Milyen kártevők rágják a sárgarépa gyökerét?

Agrofórum Online

Házikerti sárgarépáimban igen sok, a mellékelt képen látható kártétel volt idén. A hernyók károsítása általában a gyökérnyaktól indult. Mi okozza, és van-e lehetőség megelőzni? Idén számíthatok újbóli károsításukra?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A beküldött képen a sárgarépa gyökerében láthatók hosszirányú rágási nyomok. Ilyen típusú kártételt a murokcincér és a sávosnyakú cincérek (Phytoecia sp.) lárvái is előidézhetnek. Ezen cincérek lárvái csak ernyősvirágú növények szárában, répatestében élnek (sárgarépa, petrezselyem, pasztinák). Évente egy nemzedékük fejlődik ki, a bogarak nagyméretűek, a répa zsenge kihajtó leveleinek tövébe helyezik a tojásaikat, és azok telelnek át a kint hagyott fertőzött gyökértestben.

Súlyos rágási kártételt okoznak a répában a répalégy (Psila rosae) lárvái, a répatestekben szabálytalan alakú és különböző méretű üregek jelzik tevékenységüket. Sokszor felszínesnek tűnnek a rágási nyomok, és csak a répa felvágása után válnak láthatóvá mély, hosszú járataik. A rágások széle sötét színű. Másodlagosan patogén gombák, baktériumok is megtelepednek rajtuk, amik rothadást okoznak. Lárváik 4-5 mm hosszúak, lábatlanok, erős rágó szájszervvel rendelkeznek. Évente két nemzedékük fejlődik, az első légyrajzás május elején, a második július közepétől szokott megindulni. Petéiket a répa közvetlen közelébe a földbe helyezik a legyek, a kikelő lárvák onnan rágják be magukat a répatestbe. Elterjedt rovarkártevő, a sárgarépa mellett a petrezselymet, paszternákot, és néha a zeller gumóit is megfertőzi.

A sárgarépa belsejében valami rág! (fotó: a kérdező felvétele)

Meglehetősen nehéz ellene a védekezés. Alapvető, hogy egymás utáni években ugyanarra a táblára ne vessük a tápnövényeit, a vetésváltást be kell tartani. A fertőzött répatesteket össze kell gyűjteni, ne maradjanak kint a területen, azokban lévő bábokkal telel át a kártevő a szabadban. Komposztra se kerüljenek: vagy ássuk el mélyre, vagy baromfival etessük fel. A répalégy a talaj felszínéhez közel, néhány cm-rel felette repül, ezért szokták javasolni, hogy magas fóliakerítéssel vegyük körbe az állományt, ami megakadályozza a berepülésüket a szomszédos területekről.

Répalégy kártétele

Bevált védekezési mód, hogy fátyolfóliával beborítják a kikelt fiatal növényeket, minden oldalról jól lezárva, hézagmentesen rögzítve. Ezzel a répalegyek berepülése megelőzhető. Viszont, ha bekerülnek, ki sem tudnak jönni, ezért nagyon fontos a tökéletes zárás. Megfigyelések szerint a hagymával vegyesen ültetett állományban kevés légy él, a hagyma illata riasztó hatást fejt ki. Hasonló távol tartó hatással rendelkezik a fokhagyma lével végzett permetezés is. Keléstől javasolt sárga színű ragacsos lapcsapdákat kihelyezni alacsonyan, a levelek magasságában, sok sárgarépa-legyet megfognak, és felhívják a figyelmet megjelenésükre.

Sárga ragacsos csapda

A talajba kerülő peték, lárvák ellen a répa növények talaját és leveleit Artis Pro rovarpatogén gomba-hatóanyagú készítménnyel javaslom kezelni április végétől, a talaj felmelegedésétől. A rovarölő szer környezet- és emberbarát, nem mérgező. A kijuttatást a második nemzedék légyrajzása idején érdemes megismételni. A fátyolfóliás takarás alatt nevelt répánál is ajánlott a kezelés elvégzése. Az Artis pro a murokcincér ellen is hatásos, minden esetben megelőzően, fertőzés előtt kell alkalmazni.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

A sikeres zöldségtermesztés és zöldségfeldolgozás lehetőségei napjainkban

2021. szeptember 30. 05:42

Szabadföldi és üzemi sajtószemlére nyílt lehetőség a Malagrow Kft. és a Róna Mezőgazdasági Szövetkezet szervezésében Szabadszálláson.

Meddig maradhat a sárgarépa a talajban?

2024. október 23. 04:37

Segítségüket kérném. A sárgarépa felszedésének mikor jön el az ideje? Meddig maradhat a répa a talajban?

Gyökérzöldségfélék őszi trágyázása, fejlődési rendellenességei (II.)

2019. október 7. 04:36

A pontatlan tápanyagigény számításból és trágyázásból adódó hiány és túladagolás számos élettani zavarnak, látható és nem látható fiziológiai betegségnek a kiváltója.

Nyugodtan a földben lehet hagyni télire ezeket a zöldségeket

2024. november 16. 14:10

Megfelelő takarással ezek a növények a talajban hagyva is frissek maradhatnak, így akár télen is folyamatosan fogyaszthatók.