3-MCPD-észterekre a pálmaolaj esetében, összehasonlítva az olyan növényekből származó lágy olajokkal, mint a szójabab, a repce és a napraforgó.

Indonézia és Malajzia, amelyek a világ pálmaolaj-exportjának 85%-át adják, a Kereskedelmi Világszervezetnél külön pert indított az EU ellen a megújuló energiákról szóló irányelv miatt.

A pálmaolaj-gyártók azt állítják, hogy lépéseket tettek az uniós követelmények teljesítése érdekében, beleértve a fenntartható pálmaolaj-tanúsítványok nemzeti szabványainak szigorítását, valamint a környezetvédelmi és élelmiszer-biztonsági szabványok javítását, de az EU folyamatosan új korlátozásokat vezet be.

Az EU tisztviselői szerint szabályozásaik nem egyetlen országra specializálódnak, és azt célozzák, hogy az árutermelés ne mozdítsa elő az erdőirtást és az erdőpusztulást.

A pálmaipar egyes képviselői a javasolt tilalmat egyedi reakciónak tekintik. Malajzia közölte, hogy megvitatja Indonéziával az export lehetséges betiltását és az EU-intézkedések kezelésére szolgáló egyéb stratégiákat dolgozhatnak ki, mivel mindketten megállapodtak abban, hogy fokozzák az együttműködést a „diszkrimináció” elleni küzdelemben.

Nem világos, hogy Malajzia az Európai Unióba irányuló export közvetlen betiltását vagy vámok bevezetését fontolgatja.

Az EU behozatala 2022-ben Malajzia exportvolumenének 9,4%-át tette ki. A Malaysian Palm Oil Board adatai azt mutatják, hogy a 27 tagú EU-ba irányuló export 2015 óta csökken. 2022-ben Malajzia EU-ba irányuló exportja az előző évhez képest 10%-kal, 1,47 millió tonnára esett vissza. Ez 40%-os zuhanást jelent a 2015-ös 2,43 millió tonnához képest. A Malajziai Biodízel Szövetség tavaly arra kérte az iparági tisztviselőket, hogy fogadják el a pálmaolaj alapú bioüzemanyagok EU-ba irányuló szállításának folyamatos csökkenését.

A pálmaolaj-ipar Malajzia gazdaságának körülbelül 5%-át teszi ki. Malajzia az elmúlt években aktívan keresett új piacokat, hogy ellensúlyozza az Európában tapasztalható veszteségeket. A közel-keleti, közép-ázsiai és észak-afrikai élelmiszerimportáló országoknál érdeklődtek. Számos nyilvánosan jegyzett malajziai pálmaolaj-társaság azonban finomítót létesített Európában, és az exporttilalom megzavarná működésüket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Nagy lehetőségek rejlenek a zöldborsótermesztésben

2018. június 20. 08:12

Évről évre háromezer tonnányi friss zöldborsót szállítanak a külpiacokra a magyar gazdák, míg az import mindössze 190 tonnára tehető.

Új célpontot találhat magának az olcsó ukrán gabona – célkeresztben a német piac?

2023. augusztus 11. 13:40

A kelet-európai államok helyett Németországra ömölhet az olcsó ukrán gabona, legalábbis ettől tartanak az ottani gazdák, határozottabb európai fellépést sürgetve.

Oroszország maradhat a világ legnagyobb búzaexportőre

2020. június 12. 09:02

Egy elemzés szerint az Oroszországból, Ukrajnából és Kazahsztánból származó búzakivitel stabil marad a 2020/21-es időszakban.

A magyar meggy nagy része exportra megy

2018. június 5. 07:28

A magyar meggytermelésben szinte csak hazai nemesítésű és szelekciójú fajták szerepelnek, kiváló beltartalmi értékeket produkálva.