Bennünk van a lendület, hiszen januárban szép volt eddig az idő? Szinte minden hétre mondanak hómentes és esőmentes, napsütéses napokat. De vigyázzunk: azért ne álljunk még neki a díszkert körbemetszésének!
Túl szép időjárás van ahhoz képest az utóbbi években, hogy valójában télnek kéne lennie. Hol esik kis csapadék, néhol még hó is eseget, de az idő nagy részében tavaszias az időjárás, és így a hangulatunk is. Bentről a szobából nézve is kedvet kaphatunk metszőollót ragadni, hogy akkor itt az alkalom rendet tenni.
Mit gondolnak a növények a tavaszias télről?
A szeszélyes időjárásban a növények is kicsit megzavarodnak, gyakran friss leveleket bontanak, vörösleni kezdtek már az őszibarack vesszői is. Ez azért lehet veszélyes, mert ez azt is jelenti, hogy elindult a nedvkeringés a növényekben, pedig pont a pihenőidejüket kellene tölteniük. Mit tehetünk? Egyrészt lassítjuk a növény körüli terület felmelegedését, mert minél jobban felmelegszik a gyökér körüli talaj, annál hamarabb kezd el kihajtani egy cserje, fa, vagy akár egy évelő, hagymás virágzó.
Ebben a lassításban nagy segítség lehet a mulcsréteg növelése is akár, ami lehet szalmatakarás, lehet díszítő jellegű fenyőkéreg vagy akáckéreg is. A takarás a lényeg, mert a téli napsugarak így a mulcsréteget melegítik fel elsőkörben és nem közvetlenül a talajt, ahol a gyökerek azt érzik: itt az idő újra aktívan dolgozni.
Mi a helyzet a metszéssel?
A metszésnél kétféle verziót különítsünk el: az egyik, amikor az évelők már elszáradt hajtásait vágjuk vissza és azt a verziót, amikor a zöld növényi részeket metszegetjük meg.
Az elszáradt részek levágása inkább esztétikai vágás, nem befolyásolja a növény ciklusát, inkább a saját szemünknek fog kedvezni a végső eredmény. Bár ezt én az utóbbi időben szintén tavaszra hagyom, vagy ha olyan helyen metszek, ahol muszáj, akkor a száraz hajtásmaradékokat visszafektetem az ágyásba a növények töve köré, így adva plusz mulcsréteget.
Ha viszont a zöld részeknél kezdenénk el metszeni, akkor az a rózsa esetében is tipikusan azt jelenti, hogy itt a tavasz. Ez veszélyes lehet télen, mert a zöld részek beforradási helyénél elindul a nedvkeringés, hogy a növény lezárja a metszlapokat, és ezzel nem teszünk jót a bármikor hirtelen cudarabbra forduló időjárás miatt.
Ugyanez igaz a lassan meginduló fügéknél is. Mivel alapjába véve a füge, magnólia és sok díszcserje nagyon fagyérzékeny, ezért véletlenül se ragadjunk metszőollót, mert itt még fontosabb lesz a téli pihenőidő védelmi szerepe.
Sok díszcserje esetében a téli lombtalan időszakban lehet leginkább látni, hogy mennyire ritkításra szorul mondjuk a cserje belseje. De itt is igaz a türelem fontossága, mert például a kékszakáll vagy a vöröslő somok is könnyen visszafagyhatnak, ha kiritkítjuk és túl korán megindul a nedvkeringés.
Ha mindenáron metszeni akarunk, akkor a gyümölcsfák téli koronaalakító metszésének álljunk neki, mellette szedegessük le a gyümölcsmúmiákat a fákról, ezzel is csökkentve az idei kerti szezonra a növényvédelmi kockázatokat.